با وجود درخواست موکد دفتر رئیس جمهور سابق و اجازه مکتوب ۱۴ تن از اعضای دولت دهم به بانک مرکزی جهت انتشار هرگونه تسهیلات و معوقات بانکی اطرافیان دکتر احمدی نژاد، بانک مرکزی ، حاضر به روشنگری و ابهام زدایی در این خصوص نشده است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از پایگاه مهرمردم، با گذشت نزدیک به پنج ماه از ارسال نامه دفتر دکتر احمدی نژاد به رئیس کل بانک مرکزی، مبنی بر اجازه انتشار اطلاعات مربوط به دریافت هرگونه تسهیلات، مبلغ، تاریخ و نام بانکهای مرتبط، بانک مرکزی همچنان حاضر به شبهه زدایی از افکار عمومی و تکذیب اتهامات منسوبه علیه اعضای دولت قبل نیست.

خرداد ماه گذشته برخی از رسانه های خبری اقدام به انتشار اسامی چند تن از اعضای دولت سابق کردند که در آن به دریافت هزاران میلیارد تومان تسهیلات از بانک های مختلف و معوقات کلان بانکی ، متهم شده بودند.

متعاقب آن دفتر رئیس جمهور دوره های نهم و دهم در نامه ای خطاب به بانک مرکزی، نوشت: مدتی است ، شماری از فعالان سیاسی و رسانه‌ای و معدودی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با استناد به «لیست محرمانه کمیته وصول مطالبات بانک مرکزی» ، ادعا و اتهامی مبنی بر قرار داشتن نام اطرافیان دکتر احمدی‌نژاد در این لیست را مطرح کرده و از هزاران میلیارد تومان در این زمینه سخن به میان آورده اند؛ لکن تاکنون هیچ مرجع رسمی و ذیربطی در این خصوص موضع‌گیری و اطلاع‌رسانی نکرده و این عدم شفافیت ، بر شبهات افزوده و سوء استفاده‌های سیاسی و رسانه‌ای را موجب شده است.

دفتر دکتر احمدی نژاد در این نامه ، از بانک مرکزی، درخواست کرده بود تا نسبت به انتشار رسمی و عمومی تمامی اطلاعات مربوط به هر نوع درخواست، مبلغ، تاریخ و بانک‌های مرتبط در پرداخت هر گونه تسهیلات به آقای دکتر احمدی‌نژاد و اطرافیان ایشان ، اقدام کند.

در واکنش به این نامه، رئیس‌کل بانک ‌مرکزی به خبرنگاران گفت : «آقای احمدی‌نژاد ابتدا بگوید که نزدیکانش چه کسانی هستند تا ما هم اعلام کنیم که آنها میان دانه درشتان بدهکار به بانک‌ها هستند یا خیر»

همچنین بانک مرکزی در پاسخ رسمی به نامه دکتر احمدی نژاد چنین نوشت:

بانک‌مرکزی بدون اذن قانونی یا تقاضای اشخاص مجاز به افشای اطلاعات بانکی ایشان نیست و در صورتی که قرار باشد اطلاعاتی با این مضمون منتشر شود، در درجه اول نیاز به اجازه صاحب حساب خواهد بود. بنابراین در صورتی که نظر بر اعلام عمومی وضعیت حساب‌های بانکی افرادی به‌عنوان اطرافیان آقای دکتر احمدی‌نژاد باشد، لازم است لیست آن افراد همراه با رضایت کتبی آنها تهیه و ارائه شود.

با آنکه پاسخ بانک مرکزی ، آشکارا نوعی بهانه جویی برای فرار از شفاف سازی و شبهه زدایی نسبت به اتهامات مطروحه علیه دولت قبل تلقی می شد، دفتر رئیس دولتهای نهم و دهم ، در هشتم شهریور ماه گذشته در نامه دیگری خطاب به رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد که مردم و مسئولین محترم بانک مرکزی به خوبی تفاوت میان بدهی کلان بانکی که نوعی تخطی از مقررات محسوب می شود، با حساب شخصی افراد را می دانند و امید است طرح این مطلب دوگانه ، اقدامی سیاسی با هدف ایجاد ابهام نبوده باشد.

در این نامه با تاکید بر ضرورت رفع هرگونه شبهه احتمالی ، درخواست شده است تا در اولین فرصت نسبت به انتشار رسمی و عمومی تمامی اطلاعات در خصوص هر نوع درخواست ، مبلغ ، تاریخ و بانکهای مرتبط با پرداخت هر نوع تسهیلات به افراد ذیل که رضایت آنان به صورت رسمی و کتبی پیوست است، اقدام مناسب معمول شود.

امضاء کنندگان این درخواست در برگیرنده اسامی افرادی از نهاد ریاست جمهوری سابق و تیم اقتصادی دولت، شامل آقایان محمود احمدی نژاد، محمدرضا رحیمی، سید حسن موسوی، حمید بقایی، اسفندیار رحیم مشایی ، محمد شریف ملک زاده ، سید شمس الدین حسینی ، بهروز مرادی ، غلامحسین الهام ، علی نیکزاد، رستم قاسمی ، محمود بهمنی ، مهدی غصنفری و علی اکبر جوانفکر است.

اکنون این سئوال باقی است که با وجود گذشت نزدیک به پنج ماه از ارسال آخرین نامه دفتر رئیس جمهور سابق ؛ چرا بانک مرکزی ، همچنان از انتشار مبلغ ، تاریخ و نام بانک ارائه دهنده تسهیلات به افراد مورد اشاره خودداری کرده است ؟ آیا قصد بانک مرکزی از عدم روشنگری و ابهام زدایی ، آن است که اذهان مردم نسبت به اکاذیب منتشره و اهداف تهمت زنندگان به خادمین ملت در دولت قبل روشن نشود؟ براستی بی اعتماد کردن مردم به خدمتگزاران خود از رهگذر دروغ پراکنی و طرح اتهامات بی پایه و اساس، متضمن منافع چه افراد یا جریانهایی است؟ در این صورت کسانی که به ناحق متهم شده اند چه کار دیگری می توانند انجام دهند؟

 

"Our President, analytical news site"