شيرين عبادي در گفت‌وگو با يك رسانه تحت نفوذ سازمان جاسوسي آمريكا (سيا)، به صراحت درباره نقش احزاب اصلاح‌طلب براي انجام كودتاي مخملين در ايران سخن گفت و ضمن جرم ندانستن كودتاي مخملين به تلاش رفرميست‌ها براي انجام كودتاي مخملين در ايران اعتراف كرد.

به گزارش وطن امروز وي در اين گفت‌وگو محاكمه شماري از سران اصلاح‌طلب، روزنامه‌نگاران و ديگر افرادي كه در ناآرامي‌هاي پس از دوره دهم انتخابات رياست جمهوري اسلامي بازداشت شده‌اند را محكوم كرد.

عبادي در انتقاد از مجرم شناخته شدن محركان اغتشاشات پس از برگزاري انتخابات رياست جمهوري در ايران به تلاش براي كودتاي مخملين گفت: كودتاي مخملين يعني چه؟ يعني اينكه عده‌اي مي‌خواهند از طريق مسالمت‌آميز تغييري در وضعيت سياسي و اجتماعي يك جامعه به‌وجود بياورند. فلسفه احزاب سياسي در دنيا همين است.

برنده جايزه صلح نوبل ادامه داد: كودتاي مخملين يعني وقتي يك حزب سياسي ايجاد مي‌شود براي اين است كه با طرفداران خودش، با برنامه‌هايي كه ارائه مي‌دهد، مردم را متوجه كند كه مي‌شود به شيوه ديگري هم زندگي كرد و اگر توانست طرفدارانش را بيشتر كند، مقبوليتش را در جامعه بيشتر كند، پاي صندوق رأي مردم به آن رأي مي‌دهند. وي افزود: مفهوم كودتاي مخملين، همان آزادي احزاب براي تغيير روند حاكميت است(!) كه در ايران جرم شناخته شده است.

عبادي در حالي به صراحت به قصد احزاب سياسي اصلاح‌طلب براي انجام كودتاي مخملين در كشور اشاره مي‌كند كه سران جريان آشوب همواره در مصاحبه‌ها و بيانيه‌هاي خود كوشيده‌اند خود را از اين موضوع مبرا بدانند و آن را توطئه‌اي از سوي جريان حاكم براي پايان دادن به اعتراضاتي كه مردمي مي‌خوانند تفسير كنند.

با اين حال اعترافات برخي ازدستگيرشدگان حوادث اخير بويژه نماينده بنياد سوروس در تهران نيز از عمق برنامه‌ريزي اين جريان براي شكل‌دهي انقلاب رنگي پرده برداشت بويژه آنجا كه يحيي كيان تاجبخش از ديدار مستمر خاتمي با جورج سوروس سخن گفت و از اين ديدارها به عنوان مرحله جديدي از براندازي جمهوري اسلامي تعبير كرد. هر چند پس از اين اظهارات دفتر محمد خاتمي با ارسال تكذيبيه‌اي به رسانه‌هاي خبري مدعي شد كه اين اعترافات تحت فشار گرفته شده و بر همين اساس از آن به عنوان بداخلاقي‌هاي بي‌سابقه‌اي با هدف تخريب شخصيت‌هاي اثرگذار جامعه ياد كرد اما بر فرض صحت ادعاي دفتر خاتمي، شيرين عبادي در حالي سخن از براندازي جمهوري اسلامي به زبان راند كه اين حامي جريان آشوب در خارج از كشور زندگي مي‌كند و طبيعتا ماموران امنيتي كشورمان دسترسي به او ندارند.