دادستان کل کشور با تأکید بر این که اعتدال باید تعریف و افراط و تفریط نیز تبیین شود، گفت: نمی‌شود با یک کلمه مبهم به عنوان اعتدال بسیاری از اقدامات و کارها را منکوب و سرکوب کرد.

نمی‌شود با عنوان اعتدال بسیاری از اقدامات را سرکوب کرد / احزاب منحله مدعی اعتدال شده‌اند
به گزارش «پایگاه خبری تحلیلی رئیس جمهور ما» به نقل از فارس، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای دوشنبه شب در جمع طلاب و فضلای حوزه علمیه همدان با بیان این که امروز باید نگاهی به گذشته بیندازیم که چه بودیم، چه هستیم و در آینده چه می‌خواهیم باشیم، اظهار داشت: این قرن معجزه‌ای اتفاق افتاد که پرچم آن در دست روحانیت و مراجع تقلید بود، در شرایطی که می‌رفت تا دنیا و در بسیاری از مناطق حتی اسلامی این حرف را بپذیرند که دیگر حنای اسلام و دین رنگی ندارد و اسلام برای سعادت بشر برنامه‌ای ندارد.

وی با بیان این که حرف قدرت‌های غیر الهی این بود که اگر خوشبختی می‌خواهید باید لائیک باشید و داشت کم کم این حرف‌ها جای پای قوی باز می‌کرد، تصریح کرد: در آن شرایط امام (ره) آمد و کاری کرد که حقیقتاً اسلام احیا شده و معجزه‌ای رخ داد.

دادستان کل کشور با اشاره به این که با این معجزه پرچم اسلام آنچنان به اهتزاز درآمد که در طول این ۳۵ سال هیچ قدرت و نیروی تبلیغاتی، نظامی، محاصره اقتصادی و جریانی نتوانسته این پرچم را بیندازد، گفت: ابرقدرت‌ها درست آن چه را فکر می‌کردند عکس قضیه رخ داد.

وی خاطرنشان کرد: این اتفاق بزرگ تا جایی بود که حتی اندیشکده‌های آنها به فکر افتادند در مورد اسلام بیشتر تحقیق کنند و بسیاری از مراکزشان به این نتیجه رسیدند که مسیرشان اشتباه بوده و حتی بسیاری از تحصیل کرده‌ها از آن به بعد گرایش به اسلام پیدا کرده‌اند.

محسنی‌اژه‌ای با تأکید بر این که امروز گرایش به اسلام به دین، معنویت با همه تبلیغات سوء سیر صعودی به خود گرفته و در برخی مناطق رشد چشم‌گیر داشته است، یادآور شد: در این شرایط که چنین انقلابی برخواسته از حوزه علمیه صورت گرفته، وظیفه ما بسیار سنگین است.

وی با بیان این که هر مرحله‌ای که نصرت خدا آمد، پس از آن شکر مزید و شکر مضاعف لازم است، گفت: این موضوع به خصوص برای رهبران و پرچم‌داران آن جامعه یک مسئولیت مضاعف دارد.

دادستان کل کشور با اشاره به این که امروز وظیفه روحانیون بسیار سنگین‌تر از قبل انقلاب است، خاطرنشان کرد: امروز توقع جامعه از ما بسیار بالاتر است و یکی از وظایف مهم مراجع، علما و طلاب، ارشاد و هدایت مردم و تبلیغ دین به نحو صحیح است.

وی سپس با یادآوری این نکته که مردم پایه‌های اصلی حکومت ما و امنیت اجتماعی و تداوم انقلاب هستند، افزود: این مردم زمانی پای این انقلاب می‌ایستند که ایمان و آگاهی داشته باشند.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به این که اگر ایمان مردم ضعیف و آگاهی‌ آنها کم شود خواهی نخواهی در دام دشمن قرار می‌گیرند چه بسا ابزار قدرت دشمن هم بشوند، تصریح کرد: همه تکلیف دارند به تقویت این آگاهی و تقویت ایمان اما به طور خاص تربیت ایمان و جلوگیری از هجمه‌هایی که به دین و فرهنگ اسلامی مردم وارد می‌شود و آگاهی، بصیرت و هدایت مردم، یکی از وظایف مهم و اساسی روحانیت است.

وی تبلیغ را در همه زمان‌های تاریخ مؤثر دانست و گفت: امروز در جهان تبلیغ یک بخش بسیار مهم در پیروزی هر جریان دارد و حتی در جنگ دیپلماسی، نظامی و اقتصادی تبلیغات یک سهم مؤثر و بزرگی دارد.

دادستان کل کشور با تأکید بر این که اگر ما امروز مجهز نشویم به تبلیغ و روشی که مخاطب ما را می‌تواند قانع و ارشاد کند و اثرگذار باشد، مجهز نشویم، جای ما را سایر سخنگوهای غریبه و غیر آشنا به دین و مذهب می‌گیرند و مردم را به مسیر دیگری که می‌خواهند می‌برند، خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که امروز در جامعه ضرورت دارد و همه و به خصوص طلاب و علما و حوزویون باید به آن بپردازند، تبیین مفاهیم و تبیین بعضی از واژه‌هاست.

وی یادآور شد: اگر ما بعضی از مفاهیم وارده در جامعه را تبیین و روشن نکنیم چه بسا با لفظی بسیار زیبا اما غلط و با یک اراده ناصحیح جامعه دچار مشکل شود.

* بعد از مسئله انرژی هسته‌ای دشمن سراغ حقوق بشر می‌رود

محسنی‌اژه‌ای حقوق بشر را یکی از ابزارهای نظام سلطه نام برد که با هر کشوری که می‌خواهند برخورد کند از آن بهره‌ می‌برند.

وی بیان داشت: شک نکنید بعد از مسئله انرژی هسته‌ای، یکی از مسائل بسیار مهمی که با آن وارد کشور شده و به مقابله با ما می‌پردازند بهانه حقوق بشر است.

دادستان کل کشور با طرح این سؤال که حقی که بشر دارد چیست، افزود: این‌ها مبنای حقوق بشر را خودشان تعیین می‌کنند، تفسیرش را خود می‌گویند و با همان مبنا و تفسیر، آن را بر سر بشر می‌کوبند و بزرگ‌ترین جنایت‌ها را به عنوان دفاع از حقوق بشر انجام می‌دهند.

وی با اشاره به وضعیت فعلی کشورهای منطقه نظیر افغانستان، عراق و پاکستان گفت: ببینید به اسم حقوق بشر چه بر سر این کشورها آوردند و با دخالت و جنایت و اشغال مردم این کشورها چه مصیبت‌هایی را تحمل می‌کنند.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به این که استکبار در بسیاری دیگر از کشورها نیز با این بهانه به بشریت ظلم می‌کند، خاطرنشان کرد: برخی از سردمداران غربی امروز با جسارت و پر رویی تمام می‌گویند ما مسئله هسته‌ای را به جایی رساندیم که فعلاً سال‌ها عقب افتاد و حالا باید سراغ مسئله حقوق بشر در ایران بریم.

وی با بیان این که اسلام برای حق بشریت احترام و ارزش ویژه‌ قائل است، اضافه کرد: کدام مکتب و ایسم و داعیه‌دار امروز بین‌المللی این مقدار حق قائل است که اسلام دارد، آیا انصاف هست که به بهانه حقوق بشر به ما چیزی تحمیل کنند.

* نمی‌شود با عنوان اعتدال بسیاری از اقدامات را سرکوب کرد/ اعتدال را تعریف کنید

دادستان کل کشور در ادامه سخنان خود با اشاره به موضوع اعتدال و انصاف گفت: اعتدال و انصاف مسئله بسیار زیبا و ارزشمند در اسلام است و در روایات و مکتب ما نسبت به آن ارزش زیادی قائل هستند.

وی با تأکید بر این که اعتدال باید تعریف و افراط و تفریط نیز تبیین شود، بیان داشت: نمی‌شود با یک کلمه مبهم به عنوان اعتدال بسیاری از اقدامات و کارها را منکوب و سرکوب کرد.

محسنی‌اژه‌ای با بیان این که امروز بسیاری از مسائل را بدون تعریف با عنوان افراط و تندروی بر سر دیگری می‌کوبند، گفت: بیایید اینها را برای مردم تفسیر و توصیف و تبیین کنیم.

وی با یادآوری این که رئیس جمهور مسلماً اعتقاد به مبانی نظام، اسلام، امام و رهبر دارد و بارها این را به زبان آورده است، تصریح کرد: اما متأسفانه ظاهراً افرادی می‌خواهند بدترین کارها و تندروی‌ها را انجام بدهند و آنها را بر رئیس جمهور تحمیل کنند.

دادستان کل کشور ضمن اشاره به این که رئیس جمهور هیچ وقت با این تندروی‌ها همراه نبوده و نیست، افزود: اگر ما اعتدال و افراط را تبیین کنیم طبیعی است کسی نمی‌تواند از آن سوء استفاده کند.

* احزاب منحله مدعی اعتدال شده‌اند

وی سپس با اشاره به این که بعضی از احزاب منحله با کمال پر رویی می‌خواهند به فعالیت خود ادامه بدهند، تصریح کرد: مطمئن باشید به هیچ وجه اجازه فعالیت به اینها داده نمی‌شود، هنوز یادمان نرفته اینها چه کردند و چه انحصارطلبی‌هایی داشتند و بر ارزش‌های اسلام کوبیدند.

محسنی‌اژه‌ای با بیان این که امروز این احزاب افراطی و انحصارگرا مدعی اعتدال شده‌اند، گفت: اگر ما اعتدال را تعریف نکنیم آنها می‌خواهند این کارها را بر رئیس جمهور تحمیل کنند که البته نمی‌توانند.

وی با بیان این که رئیس جمهور روشن و با تجربه و آشنا به مبانی و پیرو ولایت فقیه است، گفت: رئیس‌جمهور اجازه نمی‌دهد جریان‌های افراطی و تندرو حاکم شوند، اما برخی این مسئله را دنبال می‌کنند.

* برخی با شعار عقل‌گرایی مظلوم را می‌کوبند

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توجه به مسئله عقلانیت و عقل‌گرایی، افزود: حجت بالغه درونی ما عقل ماست و اسلام و قرآن ارزش زیادی برای عقل قائل شده و آنهایی را که تعقل نمی‌کنند، منکوب می‌کند.

وی با بیان این که برخی با طرح این عبارات که می‌خواهیم عقل‌گرا باشیم و عقلانیت به خرج بدهیم، حوزه‌ها، علما و نظام را می‌کوبند، یادآور شد: کدام عقلی می‌پذیرد که دزدی به خانه‌ ما بیاید و زور بگوید و تصرف کند، آنگاه اگر کسی در مقابل این زور و تجاوز بایستد، بگویند این خلاف عقلانیت است.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به این که برخی جریان‌ها و بلندگوها از عقلانیت حرف می‌زنند اما مقاومت حزب‌الله لبنان و مردم مظلوم فلسطین را که بیش از نیم قرن زندگی، ملک، ناموس و همه هستی‌شان مورد تعرض قرار گرفته را محکوم می‌کنند، گفت: سرزمین این مردم مظلوم بیش از نیم قرن مورد تخریب کشتار و آوارگی و سلطه مستکبرین قرار گرفته اما می‌گویند دفاع آنها غیر عقلانی است اما هر جنایتی که اسرائیل انجام بدهد عقلانی می‌شود.

وی ادامه داد: چرا اجازه می‌دهیم ما این واژه‌ها بدون تبیین و توجیه لازم در جامعه مطرح شود و تحت عنوان این که این کار عقلانی نیست و افراطی و تندروی است، مظلوم را منکوب کنند.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به این که چند روز پیش خانواده چند شهید جایی صحبتی کرده و نه از مرز قانون و انصاف و اعتدال خارج شده، بلکه دقیقاً در جهت سیاست‌های نظام و خون شهدا سخن گفته، افزود: پس از آن می‌گوید به من زنگ زدند گفتند شما با این حرف‌ها تندروی می‌کنید، تندروی چیست که که این طوری مدعی هستید.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر این که این نظام و این ملت حقیقتاً در سایه لطف و فضل خاص پروردگار به سر می‌برد، خاطرنشان کرد: این نظام، کشور و ولی امر و رهبر در حمایت خاص امام زمان(عج) به سر می‌برند، چرا که با میزان شیطنت‌ها و فشارها و تلاش‌های دشمن و جنود ابلیس؛ با فضل خدا و عنایت امام زمان(عج) همچنان با امنیت و صلابت و آرامش و توفیقات فوق‌العاده رو به جلو در حرکت است.

محسنی‌اژه‌ای با مقایسه ایران با برخی از کشورهای منطقه، گفت: هم‌زاد انقلاب ما، البته با کمی تفاوت مصر قرار داشت که دارای فرهنگ بسیار کهن علمای بسیاری بود، اما ۳۰ سال حسنی مبارک دستش در دست آمریکا و در جهت منافع استکبار بود و ۳۰ سال علیه اسلام و کشور خودش و مردم مظلوم فلسطین کار کرد.

وی گفت: این دیکتاتور سه دهه به نفع اسرائیل کار کرد و از حمایت همه جانبه آمریکا و دیگر کشورها برخوردار بود اما نگاه کنید که امروز مصر کجاست و پیشرفت علمی، اجتماعی، اسلامی و رفاه و آگاهی مردمش در چه سطحی است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: این‌هایی که امروز رو به آمریکا و غرب هستند و تصور می‌کنند اگر با آمریکا بسازیم، همه چیز حل می‌شود، ببینند این کشور در این مدت چه ساختند و همه چیزشان را به آمریکا دادند و این وضعشان است.

وی با بیان این که هر کشوری که در مقابل استکبار زانو زد نابود شد، افزود: مگر ما چه داشتیم که آنها نتوانستند با تمام تلاش‌شان کشور و مردم ما را از پا در بیاورند.

محسنی‌اژه‌ای در پایان گفت: این روزها فرصتی است تا فکر کنیم، که اگر بعضی مشکلات و مسائل هست در عوض چه به دست آورده‌ایم که البته و از همه دستاوردها مهم‌تر، عنایت خداست.

وی خاطرنشان کرد: روز قیامت هر ملتی پشت سر امام خود است و ما نیز پشت سر امام‌ خودمان حرکت می‌کنیم، پس ببینید امام‌تان چه کسی است.