«این لایحه، کاهش بیشتر صادرات نفت ایران را الزامی کرده و اقدامات تنبیهی جدیدی علیه دیگر صنایع این کشور اعمال خواهد کرد...»

از زمان رسیدن ایران و 1+5 به توافق موقت هسته ای که موجب بهبود نسبی روابط تهران و غرب شد، اقدامات سناتورهای آمریکایی برای افزایش فشار بر ایران و استفاده از زبان زور و تهدید افزایش یافته است. این تلاش های ضدایرانی همزمان با تشدید فشار لابی های صهیونیستی به ویژه آیپک بر نمایندگان آمریکایی صورت می گیرد.
خبرگزاری رویترز (reuters) نوشت: لایحه تحریم های جدید ایران که مورد مخالفت اوباما قرار گرفته بود، حامیان بیشتری در سنای آمریکا کسب کرده است. در ماه دسامبر، سناتورهای آمریکایی لایحه ای را به جریان انداختند که درصورت نقض توافق هسته ای موقت از سوی ایران –که براساس آن، با محدودکردن برنامه هسته ای موافقت شده است- تحریم های جدیدی را به این کشور تحمیل کنند و یکی از دستیاران سنا به رویترز گفت که این لایحه، اکنون حامیان بیشتری به دست آورده است.
این لایحه –که کاخ سفید تهدید کرده، آن را وتو می کند- کاهش بیشتر صادارت نفت ایران را الزامی کرده و اقدامات تنبیهی جدیدی علیه دیگر صنایع این کشور اعمال خواهد کرد و این درصورتی خواهد بود که ایران توافق موقت را نقض کند یا در رسیدن به توافق نهایی شکست بخورد. در ماه دسامبر که این لایحه برای اولین بار مطرح شد، از بین 100 سناتور آمریکایی تنها 26 حامی داشت ولی اکنون این تعداد به 48 نفر افزایش یافته است.
این لایحه ضد ایرانی، توسط رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا و مارک کرک، سناتور جمهور خواه از ایالت ایلینوی، مطرح شده است و دستیار سنا گفته، انتظار می رود تعداد حامیان آن در روزهای آینده، بازهم افزایش یابد. به باور وی، ممکن است تعدادی از سناتورهای دموکرات نیز از مخالفت با این لایحه دست برداشته و به گفتگو درباره تصویب آن بپردازند.
اوباما و جان کری، وزیر خارجه وی اظهار داشته‌اند که تصویب تحریم‌های جدید نه تنها روح توافق موقت هسته‌ای را – اگر نگوییم نص آن – نقض می‌کند بلکه «حسن نیت» واشنگتن در مذاکرات را نیز زیر سوال می‌برد.
تهران هشدار داده است که هرگونه تحریم جدید علیه ایران منجر به از بین رفتن کل توافق هسته‌ای بین این کشور و ۵ عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد بعلاوه آلمان خواهد شد؛ توافقی که ۲۴ نوامبر (۳ آذر) در ژنو حاصل شد.