یک اندیشکده آمریکایی با اشاره به پنج دلیل از نزدیک بودن زمان زمان توافق هسته‌ای خبر داد و بر این باور است که دلایل عنوان‌شده در این گزارش همگی نشان از ورود مذاکرات هسته‌ای میان ایران و آمریکا به مرحله پایانی خود دارد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ اندیشکده ویلسون در گزارشی به قلم «آرون دیوید میلر»، از تحلیلگران سیاست خارجی آمریکا با نگاهی به روند مذاکرات هسته ای ایران در چند هفته اخیر، زمان حصول توافق هسته‌ای را نزدیک دانسته و در این مقاله پنج دلیل برای استدلال نظر خود ارائه داده است. دلایل عنوان‌شده در این گزارش همگی نشان از ورود مذاکرات هسته‌ای میان ایران و آمریکا به مرحله پایانی خود دارد.

■ پیش‌بینی دقیق نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران غیرممکن است ■
«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران طی اظهاراتی عنوان کرده است که مذاکره‌کنندگان آمریکایی و ایرانی به توافق هسته‌ای بسیار نزدیک شده‌اند. پیش‌بینی اینکه آیا مذاکرات هسته‌ای تا ضرب‌الاجل تعیین‌شده در ۲۴ مارس به موفقیت برسد تا اندازه‌ای غیرممکن است. ارائه ارزیابی دقیقی از مسائل مذاکرات کار بسیار دشواری است مگر آنکه درون مذاکرات حضور داشته و از روند گفتگوها مطلع باشیم. من به عنوان فردی که طی سال‌های گذشته در بسیاری از مذاکرات شرکت داشته‌ام، پنج دلیلی را ارائه خواهم داد که نشان می‌دهند شانس و احتمال دستیابی به توافق میان ایران و آمریکا از هر زمان دیگری بیشتر است.
■ سفر نتانیاهو به واشنگتن و تلاش برای جلوگیری از توافق با ایران ■
۱- سفر نتانیاهو به آمریکا. نخست‌وزیر اسرائیل از دعوت «جان بونر»، سخنگوی کنگره آمریکا برای ایراد سخنرانی در کنگره این کشور بسیار خوشحال و خرسند شد. اگرچه سفر نتانیاهو به واشنگتن برای دفاع از منافع اسرائیل علیه روحانیون ممکن است سیاست خوبی باشد، اما نتانیاهو به واشنگتن رفت چراکه وی معتقد است نه تنها مذاکره‌کنندگان بر سر یک توافق بد گفتگو می‌کنند بلکه حصول این توافق بد امری حتمی و قریب‌الوقوع است. آنچه مسلم است، دولت اسرائیل از فراز و نشیب‌های روند مذاکرات اطلاعاتی در دست دارد.
■ فرصت محدود دولت اوباما برای رسیدن به توافق با ایران ■
۲- تحریم‌های بیشتری در انتظار ایران است. کنگره آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران و مداخله در روند مذاکرات فشار زیادی می‌آورد. سخنرانی نتانیاهو به احتمال زیاد نگرانی‌هایی در میان جمهوری‌خواهان و برخی از دموکرات‌ها ایجاد کرده تا با افزودن عواملی بتوانند روند گفتگوها را بهبود ببخشند. قانون‌گذاران کنگره اگر سند و مدرک معتبری از موفقیت دولت آمریکا به دستشان نرسد، سعی خواهند کرد در مذاکرات مداخله نموده، شرایطی به آن بیفزایند و مکانیسمی برای بازبینی هر نوع توافقی توسط کنگره به وجود آورند. «میچ مک‌کانل»، رهبر اکثریت مجلس سنا روز چهارشنبه لایحه بازبینی توافق ایران را مطرح کرد تا از این راه دولت اوباما را وادار کند هر توافقی را تسلیم سنا کرده و اجازه ۶۰ روز بازبینی به آن‌ها بدهد. اگر تا پایان ماه جاری توافقی حاصل نشود، دولت اوباما به زودی شکست خواهد خورد.
■ دیدار جان کری با پادشاه عربستان و نگرانی این کشور از افزایش همکاری بین ایران و آمریکا ■
۳- سفر جان کری به عربستان‌سعودی. اسرائیل تنها متحد آمریکا نیست که نگرانی‌هایی نسبت به ایران دارد. جان کری، وزیر خارجه آمریکا اخیراً به ریاض سفر کرد تا درباره اوضاع کنونی به پادشاه عربستان و وزرای خارجه دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس گزارش دهد. بدون شک، بحران موجود در یمن از مباحثی بود که در این جلسه مطرح شده است. اما از آنجایی که جان کری مستقیماً از پای میز مذاکرات با ایران به عربستان سفر کرد، پس موضوع اصلی این دیدار به‌طور حتم توافق هسته‌ای بوده است. مقامات عربستان حتی بیش از اسرائیلی‌ها نگران این موضوع‌اند که واشنگتن استراتژی ایران-محوری را دنبال می‌کند که به همکاری‌های بیشتر در سایر مسائل منطقه‌ای خواهد انجامید و به نفوذ ایران در عراق، یمن و سوریه خواهد افزود.
■ شرکت وزیر انرژی آمریکا در مذاکرات و بحث بر سر جزئیات با علی‌اکبر صالحی ■
۴- «ارنست مونیز» به مذاکرات ملحق می‌شود. وزیر انرژی آمریکا در دو دور آخر مذاکرات هسته‌ای شرکت کرده است. مونیز که یکی از فیزیکدانان اتمی دانشگاه ام. آی. تی. است، تخصص ویژه‌ای در موضوع هسته‌ای دارد و آنطور که از گزارش‌ها برمی‌آید با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان اتمی ایران (که او نیز در مذاکرات هسته‌ای شرکت دارد) در بوستون و در دهه ۷۰ میلادی دیدار داشته است. حضور آقای مونیز در مذاکرات نشان می‌دهد که گفتگوها به طور جدی وارد جزئیات شده و احتمالاً به مرحله نهایی رسیده است.
■ رهبران ایران و آمریکا، هر دو به دنبال حصول به موقع توافقند ■
۵- رهبرانی که توان تصمیم‌گیری دارند. این گفتگوها شباهتی به مذاکرات اعراب و اسرائیل ندارد که در آن تنها فرآیند گفتگو به چشم می‌خورد و از صلح خبری نیست. گفتگوهای هسته‌ای ایران و آمریکا از سوی رهبرانی کنترل می‌شود که توانایی و اراده تصمیم‌گیری دارند و واقعاً می‌توانند شکاف‌های موجود بر سر مسائل اصلی و کلیدی را از میان بردارند. باراک اوباما به دنبال توافقی است که از حمله نظامی اسرائیل جلوگیری به عمل آورده و ضرورت اقدام نظامی آمریکا را منتفی سازد. اوباما معتقد است اگر ایران برنامه هسته‌ای کندتر و کوچک‌تر و قابل پایش و نظارت داشته باشد، بهتر از آن است که هیچ توافقی حاصل نشود و بر این باور است که توافق مد نظر بنیامین نتانیاهو به هیچ عنوان واقع‌بینانه نیست. از سوی دیگر، آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران می‌داند که کشورش به لغو تحریم‌ها نیاز دارد و معتقد است که می‌تواند مقدار قابل‌توجهی از زیرساخت هسته‌ای ایران را برای ساخت احتمالی تسلیحات هسته‌ای در آینده نگه دارد.(+)

"Our President, analytical news site"