عیدانه دولت و مجلس به حدود 50 میلیون ایرانی 80 هزار تومان (اعتباری معادل 4000 هزار میلیارد تومان) و به حدود 12 میلیون ایرانی تحت پوشش کمک امداد و بهزیستی 100 هزار تومان (اعتباری معادل 1200 میلیارد تومان) خواهد بود.

«کمک به مردم برای جبران افزایش قیمت‌ها»، موضوع این روزهای جلسات مشترک دولت و مجلس است اما هنوز تفاهم بر سر میزان و چگونگی ارائه این کمک‌ها نهایی نشده و همچنان محل تامین منابع مورد نیاز آن نیز مشخص نیست.

پس از حضور رئیس‌جمهوری در مجلس شورای اسلامی، جلسات شبانه نمایندگان مجلس و مسؤولان اقتصادی کابینه دولت دهم با هدف بررسی وضع اقتصادی کشور، اجرای گام دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، نوسانات ارزی و افزایش قیمت برخی کالاها ادامه پیدا کرد ‌و اکنون نتیجه‌ای که حاصل شده کمک به مردم برای جبران افزایش قیمت‌هاست. در واقع آن‌طور که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری اعلام کرده با نوسانات ارزی و افزایش قیمت‌ها بخش بزرگی از مردم تحت فشار قرار گرفتند و این خارج از اراده دولت بوده است و دولت مصمم است تا حد امکان این مساله جبران شود. وی همچنین با اشاره به جلسات مشترک دولت و مجلس گفت در این جلسات مقرر شد متناسب با شرایط، تورم و فشارهایی که به مردم آمده به مردم کمک شود و روی اصل این موضوع، تفاهم صورت گرفته و اقدامات اجرایی آن در حال تنظیم است.
تازه‌ترین برآوردها از اعتبار 5200 میلیارد تومانی کمک اقتصادی دولت و مجلس به مردم در شب عید و تقسیم این اعتبار میان 62 میلیون ایرانی ( 7 دهک درآمدی) که حدود 12 میلیون نفر آن تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، نشان می‌‌دهد به احتمال زیاد، مبلغ عیدانه به حدود 50 میلیون نفر 80 هزار تومان و حدود 12 میلیون نفر 100 هزار تومان خواهد بود.
قرار است این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یابد.

اطلاعات رسیده، نشان می‌‌دهد اقشار تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی 20 درصد بیشتر از سایر اقشار تحت پوشش، کمک اقتصادی دریافت خواهند کرد. براساس اعلام مسؤولان دولتی، دولت ماهانه حدود 3400 میلیارد تومان یارانه نقدی به ایرانیان پرداخت می‌‌کند. حال اگر 7 دهک درآمدی مشمول کمک جبرانی شوند، حدود 62 میلیون نفر مشمول این نوع کمک خواهند شد که از این تعداد، حدود 12 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند. حال اگر اعتبار 5200 میلیارد تومانی - مبلغ کل کمک اقتصادی- را بین 62 میلیون ایرانی که 12 میلیون نفر آن تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و همچنین قرار است سهم آنها از این کمک 20 درصد بیشتر از سایر اقشار باشد، تقسیم کنیم، به مبلغ برآوردی جدیدی در این باره دست می‌‌یابیم.

برهمین اساس، عیدانه دولت و مجلس به حدود 50 میلیون ایرانی 80 هزار تومان (اعتباری معادل 4000 هزار میلیارد تومان) و به حدود 12 میلیون ایرانی تحت پوشش کمک امداد و بهزیستی 100 هزار تومان (اعتباری معادل 1200 میلیارد تومان) خواهد بود. به گفته محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری، کمک جبرانی به 7 دهک درآمدی اواخر بهمن ماه تا اوایل اسفندماه امسال پرداخت خواهد شد.

به گفته اسماعیل جلیلی، نماینده مردم مسجدسلیمان دولت اختیار دارد از محل صرفه‌جویی دستگاه‌های اجرایی در قانون بودجه سال جاری، منابع مورد نیاز اجرای این توافق را تامین و پرداخت کند ولی اگر تصمیم داشته باشد از منابع صندوق توسعه ملی برای انجام این توافق برداشت کند یا باید از مجلس شورای اسلامی یا مقام معظم رهبری مجوز بگیرد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت در این جلسه تصمیم‌ بر آن شد که مبلغ 70 هزار تومان به همه یارانه‌بگیران اختصاص داده شود که شیوه پرداخت نیز همچون پرداخت از طریق پرداخت‌های یارانه‌های نقدی طبق روال سال‌های گذشته انجام خواهد شد. ارسلان فتحی‌پور در گفت‌و‌گو با ایسنا، در توضیح روش پرداخت این میزان یارانه نقدی گفت: قرار است این میزان به حساب سرپرست‌های خانوار واریز شود؛ شیوه‌ای که هم‌اکنون در واریز مبالغ یارانه‌های نقدی انجام می‌گیرد. فتحی‌پور یادآور شد: پرداخت به صورت کارتی نیست چرا که قرار است این پرداخت نقدی برای یک بار انجام گیرد و چون این احتمال وجود داشت که کارت‌ها به قیمت‌های کمتر فروخته شود و به دنبال آن فساد ایجاد شود یا اینکه مبالغ کارت‌ها برای یکسری کالاهای خاص صرف شود، قرار شد که این مبالغ به حساب‌ها واریز شود تا این پول‌ها برای خرج بین کل کالاها توزیع شود. پیش از این هم یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرده بود که در نشست مجلس و دولت بر اختصاص 5/2 میلیارد دلار به 7 دهک جامعه در قالب سبد کالا یا خرید غیرنقدی توافق‌هایی شده است. وی گفته بود که قرار است این مبلغ به 7 دهک معادل 15 میلیون خانوار اختصاص یابد.

توافق پرداخت کمک نقدی به اقشار آسیب‌پذیر


رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه غیرعلنی دیروز درباره جلسات مشترک دولت و مجلس گزارشی به نمایندگان ارائه کرد. حسین سبحانی‌نیا درباره جلسه غیرعلنی صبح دیروز اظهار کرد: لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه درباره جلسه مشترک دولت و مجلس گزارش داد و گفت در این جلسه درباره پرداخت یک مرحله کمک نقدی به اقشار آسیب‌پذیر توافق صورت گرفته است. به گفته حسین سبحانی‌نیا، رئیس مجلس همچنین خاطرنشان کرده در این جلسات هیچ‌گونه تصمیم‌گیری درباره فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها انجام نشده است.