رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد و مشاور رییس جمهوری گفت : ایران به عنوان یکی از سرزمین های کهن جهان از پایه گذاران اصلی مدنیت ، فرهنگ و تمدن در تاریخ بشریت به شمار می آید.

اسفند یار رحیم مشایی شامگاه سه شنبه در مراسم جشن هنرمندان ایران با عنوان درخت دوستی که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، طی سخنانی افزود : با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی جهان به نظر می رسد در صد سال آینده بشر بتواند با بهره گیری از قابلیت های مدرن انسان های رباتیک را تولید کند .

وی ادامه داد : به عقیده بنده دانشمندان در ساده ترین مراحل تولید روباتیک انسان های مهندس را خواهند ساخت و در آخرین مرحله و سخت ترین مرحله هنرمندان را خلق خواهند کرد ، چرا که هنر والاترین مقام انسانی به شمار می رود که بر اثر خرد ، عشق و فضیلت در انسان به وجود خواهد آمد.

وی در ادامه سخنان خود به تاریخ و تمدن سرزمین ایران اشاره کرد و گفت : تاریخ شش هزار و 500 ساله هنر موسیقی ، پیشینه 4 هزار ساله علم جراحی این مهم را تصدیق می کند که ایران یکی از تاثیرگذارترین تمدن های بشری در تاریخ است .

مشایی یادآور شد : تمدن های بزرگی همچون ، مصر ، چین و هند در شکل گیری تمدن بشری نقش بسزایی داشته اند اما مقوله ای که ایران را از همه این سرزمین های کهن متمایز می کند توجه ویژه ایرانیان به اندیشه ، مدنیت و حقوق انسان ها است.

وی با اشاره به این که تمام تمدن های کهن بشری داری اشیای قیمتی قابل توجه ای هستند، اظهار داشت : اگر قضاوت آگاهانه ای در خصوص مقایسه یافته های باستانی سرزمین های کهن انجام شود قطعا ایران سرآمد خواهد بود ، چرا که ایران منشوری 2500 ساله را به جهان عرضه کرده است که فراتر از یک شی باستانی و کهن است.

مشایی خاطرنشان کرد : کوروش بزرگ دوهزار و پانصد سال پیش به منظور رعایت حقوق انسانی اقشار جامعه ، منشوری را تدوین کرده است که بعد از گذشت سالها همچنان الگو و نماد مدنیت در جهان به شمار می رود .

وی اظهار داشت : ادبیات حقوقی کوروش به اندازه ای قابل رجوع است که به عقیده بنده نه تنها برای امروز بلکه برای 2500 سال بعد نیز قابل استفاده است.

مشایی به متمایز بودن اشیای باستانی ایران نسبت به دیگر تمدن های کهن اشاره کرد و گفت : یافته های باستانی نشان می دهد که شوش محل اصلی تجارت سنگ های قیمتی و زیورآلات در دوران باستان بوده است.

وی ادامه داد : با تامل بر این مهم می توان دریافت که جامعه ایرانی قرن ها پیش از نظر اجتماعی و رفاه اقشار جامعه از سطح بالایی برخوردار بوده است ، چرا که انسان باید تمام امکانات را داشته باشد و بعد آن به تجارت زیورآلات قیمتی بپردازد.

مشایی با بیان اینکه افتخار می کنم که ایرانی هستم خاطرنشان کرد : اگر امروز به هر دلیلی در شرایط دشواری به سر می بریم اما خورشید هیچگاه پشت ابر نخواهد ماند و ما همچون گذشته در بین ملت های دنیا سرآمد خواهیم شد .

جشن هنرمندان ایران شامگاه سه شنبه با حضور اهالی هنر و مسوولان فرهنگی در محل سالن اجلاس سران برگزار شد