پایگاه خبری بی بی سی نوشت: مذاکرات ژنو نتیجه داد؛ ایران با شش قدرت جهانی به توافق رسید.

بی بی سی افزود: مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون می گوید میان ایران و شش قدرت جهانی توافقی بر سر برنامه هسته ای تهران حاصل شده است.

بی بی سی تصریح کرد: مذاکرات ایران و گروه 5+1 که تا ساعاتی از بامداد روز یکشنبه (سوم آذر - 24 نوامبر) به طول انجامیده بود، بالاخره با حصول توافقی میان مذاکره کنندگان به سرانجام رسید.

** ژنو 3؛ ایران و 5+1 به توافق رسیدند

پایگاه خبری رادیو فردا نوشت: بنا بر گزارش ها از ژنو کشورهای 5+1 و ایران بر سر برنامه اتمی این کشور به توافق رسیده اند.

** ایران و گروه 1+5 بر سر برنامه اتمی تهران به توافق رسیدند

پایگاه خبری العربیه نیز نوشت: طرف های حاضر در مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در ژنو از دستیابی به توافق با تهران پس از چهار روز گفت و گو خبر داده اند.

العربیه در گزارشی نوشت:درحقیقت مذاکرات بامداد یکشنبه 24-11- 2013 درپی مذاکراتی که از روز چهارشنبه 20 نوامبر آغاز شده بود، حاصل شده است.

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون سخنگوی وزارت امور خارجه اتحادیه اروپا در صفحه توئیتر خود نوشته است که ایران و گروه 1+5 به توافق رسیده اند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و سرپرست تیم ایران در مذاکرات در حساب کاربری توئیتر خود با تایید این خبر نوشته است: ˈˈبه توافق دست یافتیم.ˈˈ

** اذعان فابیوس به توافق هسته ای

خبرگزاری رویترز به نقل از لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه هم از توافق میان قدرت های بزرگ و ایران بر سر برنامه اتمی تهران خبر داده است.

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکرات اتمی ایران نیز در حساب کاربری توئیتر خود نوشته است که در توافق صورت گرفته ˈˈحق غنی سازی اورانیم ایران به رسمیت شناخته شده است.ˈˈ

این توافق، نخستین توافق میان ایران و جامعه جهانی بر سر برنامه اتمی تهران در مذاکراتی است که حدود 10 سال به طول انجامیده است.

غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند، از همین رو تحریم های سختی علیه این کشور اعمال کرده تهران اما با اصرار بر مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی خود سعی دارد از راه مذاکرات، به کاهش یا پایان تحریم دست یابد.

این سومین دور از مذاکرات در ژنو پس از آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی در ایران است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گروه 1+5 طرف مذاکره با ایران را تشکیل می دهند.

ایران در طول این مذاکرات بر ˈˈبه رسمیت شناختن حق خود در غنی سازی اورانیومˈˈ اصرار داشت. گزارش ها حاکی از آن است که در این باره دو طرف به راحل حلی میانه دست یافته اند.