طی روزهای گذشته به بهانه انتخابات، اطلاعات و آماری توسط بعضی از اشخاص در برخی از رسانه‌ها اعلام و منتشر می‌شود که کاملا' ساختگی بوده و با واقعیات فرسنگ‌ها فاصله دارد از جمله خبر اعلام شده مبنی بر این که دولت 500 هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهی دارد.

بانک مرکزی در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری آمار و اطلاعات مبتنی بر واقعیات ارائه کنند درباره وضعیت برخی شاخص‌های مهم اقتصادی توضیحاتی ارائه کرد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

«به استحضار مردم شریف ایران می رساند طی روزهای گذشته به بهانه انتخابات، اطلاعات و آماری توسط بعضی از اشخاص در برخی از رسانه‌ها اعلام و منتشر می‌شود که کاملا" ساختگی بوده و با واقعیات فرسنگ‌ها فاصله دارد از جمله خبر اعلام شده مبنی بر این که دولت 500 هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهی دارد، درحالی که مانده کل وام‌ها و تسهیلات پرداختی توسط بانک‌های کشور به همه مردم ایران به مراتب کمتر از رقم اشاره شده است.

از طرفی باید اذعان کرد که کل نقدینگی کشور حدودا 440 هزار میلیارد تومان است که از رقم فوق کمتر است. باید گفت اصولا بدهی‌های دولت ناشی از بدهی‌های انباشته شده در طول دوره‌های گذشته است که آن‌هم مربوط به شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت و ناشی از فروش اوراق مشارکت برای اجرای پروژه‌های عمرانی است که با مصوبات مجلس محترم ایجاد شده است. البته در دولت دهم قسمت قابل توجهی از آن بازپرداخت شده است.

ضمنا بدهی‌های خارجی کشور در سال 1383 (بالفعل و بالقوه) بالغ بر 44.7 میلیارد دلار بوده که اکنون به رقم 13.6 میلیارد دلار کاهش یافته است. این کاهش (حدود 30 میلیارد دلار) تنها رقم 10 میلیارد دلار آن مربوط به سال 1391 است. لذا این ارقام نشان دهنده آن است که در چه دوره‌هایی بدهی ایجاد شده و چه کسانی آن ‌را پرداخت و تسویه کرده‌اند.

باید اذعان کرد که در دو سه سال اخیر با تمام هجمه‌های سنگین خارجی و تحریم‌های اقتصادی، خوشبختانه ثبات اقتصادی کشور در حد ممکن حفظ شده به طوری‌که دشمنان را از دست یابی به سناریوهای مدنظرشان ناامید کرده است.

بانک مرکزی و بقیه دست اندرکاران اقتصادی از این‌گونه افراد انتظار تشویق ندارند بلکه انتظار دارند که همگان در بیان آمارها و اطلاعات به واقعیات و البته حق و عدالت توجه داشته باشند.»