بنا بر گزارش شبکه «سی ان ان»، برنامه‌های مطرح شده رئیس جمهور منتخب آمریکا در این ویدئو که به صورت مختصر طرح کلی برنامه‌های پیشنهادی وی را شرح می‌داد، شامل سیاست‌های مرتبط با مهاجرت، قراردادهای تجاری و سیاست نظامی و دفاعی آمریکا می‌شد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ ترامپ در این ویدیو گفت در نخستین روز شروع به کار خود، آمریکا را از توافق تجاری ترانس - پاسیفیک (تی پی پی) خارج خواهد کرد. این توافق میان ۱۲ کشور که ۴۰ درصد اقتصاد جهان را تشکیل می دهند امضا شده است. آمریکا، ژاپن، مالزی، ویتنام، سنگاپور، برونئی، استرالیا، نیوزیلند، کانادا، مکزیک، شیلی و پرو اعضای این پیمان هستند. شینزو آبه نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه گفت که آن پیمان تجاری بدون مشارکت آمریکا بی فایده خواهد بود.

 ترامپ همچنین قول داد از "محدودیت هایی که باعث نابودی اشتغال" در صنعت تولید زغال می شود بکاهد. اما او برخلاف شعارهای دوران مبارزات انتخاباتی از لغو قانون بیمه بهداشتی موسوم به "اوباماکر" یا ساختن دیواری در مرز جنوبی آمریکا با مکزیک حرفی نزد.
تی پی پی چیست؟
تی پی پی یک موضوع جنجالی در انتخابات آمریکا بوده است. برنی سندرز نامزد چپگرای حزب دمکرات که در مرحله مقدماتی با هیلاری کلینتون رقابت می کرد در مخالفت با این پیمان سخن گفت.
این درحالی است که تی پی پی یکی از دستاوردهای تجاری باراک اوباما به حساب می آید. این پیمان مورد توافق قرار گرفته اما هنوز رسما تصویب و اجرا نشده است.
مخالفان این پیمان آن را برای اقتصاد آمریکا زیانبار می دانند؛ چون می گوید شرکت های بزرگ سرمنشا آن هستند و مذاکرات مربوط به آن بیش از حد محرمانه بوده است.
تی پی پی سعی دارد با کاهش تعرفه ها و افزایش تجارت مناسبات تجاری میان این ۱۲ کشور را مستحکم تر کند. کشورهای عضو همچنین امیدوارند در نتیجه آن همکاری نزدیک تری در زمینه سیاست ها و مقررات اقتصادی پیدا کنند. این توافق می تواند به ایجاد یک بازار یکپارچه شبیه به اتحادیه اروپا منجر شود.
بیشتر کالاها و خدمات مشمول این پیمان هستند اما همه تعرفه ها مثلا مالیات بر واردات برداشته نخواهد شد. در مجموع ۱۸ هزار تعرفه در نتیجه این پیمان عوض خواهد شد. برای مثال کشورهای عضو گفته اند که تعرفه ها و سایر سیاست های محدودکننده بر محصولات کشاورزی و کالاهای صنعتی را حذف یا کم خواهند کرد.(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/z6IIu