بعداز نامه احمدی‌نژاد به شمقدری و دستور بازگشایی سریع خانه‌ سینما، این‌بار شمقدری به‌سراغ نامه‌نگاری رفته و در نامه‌ای به احمدی‌نژاد ضمن ابراز ناامیدی از وضع موجود گفته ‌است: با شرایط موجود «خانه سینما» تا دو ماه دیگر نیز باز نمی‌شود

بازگشایی «خانه سینما» هر روز ابعاد جدیدتری را پیدا می‌کند یک روز طیف مدیران سازمان سینمایی از عدم عزم جدی در بین اهالی خانه سینما صحبت می‌کنند و روز دیگر مدیران خانه سینما همین موضوع را به طرف مقابل نسبت می‌دهند و در این شرایطی است که از هفته گذشته همه چیز روند دیگری به خود گرفته است.

پنجشنبه هفته گذشته بود که مدیران سازمان سینمایی همراه نماینده هیات مدیره خانه سینما و صنوف قانونی در جلسه‌ای با حضور رئیس جمهور شرکت کردند و ظاهرا به توافقات اصولی مهمی در ارتباط با بازگشایی «خانه سینما» رسیده‌ بودند. توافقاتی که همان زمان جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی از واژه عدول از مواضع برای آن استفاده کرد اما ظاهرا اختلافات عمیقتر از آن بود که امید به بازگشایی سریع «خانه سینما» داشت و به همین دلیل روز شنبه رئیس جمهور نامه‌ای را خطاب به شمقدری نوشت و بر بازگشایی سریع «خانه سینما» تاکید کرد.

نامه‌ای که پیرو آن شمقدری نامه‌ای 8 بندی را خطاب به هیات مدیره «خانه سینما» نوشت و خواستار برگزاری مجمع عمومی براساس اساسنامه مصوب شده در شورای عالی سینما شد.اما همین نامه باعث بروز اختلافات بعدی شد و طیف «خانه سینما» عنوان کرد در مجمع عمومی اساسنامه اصلاحی توسط هیات 7 نفره را برای تصویب ارائه خواهد کرد و از سوی دیگر سخنگوی هیات نظارت بر بازگشایی خانه سینما نیز برگزاری مجمع عمومی خانه سینما براساس اساسنامه مصوب سال 87 را غیرقانونی دانست.

پیرو همین اتفاقات جواد شمقدری نیز اخیرا نامه‌ای را خطاب به محمود احمدی‌نژاد نوشته و در ان تاکید کرده است: که در راستای دستور اخیر وی نامه‌ای 8 بندی خطاب به هیات مدیره خانه سینما صادر شده اما متاسفانه از سوی طیف خانه سینما این اهتمام و همکاری برای بازگشایی سریع طی همین چند روز مشاهده نمی‌شود.

براساس این گزارش، شمقدری در بخش دیگری از نامه خود به رئیس جمهور با اشاره به زمان برگزاری مجمع عمومی خانه سینما نوشته است:دعوت به برگزاری مجمع عمومی 6 مرداد براساس اساسنامه غیر مصوب سال 87 است و حتی در صورت تصویب اساسنامه تصویبی شورای عالی سینما عملا مراحل بعدی بازگشایی در فرآیندهای قرار می گیرد که تا دوماه دیگر نیز ساختار قانونی خانه سینما محقق نخواهد شد.

بنابراین روشن است که در این شرایط موضوع «خانه سینما» وارد فاز جدیدی شده است و شاید بتوان گفت با نامه اخیر شمقدری، مدیران سازمان سینمایی از بازگشایی خانه سینما تا پایان دولت دهم کاملا قطع امید کرده‌اند و به همین دلیل خواسته اند این موضوع را به اطلاع احمدی‌نژاد برسانند.

مجمع عمومی امروزی که قرار است در محل جامعه صنفی تهیه‌کنندگان برگزار شود پس از نگارش این نامه بیش از پیش مهم شده است و شاید بتوان گفت این جلسه مقدمه‌ای باشد برای تشکیل «خانه سینما» جدید و باید دید آیا بالاخره بین مدیران سازمان سینمایی و مدیران خانه سینما بر سر چگونگی بازگشایی این نهاد صنفی توافق حاصل خواهد شد یا خیر؟