بر اساس اطلاعات موجود نزد ایران هسته ای در مقطع ماقبل روی کار آمدن دولت نهم، آژانس 27 بار به تاسیسات و افراد نظامی در ایران دسترسی پیدا کرده است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ منابع مرتبط با موضوع هسته ای، ادعای تیم مذاکره کننده درباره دسترسی بازرسان آژانس به دانشمندان یا تاسیسات نظامی ایران در فاصله سال های 84-92 را به طور کامل خلاف واقع می دانند.
آقای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و رییس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران روز دوشنبه 4 خرداد 1394 (25 می 2015) ادعا کرده است که آژانس در دولت گذشته به دانشمندان و تاسیسات هسته ای ایران دسترسی داشته است.
گفت وگوی «ایران هسته ای» با منابع و مسئولان مرتبط با موضوع نشان می دهد این مسئله یک خلاف گویی آشکار صرفا با هدف توجیه توافق به شدت نگران کننده ای است که تیم فعلی در لوزان انجام داده و مطابق آن یک رژیم بازرسی بی سابقه و ویژه در ایران مستقر خواهد شد.
دیپلمات های مطلع از مسئله به «ایران هسته ای» گفتند در دولت های نهم و دهم حتی به یک دانشمند نظامی دسترسی داده نشده است.
درباره اماکن نظامی هم، آژانس تنها در یک نوبت پس از آغاز به کار دولت نهم –که دقیقا در ماه های اولیه استقرار دولت بوده- به پارچین دسترسی پیدا کرده و این امر دیگر هرگز تکرار نشده است.
آخرین باری که آژانس از پارچین بازدید کرده در 10 آبان 1384 (اول نوامبر 2005) بوده است.
در این تاریخ تنها 3 ماه از آغاز به کار دولت نهم می گذشت و استراتژی هسته ای این دولت هنوز تدوین نشده بود.
پیش از آن هم آژانس یک بار دیگر در تاریخ 24 دی 1383 (14 ژانویه 2005) به پارچین دسترسی پیدا کرده بود که مربوط به ماه ها قبل از روی کار آمدن دولت نهم است.
مطابق اعلام منابع مطلع، آژانس در هیچ کدام از این دو بازرسی هیچ آلودگی رادیو اکتیوی در پارچین پیدا نکرده و این امر را در گزارش 27 آبان 1384 خود رسما اعلام کرده است.
یک دیپلمات به «ایران هسته ای» گفت: «اساسا در دولت های نهم و دهم سیاست این بود که به هیچ فرد یا مکان مرتبط با فعالیت های نظامی دسترسی داده نشود».

این در حالی است که بر اساس اطلاعات موجود نزد ایران هسته ای در مقطع ماقبل روی کار آمدن دولت نهم، آژانس 27 بار به تاسیسات و افراد نظامی در ایران دسترسی پیدا کرده است.
در ایران این ظن جدی وجود دارد که همین دسترسی ها، منشا عملیات های ترور و خرابکارانه علیه برنامه هسته ای ایران در سال های اخیر بوده است.
تیم مذاکره کننده هسته ای در تفاهم لوزان، استقرار رژیم بازرسی فراپروتکلی در ایران را پذیرفته ولی رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته گذشته تاکید کردند که اجازه دسترسی به مکان های نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته ای را نخواهند داد.(+)

"Our President, analytical news site"