سرپرست هیئت ایرانی اعزامی به عربستان با بیان این نکته که احتمال آن وجود دارد برخی از کاروان ها بخشی از توصیه های وزارت حج عربستان را رعایت نکرده باشند و در این کمیته مقصر شناخته بشوند گفت پیگیری برای تشکیل کمیته حقیقت یاب ضرورت ندارد! وی در یکی از دیدارها نیز به فیلمی از غضنفر رکن آبادی دیپلمات ایران اشاره نمود که مقامات عربستانی آن را به هیئت ایرانی نشان داده اند و عنوان کرد که غضنفر رکن آبادی در حادثه منا جان باخته است .

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان، چند روز گذشته با حضور در شهر مقدس قم به عنوان سرپرست هیئت ایرانی اعزامی به عربستان به دیدار و گفت‌وگو با مراجع عظام قم پرداخت.
هاشمی در این سفر با حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی، سبحانی و جوادی آملی دیدار و درباره اقدامات انجام شده در عربستان در خصوص انتقال ابدان مطهر جانباختگان منا و مصدومان به کشور مطالبی را بیان نمود.

اما آنچه از این دیدارها رسانه ای نشد صحبت های مهم وزیر بهداشت و درمان بود. دکتر هاشمی در این دیدارها با اشاره به گفته های مسئولین عربستانی از مراجع تقلید قم درخواست نمود که تاکید بر تشکیل کمیته حقیقت یاب نکنند!
سرپرست هیئت ایرانی اعزامی به عربستان با بیان این نکته که احتمال آن وجود دارد برخی از کاروان ها بخشی از توصیه های وزارت حج عربستان را رعایت نکرده باشند و در این کمیته مقصر شناخته بشوند گفت پیگیری برای تشکیل کمیته حقیقت یاب ضرورت ندارد!

وی در یکی از دیدارها نیز به فیلمی از غضنفر رکن آبادی دیپلمات ایران اشاره نمود که مقامات عربستانی آن را به هیئت ایرانی نشان داده اند و عنوان کرد که غضنفر رکن آبادی در حادثه منا جان باخته است و بدلیل ازدحام ها و شرایط بد نگهداری ابدان مطهر جانباختگان منا امکان شناسایی را به حداقل رسانده است .
از دیگر موضوعاتی که دکتر هاشمی در دیدار با مراجع بدان اشاره نمود شرایط برخی از ابدان مطهر جانباختگان است و عنوان کرد: بدلیل شرایط بد نگهداری و همچنین اتفاقاتی که ازدحام حجاج باعث آن شده است ، امکان تحویل اجساد مطهر را بسیار سخت نموده است که آیت‌الله وحیدخراسانی با توجه به توضیح دکتر هاشمی گفت: خوب است که جان‌باختگان حادثه منا در مکه یا مدینه مدفون شوند و اصرار به بازگرداندن پیکرهای مطهر وجهی ندارد.
همچنین دکتر سید حسن هاشمی در دیدار با آیت الله نوری همدانی نیز با اشاره وضعیت برخی از جانباختگان عنوان کرد: ممکن است انتقال برخی از پیکر امکان پذیر نباشد. بنابراین بهتر است بستگان جانباختگان برای دفن این عزیزان در حرم امن الهی تشویق شوند.
گفته های سرپرست هیئت ایرانی اعزامی به عربستان، این سوال را ایجاد می کند آیا قرار است دولت ایران به دلایلی واهی مقامات سعودی و کم تاثیر در حادثه منا، از مهمترین خواست مردم ، رهبر انقلاب و خانواده های جانباختگان کوتاه بیایند و بررسی این موضوع که چرا مسئولین امنیتی عربستان با بستن دیگر راه های منتهی به رمی جمرات و عدم رسیدگی سریع و به موقع به وضعیت مصدومین حادثه، باعث آن فاجعه هولناک شده اند را به اختیار دولت عربستان بگذارند؟ آیا خانواده های جانباختگان منا نباید بدانند که چرا ابدان مطهر جانباختگان با تاخیر چند روزه به سردخانه ها منتقل شده است که حالا باید بدون آنکه قابل تشخیص باشد در عربستان خاک سپاری شوند؟
لازم بذکر است پیکر 399 زائر ایرانی جانباخته تاکنون مشخص شده است که بیش از سیصد تن از آنها با سه پرواز به ایران منتقل شده است و هنوز پیکر 65 نفر همچنان مفقود است که مسئولیت پیگیری سرنوشت مفقودان حادثه منا بعهده کنسولگری کشورمان در جده می باشد.(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/8DgPn