در حالی که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در سفر این هفته خود به بیروت سعی کرد با اتخاذ سیاست کاملا نرم و بدون تنش به جذب سیاستمداران ۱۴ مارسی وابسته به عربستان در لبنان بپردازد و حتی در بدو ورود خود به فرودگاه بیروت از اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با "برادران عربستانی" در هر سطح و مکانی خبر داد اما اعضای ۱۴ مارس دست رد به سینه وی زده و حاضر به ملاقات با ظریف نشدند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از جهان،‌ اعلام آمادگی مکرر ظریف برای دیدار با سعودی ها در حالی صورت می گیرد که به نوشته روزنامه الاخبار لبنان نزدیک به حزب الله، ایرانی ها اطلاعات دقیقی دارند که ریاض به هیچ وجه آماده گفتگو با تهران نیست و نظر مثبتی به این گفتگو ها ندارد.

احزاب قوات اللبیانیه و المستقبل به ریاست سمیر جعجع و فواد سنیوره حاضر به شرکت در ضیافت شام وزیر خارجه کشورمان در هتل فینیسیای بیروت نشدند و صرفا حزب کتائب در سطحی پایین تر از دبیرکل (سجعان القزّي معاون حزب) در این مراسم شرکت کرد.

این در حالی است که تمامی مقامات ۱۴ مارسی از جمله جعجع و سنیوره در دیدار احمدی نژاد و متکی به بیروت، در ضیافت برگزار شده به این مناسبت شرکت کرده بودند.

از سوی دیگر نشاندن ولید جنبلاط رییس دروزی های لبنان در کنار ظریف در حالی که وی تندترین مواضع را در چند وقت اخیر علیه سوریه اتخاذ کرده و با تغییر مواضع غیر منتظره خود باعث روی کار آمدن تمام سلام (گزینه دلخواه عربستان برای احراز پست نخست وزیری) شد، باعث تعجب بسیاری از محافل سیاسی و رسانه ای گردید تا جایی که وئام وهاب در حین مراسم با دادن یادداشتی به جنبلاط ، اعتراض خود را به نشاندن وی در صدر مراسم نشان داد و گفت که "نشستن در صدر جلسه محور مقاومت منطقه چه حسی را به تو داده است!!!"

به نوشته این روزنامه، سران حزب الله لبنان و حرکت امل هم که معمولا در سفر مقامات ایرانی در فرودگاه برای استقبال حاضر می شدند، این بار مانند گذشته در فرودگاه رفیق حریری حاضر نشده و هماهنگی این برنامه به وزارت خارجه لبنان سپرده شد.

ظریف در این سفر برخلاف انتظارها برای پیگیری جدی موضوع کشته شدن مشکوک ماجد الماجد مسؤول «كتائب عبد الله عزام» که انفجار سفارتمان را برعهده گرفته بود، به تبریک دستگیری وی به دولت لبنان بسنده کرد و این موضوع را موکول به پیگیری هیات اعزامی ایران به بیروت نمود.

به نظر می رسد ظریف اهتمام خود را در این سفر تنها به موضوع تشریح دیدگاه های ایران درخصوص سوریه، عراق و کنفرانس ژنو و آمادگی کامل ایران برای مذاکره با عربستان معطوف نمود. وی حتی تلاش زیادی برای ورود به موضوع تشکیل دولت جدید لبنان نکرد و در دیدار با وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که ایران از تشکیل دولت جدید استقبال می کند.

به نوشته الاخبار، دیدار ظریف با دبیرکل حزب الله هم بیشتر به گزارش وی به سیدحسن نصرالله درخصوص مذاکرات ژنو و ملاقات های دوجانبه وی با غربی ها معطوف شده است.

البته در کنار این انتقادات نباید از اقدام مناسب وزیر خارجه در تداوم سیاست همیشگی جمهوری اسلامی در حمایت از مقاومت و ادای احترام وی به شهدای مقاومت در بیروت هم صرف نظر کرد.