بر اساس تازه ترین اسناد منتشر شده در ویکی لیکس، رژیم صهیونیستی در تلاش است تا از نفوذ بیشتر جمهوری اسلامی ایران در آمریکای جنوبی به هر نحو ممکن جلوگیری کند.

بنا به گزارش واصله از سایت القسام، وابسته به جنبش حماس، ویکی لیکس نوشت:
رژیم صهیونیستی در همین زمینه همکاری هایی را با دولت شیلی در زمینه جاسوسی ازسفارت جمهوری اسلامی ایران دراین کشور آغاز کرده است.

در همین زمینه یکی از مقامات سفارت آمریکا در سانتیاگو بیان داشته است که وابسته نظامی رژیم اشغالگر قدس در شیلی، سرهنگ یوئلی، همتای آمریکایی خود را درشیلی در جریان این فعالیت ها قرار داده است.

بر اساس اسناد منتشره، این فعالیت های جاسوسی با همکاری پلیس شیلی و دیگرنهادهای امنیتی این کشور با جاسوسان رژیم صهیونیستی صورت می گیرد.

اسناد منتشر شده در ویکی لیکس همچنین از گزارشی در همین زمینه خبر می دهند که به اسرائیل پیشنهاد می دهد تعاملات تجاری خود را با آمریکایی لاتین افزایش دهدتا در زمینه نفوذ در این منطقه از ایران عقب نماند.

این در حالیستکه اسرائیل از گسترش نفوذ ایران در آمریکای لاتین نیز به شدت نگران است.

بر طبق این سند ویکی لیکس، سفارت آمریکا در سانتیاگو نیز در سال گذشته گزارشی را برای وزارت امور خارجه ایالات متحده ارسال کرده و در آن نگرانی خود را ازگسترش همکاری های ایران و ونزوئلا اعلام کرده است.

ویکلی لیکس می افزاید: یک مقام ارشد در وزارت امور خارجه شیلی گفته است که مقامات آمریکایی حاضر در این کشور بیش از خود شیلیایی ها از حضور ایران در شیلی نگرانند.