گردهمایی روحانیون رسانه ملی با شعار «رسانه منبر مقدس دین» امروز یکشنبه 22 دی‌ماه با حضور عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما، حجت‌الاسلام موسوی‌ مقدم قائم مقام سازمان، حجت‌الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز و جمعی از مدیران و معاونان بخش‌های مختلف رسانه برگزار شد.

از پشت میز به مدارس بروید

حجت‌الاسلام قرائتی در این گردهمایی گفت: آقایان یاد بگیرند پشت میز ننشینند، هرکدام از شما آقایان روحانی برود و در یک دبیرستان پیش نماز بشود، روابط‌های عمومی و تحقیقات میدانی در میان دانش‌آموزان و بچه‌مدرسه‌ای‌ها است. هرکس این کار را انجام دهد می‌تواند با آخرین شبهات مطرح شده در میان نوجوانان و جوانان آشنا شود. پشت میز نشستن و توی سایت‌های مختلف سیر کردن نتیجه‌ خاصی بار نمی‌آورد هرکس سلیقه خودش را روی این سایت‌ها می‌گذارد. باید از نزدیک تماس مستقیم ایجاد کرد تا به متن جامعه اشراف داشت. متأسفانه برخی از افراد وقتی مدیر کل شدند پشت میزنشین هم شدند، بنا نبود ما کارمند باشیم از پشت میز به مدرسه‌ها بروید و نبض جامعه را در دست بگیرید.

وی ادامه داد: دفتر مقام معظم رهبری دو سالی است که سران فرهنگی را 15 روز یک بار دعوت می‌کند که آقای ضرغامی هم در این جمع حضور دارد. من 200 آیه از قرآن کریم را به نام «قرآن و متولیان فرهنگی» استخراج کرده و در مجموعه‌ای گرد آوردم که شاید مطالعه آن بیشتر از 23 دقیقه طول نکشد. این کتاب را مطالعه کنید.

رئیس ستاد اقامه نماز توصیه‌ای به روحانیون رسانه‌ ملی کرد و افزود: نذر کنید که روزنامه نخوانید به جز تیتر آن را، اخبار گوش نکنید به جز خلاصه آن را، مگر آنکه یک دور تفسیر قرآن کریم را ببینید. آیت‌الله مکارم نیز این مورد را تذکر داده‌اند و من خودم نیز آن را از نزدیک لمس کرده‌ام که چقدر این کار تأثیرگذار است. 34 سال است که حتی یک شب جمعه، برنامه درس‌هایی از قرآن من تعطیل نشده است. برای ادامه این برنامه اگر قرار بود برای مثال فقط به کتب مطهری اکتفا کنم، منبع کم می‌آوردم. اگر با قرآن باشیم و با آن زندگی کنیم هیچ چیز جز روایات معتبر به ما مزه نمی‌دهد و از آن لذت نمی‌بریم.

حجت‌الاسلام قرائتی در ادامه سخنانش اظهار داشت: در قرآن آیه تندی وجود دارد که اوج غضب الهی را می‌رساند، معنی آن این است که «نزدیک است آسمان‌ها و زمین بشکافد.. اگر کسی بگوید خداوند اولادی دارد». آن وقت در شعر و قصه مطرح می‌کنند که چوپانی چون با ادبیات مخصوص خودش قربان صدقه خداوند می‌رفته و مواردی را به خدا نسبت داده است، حضرت موسی نهی از منکر کرده و در مقابل این نهی از منکر، خداوند موسی را سرزنش می‌کند. این شعر از ریشه دروغ است. چون در خود قرآن آمده است که اگر کسی خرافه‌پرست باشد و چنین مواردی اتفاق افتد غضب الهی را در بر دارد. حالا درست است ذوق شاعر شکوفا شده و شعری سروده است اما اگر قرار بود چنین شعری صحت داشته باشد، همه فقه ما پوچ بود. اگر ما با قرآن عجیبن باشیم دیگر چنین اشعاری نمی‌گوییم.

گفتند از «اولاد کمتر، زندگی بهتر» بگو، قبول نکردم

وی ادامه داد: برخی از اساتید به من گفتند تو که برنامه‌ات این همه سابقه و مخاطب دارد، از «اولاد کمتر زندگی بهتر» هم در برنامه‌ات سخنی بگو. گفتم قرآن جلوی من را گرفته است که من این حرف را نزنم. اگر قرار باشد این حرف‌ها را بگویم پس قرآن چه می‌شود؟ خیلی‌ها از این حرف‌ها زدند و از اولاد کمتر گفتند و الان هم پشیمان هستند. ما از قرآن دور افتاده‌ایم و می‌خواهیم با این وضع‌مان از اخلاق هم بگوییم.

کمک کنید دلقک‌ها به میان نیایند

رئیس ستاد اقامه نماز به روحانیون رسانه ملی خواندن و پرداختن به دوره‌ای از تفسیر را توصیه کرد و اظهار داشت: قرآن نور است و اگر ما این نور را در زندگی نداشته باشیم چطور از ظلمات خارج شویم؟ گاهی برخی از روحانیون در سخنان‌شان با الفاظ بازی می‌کنند، این کار در کجای اسلام آمده است؟ عارف اگر فقیه نباشد دیگر عارف نیست. توصیه دیگر من به روحانیون رسانه این است که ظاهرتان طبیعی باشد. از رنگ‌های شاد استفاده کنید مثل سفید. بگذارید نشاط همراه با معانی دینی و اسلامی در دل‌ها بنشیند. مثلاً اگر در این شبکه نسیم کمک نکنید دلقک‌ها به میان می‌آیند. ما اگر 100 هزار روحانی هم داشته باشیم، می‌توانیم یک میلیون خنده حلال هم داشته باشیم و در تمام بخش‌های درس‌های از قرآن دقایق بسیاری از خنده حلال را جا داده‌ام. خنده باید حکیمانه و حلال باشد نه از راه تحقیر و لودگی به بار آید.

اذان‌های رسانه به چند نفر منحصر شده‌ است

حجت‌الاسلام قرائتی در ادامه توصیه‌ به روحانیون رسانه ملی توضیح داد: برای مردم از استدلال‌های روان استفاده کنید، مردم حوصله زیاد ندارند، اگر تلویزیون را روشن کنند و در همان دو سه دقیقه اول جذب نشوند، آن را خاموش می‌کنند. باید حرف‌ها با سبک‌های تازه و خنده همراه باشد و مسائل مورد نیاز را مطرح کند. یکی از مشکلات رسانه ما این است که اذان‌ها به چند نفر منحصر شده‌اند. می‌گویند اذان افراد دیگر بین‌المللی نیست. به پیامبر هم می‌گفتند اذان بلال بین‌المللی نیست. این تفکر ضد تفکر پیغمبر است. درب صدا و سیما را بسته‌ایم و گفته‌ایم به جز این 11 نفر اذان دیگری پخش نشود، یا حرف پیغمبر غلط است، یا این روش‌هایی که امروز اجرا می‌شود. اذان بین‌المللی اصلاً نداریم. اینجا مشکل از ما است، اذان باید ارزش و ثواب داشته باشد اما اگر تمام شبکه‌های ما هم اذان پخش کند، ما ثوابی نمی‌بریم چون اذان باید حلقومی باشد.

وی درمورد نمازهای جماعتی که از تلویزیون پخش می‌شود، گفت: تعداد زیادی خوابگاه دانشجویی وجود دارد که در همه‌شان نماز جماعت برپا می‌شود، باید این نمازهای جماعت پخش شود. نماز جماعت نسل نو باید در رسانه ملی به نمایش در بیاید.

برای درس‌هایی از قرآن پولی نمی‌گیرم

رئیس ستاد اقامه نماز ادامه داد: من طی این 34 سال برای درس‌هایی از قرآن پولی نگرفته‌ام، یک بار یکی از مسئولان چک ارزشمند و گران‌قیمتی برای من آورد من به نزد مقام معظم رهبری رفتم و گفتم طی این مدت هیچ پولی از این برنامه دریافت نکرده‌ام، اما این رقم بسیار بالا و شاید به اندازه مبلغ خرید یک خانه باشد. رهبری نگفتند پول را بگیر یا نگیر، گفتند تو قرائتی هستی خودت می‌دانی.

حجت‌الاسلام قرائتی در ادامه سخنانش افزود: شما روحانیون باید هر چه می‌گویید را طبق قرآن مستند ارائه کنید، بعد از قرآن هم نهج‌البلاغه بگویید. اولین باری که قرار بود من برای درس‌هایی از قرآن به تلویزیون بیایم، شهید مطهری به نزد امام خمینی رفت و گفت کلاس‌های قرائتی به درد تلویزیون می‌خورد امام اجازه دادند که من به آنجا بروم. اما مرا به صدا و سیما راه نمی‌دادند می‌گفتند فقط دو روحانی حق اجرای برنامه دارند یکی امام خمینی و دیگری آیت‌الله طالقانی. ورود سومی محال است. تلویزیون جای هنر است نه جای روضه. اما من به آن‌ها ثابت کردم که قرار نیست روضه‌ای بخوانم و هنر من هم در میان ارائه نکات قرآنی و مطالب خنده‌آور حکیمانه آمیخته است.

وی تصریح کرد: من در نامه‌ای به مقام معظم رهبری از روایتی نوشتم که از تیراندازی و شنا گفته شده بود. پادگان‌های ما به همه سربازها تیراندازی یاد می‌دهد اما جای شنا خالی است حرف من این بود که چرا به نصف آیه عمل می‌کنیم؟ شنا هم باید در این میان اجباری شود. به من گفتند تو برای این قضیه برآورد بودجه کرده‌ای؟ گفتم بودجه نمی‌خواهد قید کنید سربازانی که شنا بلد باشند دو ماه زودتر پایان خدمت می‌گیرند، در این صورت فراغت خودشان هم فراهم شده و از طرفی دو ماه زودتر از سربازی رها می‌شوند و شما هم در هزینه‌هایتان تغییراتی ایجاد شده و امکانات اضافه می‌آورید. با این حرف‌ها افراد گفتند بله! در این صورت ما اصلاً به کارشناس نیازی نداریم. گاهی کارشناسان و متخصصان ما ناشی می‌شوند.