به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از تسنیم، مراسم افتتاحیه و اولین جلسه نهمین اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی با حاشیه‌هایی همراه بود.

* اولین نکته‌ای که توجه عکاسان و خبرنگاران را به خود جلب کرده بود، استقبال علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از روسای مجالس حاضر و استقبال علاءالدین بروجردی رئیس ستاد و مسئول اجرایی برگزاری اجلاس از دیگر میهمانان حاضر در این کنفرانس بود.

* از اولین دقایق آغاز ورود میهمانان نیز بیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سالن اجلاس سران به منظور شرکت در مراسم افتتاحیه اجلاس حاضر شده بودند.

* حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان که با استقبال رسمی علی لاریجانی رئیس مجلس وارد سالن اجلاس سران شده بود را حسین فریدون دستیار ارشد و محمد نهاوندیان رئیس دفتر وی همراهی می‌کردند.

* از نکات جالب توجه نیز ورود همزمان هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و سیدحسن خمینی به سالن اجلاس سران بود.

* روسای مجالس ۲۸ کشور حاضر در نهمین دوره اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی در ردیف اول سالن دور تا دور نشسته بودند و در جایگاه روبروی آنها نیز به ترتیب، آیت‌الله احمد جنتی، آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، حجت‌الاسلام حسن روحانی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی و علی لاریجانی نشسته بودند.

* در زمان سخنرانی رئیس مجلس سودان که قصد داشت ریاست را تحویل لاریجانی دهد و زمان سخنرانی دبیر کل اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی، سیدحسن خمینی درگوشی با علی لاریجانی و آیت‌الله آملی لاریجانی هم درگوشی با حسن روحانی صحبت می‌کردند.

*‌ نکته دیگر اینکه، در حین سخنرانی علی لاریجانی که ریاست اتحادیه بین‌المجالس اسلامی را امروز تحویل گرفته بود، سیدحسن خمینی با هاشمی رفسنجانی درگوشی صحبت می‌کردند.

* برای هر کدام از هیئت‌های پارلمانی شرکت کننده در نهمین دوره اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی، جایگاهی از قبل تعیین شده بود.

* آخرین سخنران مراسم افتتاحیه حجت‌الاسلام حسن روحانی کشورمان بود که پس از پایان سخنرانی وی، رئیس‌جمهور با رؤسای مجالس حاضر در اجلاس به مصافحه پرداخت.

*‌ در سالن اجلاس سران، علاوه بر نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های علمی و فناوری، دفاعی، هسته‌ای و فرهنگی، عکس‌هایی از دوره‌های مختلف مجالس که نمایندگان به صورت دسته‌جمعی عکس گرفته بودند، به نمایش گذاشته شده بود.

* از نکاتی که باعث تعجب شرکت‌کنندگان و حاضران در سالن اجلاس شده بود؛ نمازخانه مختلط و کوچک سالن اجلاس سران بود به‌طوری که بانوان و آقایان مجبور بودند در یک محل به اقامه نماز بپردازند.