بوژتین تأکید کرد که اردوگاه لیبرتی (حریه) که به دفاتر سازمان ملل در بغداد نزدیک‌تر است باید امنیت بیشتری نسبت به اردوگاه اشرف برای افراد سازمان مجاهدین خلق فراهم کند.

نماینده سازمان ملل متحد در عراق با جانبداری آشکار از گروهک تروریستی منافقین، گفت: «قتل ده‌ها تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه اشرف باید برای جامعه بین‌الملل نوعی «زنگ بیداری» باشد تا برای اسکان مجدد این افراد تلاش بیشتری کنند.»

 

به گزارش رادیو فردا به نقل از آسوشیتدپرس، «گیورگی بوژتین، نماینده موقت سازمان ملل در عراق، در مورد ساکنان اردوگاه‌های اشرف و لیبرتی (حریه) گفت: «آنها هم انسان هستند. هر آن چه دولت عراق در مورد گذشته این افراد بگوید آنها باز هم انسان‌اند و نیازمند حفاظت؛ و ما این امر را بسیار جدی دنبال می‌کنیم.»

 

رادیو فردا نوشت: «روز دهم شهریور در پی حمله افراد مسلح به اردوگاه اشرف ۵۲ نفر از اعضا و کادرهای ارشد سازمان مجاهدین خلق کشته شدند که این تعداد حدود نیمی از ساکنان این اردوگاه را شامل می‌شدند.

اندکی بعد مقام‌های رسمی عراقی روز ۲۰ شهریورماه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که اردوگاه اشرف «به‌ طور کامل» از «۴۲ نفر باقی‌مانده» از اعضای سازمان مجاهدین خلق تخلیه شده است.

 

گیورگی بوژتین با اشاره به این حمله گفت: "آن چه در اردوگاه اشرف رخ داد قواعد بازی را عوض می‌کند. این باید برای تمامی کشورهایی که قادر به کمک هستند یک زنگ بیدارباش باشد تا قدم جلو بگذارند."

وی در ادامه افزود: "اسکان مجدد بهترین ضمانت برای امنیت این افراد است".

 

"بوژتین تأکید کرد که اردوگاه لیبرتی (حریه) که به دفاتر سازمان ملل در بغداد نزدیک‌تر است باید امنیت بیشتری نسبت به اردوگاه اشرف برای افراد سازمان مجاهدین خلق فراهم کند."

 

وی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد خواست تا برای انتقال ساکنان این اردوگاه‌ها به خارج از عراق تلاش بیشتری کنند.

نماینده موقت سازمان ملل از دولت عراق خواست تا زمانی که آخرین فرد از ساکنان پیشین اشرف به کشور یا کشورهای ثالث منتقل شوند امنیت این افراد را حفظ کند.

 

سازمان مجاهدین خلق همچنین می‌گوید که هفت تن از اعضای این سازمان در جریان حمله به اردوگاه اشرف از سوی نیروهای عراقی گروگان گرفته شده‌اند، اما مقامات عراقی این اتهام را رد می‌کنند."

 

گیورگی بوژتین در این خصوص گفت که سازمان ملل در این مورد و وضعیت آن افراد اطلاعاتی در دست ندارد.»

 

رادیو فردا وابسته به سازمان سیا همچنین با اشاره به موضع گیری ایران در خصوص درگیری در اردوگاه منافقین نوشت: «قتل ۵۲ نفر در اردوگاه اشرف شادی و خرسندی مقامات جمهوری اسلامی ایران را به دنبال داشته و در این رابطه روز جمعه دو وزارتخانه، وزارت اطلاعات و امور خارجه ایران، در واکنش‌هایی جداگانه، با ابراز خرسندی از این رویداد با صدور بیانیه‌ای از آن چه «تلاش‌های صادقانه دولت عراق در رابطه با تعطیلی اردوگاه اشرف» خواندند، قدردانی کردند.»

 

رادیو فردا در ادامه یادآور شد: «در همین حال، اما، حمله به پایگاه اشرف، با محکومیت دولت آمریکا، تعدادی از نهادهای بین‌المللی و سازمان‌های مدافع حقوق بشر مواجه شده است.

از جمله شیرین عبادی به همراه دو سازمان حقوق بشری با انتقاد از ابراز خرسندی سپاه پاسداران از مرگ ده‌ها تن از مجاهدین خلق در کمپ اشرف، گفت که این اقدام گمانه‌زنی‌ها در مورد دخیل بودن مستقیم یا غیرمستقیم دولت ایران در این واقعه را تقویت می‌کند.

 

بخش عمده‌ای از اعضای سازمان مجاهدین خلق حدود سه دهه در پایگاهی نظامی به نام اشرف در عراق زندگی می‌کردند، اما حدود سه هزار نفر از این نیروها در پی ضرب‌الاجل مقامات عراق و توافق با ایالات متحده در سال جاری به پایگاه لیبرتی (حریه) در حوالی بغداد منتقل شدند که پیش از آن محل استقرار نظامیان آمریکایی بود.

 

پس از این انتقال، حدود ۱۰۰ نفر از اعضای این سازمان در اردوگاه اشرف مانده‌ بودند تا به امور تعیین تکلیف دارایی‌ها و کالاهای باقی‌مانده سازمان مجاهدین در این پایگاه بپردازند.»