به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب امروز نماز جمعه تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع سفرا و نمایندگان ایران در کشورهای خارجی گفت: ایشان مطالب ارزشمندی را بیان کردند که می‌توان آن را منشور سیاست خارجی عنوان کرد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛وی افزود: در این باره نکاتی قابل ذکر است. نکته اول اینکه آقا فرمودند تا وقتی که اظهارات خصمانه دولت و کنگره آمریکا ادامه دارد تعامل با آن هیچ وجهی ندارد. این حرف هم مبنای قرآنی دارد هم مبنای عقلی و هم مبنای تجربی.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: آمریکا در پی مذاکره نیست در پی سلطه است. می‌گوید در میز مذاکره حرف ما را بشنوید و آن را اجرا کنید این یعنی سلطه. نظام اسلامی نظام سلطه را نمی‌پذیرد آنها در پی تحقیر ایران اسلامی هستند و می‌خواهند بگویند که دیدید ایران هم تاب نیاورد. می‌خواهند ما را منفعل نشان دهند و این یعنی ذلت جامعه اسلامی.

آیت‌الله خاتمی گفت: این سخن مبنای عقلی نیز دارد. 30 و چند سال پیش که امام(ره) دستور قطع رابطه با آمریکا را صادر کرد،‌ فرمود که آمریکا شیطان بزرگ است. از 36 سال پیش این شیطان کوچک‌تر شده است؟ این شیطان 10ها برابر شده گرچه هیمنه و اقتدار آمریکا به خصوص حمایت از صهیونیست‌های وحشی به کلی شکسته است. این مرگ بر آمریکاهای شما آنها را ذلیل کرده است و تا شیطنت آمریکا باقی است مرگ بر آمریکا نیز باقی خواهند ماند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این سخن یک مبنای تجربی نیز دارد، گفت: ما تجربه مذاکرات چند ماهه اخیر را در قالب 1+5 داریم. مقام معظم رهبری تنها مذاکره در این چارچوب را اجازه دادند. در ارتباط با مذاکره با ایران و رابطه طرفینی، مقام معظم رهبری تاکنون به هیچ کس اجازه ندادند اما در همین مذاکره نیم‌بند 1+5 آنها (غربی ها) چه کردند؟

خاتمی افزود:‌در این مدت تندترین حرف‌ها و بدترین اهانت‌ها را کردند. آن طرف آمریکایی آن کسی که در شان خودش بود، گفت که فریب‌کاری در ژن مردم ایران است. شما فریب‌کارید. آنها اهانت‌ها را بیشتر کردند و توقعاتشان بیشتر شد. تحریم‌ها را هم بیشتر کردند. آنهایی که دم به دم می‌گفتند که چرا بهانه به دست دشمن می‌دهید آیا ما بهانه دادیم؟

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری قبل از اینکه دولت جدید سر کار بیاید، فرمودند چشم من از مذاکرات آب نمی‌خورد ولی در عین حال منعی هم در مذاکرات نمی‌بینیم اما در واقعیت می‌بینیم که آمریکا به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست چرا که آنها دنبال بهانه هستند و دنبال حل مشکل نیستند.

خطیب امروز نماز جمعه ادامه داد: آمریکا با این خوی استکباری‌اش آرزوی رابطه با ایران را به گور خواهد برد.

خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالگرد آغاز بکار دولت یازدهم گفت: ما مطیع ولایتیم، ولی فقیه ما 3 قوه را تأیید می‌کند و بر این اساس نیز آحاد ملت ولایتمدار از دولت حمایت می‌کنند و آن را مشروع و قانونی می‌‌دانند.

وی ادامه داد: یک سال، زمان خوبی است که عملکرد دولت را ارزیابی کنیم، بیمه سلامت از تجربه‌های موفق و مردمی این دولت بوده است و دولت از تجربیات ناکام درس بگیرد و به منتقدین نیز فضا بدهد.

خاتمی لایحه خروج از رکود اقتصادی را یک لایحه ملی ارزیابی کرد و گفت: از هر 3 قوه این انتظار را داریم که این لایحه را حمایت کنند و برای دولت و مجلس نیز آرزوی موفقیت می‌کنیم.

خطیب جمعه تهران با اشاره به مشکلات عرصه فرهنگی در جامعه تصریح کرد: عرصه فرهنگ، عرصه بزرگی است، اگر فرهنگ آسیب ببیند جبران‌ناپذیر است، دولت در عرصه فرهنگ و تقویت فرهنگ اسلامی- انقلابی، مقابله با تهاجم فرهنگی، بدحجابی و بی‌حجابی را وظیفه قانونی خود بداند.

وی تصریح کرد: دولت نباید به حاشیه‌ها بپردازد و خودش هم حاشیه‌ساز نشود؛ مسائلی که هفته گذشته اتفاق افتاد و من قصد باز کردن آن را ندارم، مسئله مناسبی نبود، از رئیس‌جمهور می‌خواهم با سعه صدر بیشتری با منتقدان برخورد کند.

خاتمی افزود: از دولت خواهش می‌کنم پرونده این مشاجره را ببندد و به مسائل کلی جامعه بپردازد تا دیگر شاهد این حاشیه‌سازی‌ها نباشیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به کابینه جدید عراق نیز گفت: حفظ وحدت و یکپارچگی و مبارزه با تروریسم 3 رکن اساسی عراق است، امیدواریم کابینه به زودی شکل بگیرد و دولت عراق هر چه سریعتر به مشکلات مردم بپردازد به ویژه در مبارزه با شیطان داعش نیز اقداماتی را انجام دهد.

خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن 25 شوال سالروز شهادت امام صادق (ع) گفت: اگر تلاش‌های گسترده امام صادق(ع) نبود امروز از اسلام چیزی جز شعار باقی نمانده بود. نه تنها شیعه بلکه اسلام مدیون امام صادق (ع) است.

خطیب نمازجمعه تهران همچنین با اشاره به سالروز بازگشت آزادگان به کشور در 26 مردادماه گفت: بازگشت آزادگان و سالروز آن جداً روزی به یادماندنی برای ملت ایران است که چگونه جگرگوشه‌های ما پس از سال‌ها اسارت سرافرازانه به کشور بازگشتند.

وی بر ضرورت حفظ این سرمایه بزرگ تاکید کرد و از جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا خواست تا این سرمایه را حفظ کنند و البته بر ضرورت خدمت لازم از سوی مسئولان و انجام دین به آنها تاکید کرد.

همچنین خطیب امروز نماز جمعه تهران با اشاره به سانحه سقوط هواپیمای مسافربری و کشته شدن 39 نفر از هموطنان، این واقعه را به بازماندگان آنان تسلیت گفت.

همچنین آیت‌الله خاتمی به سالروز بزرگداشت علامه مجلسی اشاره و به تشریح خدمات وی در خصوص مسائل گوناگون از جمله تبلیغ دین پرداخت.

خطیب نماز جمعه تهران در خطبه نخست نیز به بیان ادامه مباحث مربوط به سبک زندگی دینی پرداخت و گفت: تا سبک زندگی ها دینی نشود نمی توان گفت جامعه دینی شده است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مبنای ارتباط برای انسانها بر اساس اصول مختلفی مانند نژاد، جغرافیا و حزب و گروه است، افزود: براساس قرآن، رابطه مومنان با یکدیگر در جامعه اسلامی باید بر اساس ایمان به خدا باشد و منطق قرآن این است که همه محبت ها و دوستی ها را براین اساس تنظیم کنند.

وی اضافه کرد: براین اساس 3 حوزه دوستی شامل رابطه والدین و فرزندان، رابطه میان برادران نسبی و رابطه زوجین با یکدیگر قابل بیان است.

خطیب نمازجمعه تهران گفت: در قرآن کریم 5 بار از موضوع احسان به والدین در کنار عبادت خدا یاد شده و این تاکیدی بر اهمیت موضوع است.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی افزود: براساس آیات قرآن رابطه زوجین نیز باید براساس مودت و محبت باشد و باید این اصل را در روابط اجتماعی زندگی لحاظ کنیم.

منبع: فارس