گروهی متشکل از ۲۴ کارشناس و مسئول پیشین آمریکا با هشدار درباره تحریم‌های شدیدتر علیه جمهوری اسلامی، از باراک اوباما رئیس جمهور امریکا خواسته‌اند تا تاکتیک‌های خود در قبال ایران را تغییر دهد.

بی بی سی ارگان رسمی دولت انگلیس گزارش داد: گروهی از مقام های پیشین و تحلیلگران مسائل ایران در نامه ای خطاب به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از او خواسته اند مذاکره با ایران را با جدیت بیشتری دنبال کند.

 

این نامه که به وسیله ۲۴ نفر از مقام های سیاسی و نظامی پیشین آمریکا و چند دیپلمات اروپایی امضا شده است، از آقای اوباما می خواهد به جای گسترش تحریم ها به دیپلماسی توجه بیشتری نشان دهد.

 

آنها در نامه خود از آقای اوباما خواسته اند تا مذاکرات اتمی با ایران به طور جدی و با هدف پیشگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته ای ادامه پیدا کند.

نویسندگان نامه نوشته اند:"بر این باوریم که با عزم بیشتر، خلاقیت و پافشاری رسیدن به این هدف امکان پذیر است."آنها تاکید کرده اند: "بازنگری کاخ سفید در مواضع خود در برابر ایران، امکان دستیابی به یک توافق دیپلماتیک را افزایش خواهد داد".

 

این نامه به وسیله انجمن کنترل تسلیحات در آمریکا و شورای ملی ایرانیان آمریکا تهیه شده است.
این سایت وابسته به دولت انگلیس در ادامه خاطر نشان شد: تعدادی از دیپلمات های سابق آمریکایی مانند تاماس پیکرینگ، جیمز دابینز، جان لیمبرت، چندین مقام نظامی و امنیتی سابق مانند ژنرال جوزف هاور، ژنرال جان جانز و پال پیلار و گروهی از سفرای سابق کشورهای اروپایی در تهران مانند سر ریچارد دالتون و رابرتو توسکانو از امضا کنندگان این نامه هستند.

بی بی سی افزود:به گفته جمال عبدی، از مدیران شورای ملی ایرانیان آمریکا،نیاک، این نامه در حالی نوشته شده که فرصت برای برگزاری مذاکرات جدی درباره برنامه اتمی ایران محدود است .

آقای عبدی گفت: "وضعیت داخلی در آمریکا در پیش از انتخابات به گونه ای بود که رئیس جمهوری نمی توانست در ازای کوتاه آمدن ایران از غنی سازی، تحریم ها را کاهش دهد. حال که انتخابات تمام شده و چند ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی است، زمان برگزاری مذاکرات جدی فرا رسیده است."

 

به نوشته بی بی سی: نامه ارسال شده به کاخ سفید در حالی تهیه شده است که نمایندگان کنگره در حال تلاش برای گسترش تحریم های ایران هستند.
امضاکنندگان نامه خطاب به آقای اوباما هشدار داده اند تحریم ها برنامه اتمی ایران را متوقف نخواهد کرد.

به گفته جمال عبدی، نویسندگان نامه به کاخ سفید توصیه کرده اند تا برای تشویق ایران برای توقف غنی سازی ۲۰ درصد در ازای کاهش تحریم ها تلاش کند.

 

امضاکنندگان تاکید کرده اند که نباید ایران را به طور دائمی از غنی سازی هسته ای منع کرد و کشورهای غربی باید فقط در پی متوقف کردن تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در این کشور باشند.

امضاکنندگان در پایان نامه نوشته اند: "رویکرد مبتنی بر دیپلماسی تنها گزینه ای است که می تواند مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای و بروز جنگ شود... پیگیری این مسیر مشکل است ولی تنها گزینه ای است که بر روی میز قرار دارد."

 

گفتنی است، امريکا، رژيم صهیونیستی و هم‌پيمانان آن‌ها همواره ايران را به تلاش براي رسيدن به اهداف نظامي در برنامه انرژي هسته‌اي خود متهم مي‌کنند.

ايران ضمن رد اين ادعاها، همواره تاکيد کرده است که به عنوان يکي از امضاکنندگان متعهد پيمان منع گسترش تسليحات اتمي (ان‌پي‌تي) و يکي از اعضاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، از حق استفاده از فن‌آوري هسته‌اي براي دستيابي به اهداف صلح‌آميز برخوردار است.