وزیر خارجه کشورمان در ژنو در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره انتشار یک کاریکاتور موهن دیگر در مجله «شارلی ابدو» گفت که باید به مقدسات احترام گذاشته شود.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ و به نقل از رویترز، وزیر امور خارجه ایران در ژنو در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره انتشار یک «کاریکاتور موهن» دیگر در مجله «شارلی ابدو» گفت که باید به مقدسات احترام گذاشته شود.
وی پیش از دیدار با جان کری درباره مذاکرات هسته‌ای نیز گفت: که دیدار وی با «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا برای بررسی پیشرفت‌ها در زمینه کم کردن اختلافات در مذاکرات هسته‌ای حائز اهمیت است.
«ظریف» لحظاتی قبل از آغاز نشست با وزیر خارجه آمریکا درباره حمله اخیر به مجله فکاهی «شارلی ابدو» تصریح کرد: ما معتقدیم که باید به مقدسات احترام گذاشته شود. تا زمانیکه احترام به یکدیگر را یاد نگیریم و بی‌احترامی به ارزش‌ها و مقدسات یکدیگر را شروع کنیم، سخت است در جهانی با عقاید و فرهنگ‌ها و تمدن‌های متفاوت بتوانیم در گفت‌وگوهای جدی‌ با یکدیگر شرکت داشته باشیم.
ظریف پس از ورود به ژنو به خبرنگاران گفت: ما در حال حاضر به مرحله ای رسیده ایم که ضرورت دارد طرف مقابل تصمیمات خود را بگیرد تا بتوانیم از این طریق به سمت جلو به پیش برویم.
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره ارائه پیشنهادات جدید و جامع دراین دوره از مذاکرات گفت : باید پیشنهادات تازه و جامعی مطرح شود و آمادگی داریم که همه موضوعات را به نتیجه برسانیم اما باید ببینیم که طرف مقابل چقدر آمادگی دارد.
رییس دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده در همه سطوح این اراده را دارد ولی اراده ما مبتنی بر این است که از حقوق صلح آمیز هسته‌ای خود صرف نظر نکنیم و چون براساس فتوای مقام معظم رهبری هیچگاه دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم، هیچ نگرانی نداریم که به دنیا نشان دهیم برنامه هسته‌ای ما صلح آمیز است.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: بر اساس برنامه اقدام مشترک که سال گذشته در شهر ژنو توافق کردیم، ایران باید برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود را داشته باشد اما در عین حال نشان دهد که برنامه هسته‌ای اش صلح آمیز است و در این جهت ، ما همواره اعلام کرده‌ایم این آمادگی را داریم.
ظریف با تاکید بر اینکه این هدف کاملا در دسترس است، افزود: این هدف را در اختیار داریم و می توانیم برای اجرای آن برنامه‌ریزی کنیم فقط برای رسیدن به آن نیاز به اراده سیاسی است. اینکه تصمیم‌گیری جدی شود و خط قرمز های بی مورد طرف مقابل مخصوصا کشورهای غربی مطرح نشود.
ظریف در پاسخ به سوالی دیگری درباره چالش دولت آمریکا با کنگره این کشور و تماس های اوباما با نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: ما در مذاکرات هسته‌ای با دولت آمریکا به صورت یک مجموعه برخورد می‌کنیم؛ بنابراین همراه کردن قسمت‌های مختلف دولت آمریکا و یکپارچه شدن سیاست‌های آن برعهده قوه مجریه آمریکاست.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: این نگرانی آنها باید باشد البته ما احساس می‌کنیم که نیاز به یک تصمیم و اراده سیاسی همراه با شجاعت است. تصمیم گیری برای حل معضلی که می‌تواند بسیاری از معادلات منطقه را به سمت بهبودی تغییر دهد.
ظریف در پاسخ به این سوال که آیا در این سفر اروپایی با نماینده عالی اتحادیه اروپا دیدار می کند؟ گفت: با وزیران خارجه برخی کشورهای اروپایی نیز گفت و گو خواهیم کرد که امروز و فردا قطعی خواهد شد.
منبع

"Our President, analytical news site"