این استاد حوزه و دانشگاه در دومین همایش “زنده باد مرگ بر آمريكا” افزود: نمی‌توان گفت امام حسین(ع) به دنبال مذاکره برد-برد با یزید بود/ ما مجاز نیستیم برای توجیه سیاست‌های خود از ائمه استفاده و شرایط را تفسیر به رأی کنیم

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»  به نقل از نسیم، محمدحسین رجبی دوانی، استاد حوزه و دانشگاه در دومین همایش زنده باد مرگ بر آمریکا با اشاره به حماسه عاشورا اظهار داشت: امام حسین(ع) حاضر به مذاکره با یزید نبود و اگر هم حاضر بود توافقی صورت بگیرد توافقات مبنی بر این بود که مردم آن زمان برای مقابله با یزید جذب امام شوند.
وی افزود: به دنبال درخواست مذاکره یزید با امام حسین(ع)، مروان حکم خواست تا امام حسین(ع) را با بیعت با یزید راضی کند اما امام در پاسخ گفت؛ “اگر یک طرف مذاکره یزید باشد باید فاتحه اسلام را خواند”.
رجبی دوانی با بیان اینکه در کربلا هم زمانی که حر به مقابله به امام ایستاد، حر قصد مذاکره نداشت گفت: امام حسین(ع) چون هدایت کننده بود خطاب به حر گفت؛ “وظایف همگان ایستادن در برابر این وضعیت است نه تنها من حسین بن علی(ع)”.
وی افزود: زمانی هم که در کربلا به امام حسین نامه عبیدالله ابن زیاد را دادند مبنی بر اینکه یا بیعت کن یا کشته خواهی شد، امام فرمود؛ “این نامه به هیچ عنوان پاسخی ندارد چراکه یک طرف مذاکره توهین کرده است و این پذیرفتنی نیست”.
این استاد حوزه و دانشگاه درا دامه خاطر نشان کرد: ما مجاز نیستیم برای توجیه سیاست‌های خود از ائمه استفاده کنیم و شرایط را تفسیر به رای کنیم. نمی‌توان گفت امام حسین به دنبال مذاکره برد-برد با یزید بود چراکه مذاکره برد-برد با دشمنان معنا ندارد.
وی به سخنان رهبر انقلاب در مورد مذاکرات اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب مذاکرات را به یک مسابقه کشتی تشبیه کرده است که یک نفر برنده و یک نفر بازنده است و مذاکرات شبیه بازی فوتبال نیست که در آن مساوی وجود داشته است.
رجبی دوانی در ادامه نیز گفت: حضرت امام(ع) هم شان و منزلتی ر بای طاغوت قائل نبود همانطور که جدش امام حسین(ع) برای یزید منزلتی قائل نشد.
این استاد دانشگاه همچنین گفت: در اسلام هم مذاکرات داریم اما زمانی که طرف مقابل حکومتی است که اساس اسلام را به خطر انداخته است دلیلی برای مذاکره وجود ندارد.