رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد تصریح کرد: قدرت‌های زیاده خواه نباید فرصت تکرار تجربه‌های تلخ تاریخی را داشته باشند و راه آن ایستادگی و قرار گرفتن ملت‌ها در کنار یکدیگر است.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در دیدار سفیر اتریش گفت: با توجه به سوابق خوبی که اتریش در روابط خود با ایران دارد، می‌تواند از آن به عنوان یک ظرفیت در گسترش روابط دو جانبه و تحرک بیشتر در موضوعات بین‌المللی مربوط به ایران استفاده کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسفندیار رحیم مشایی دوشنبه در دیدار سفیر اتریش با بیان اینکه با گذر زمان مسائل بین‌المللی نسبت به مسایل ملی از تأثیرگذاری بالاتری برخوردار می‌شوند، اظهار داشت: سیر تحولات و شرایط کنونی جهان به سمتی است که ملت‌ها و دولت‌ها ناچار هستند، در روابط نزدیک با یکدیگر نسبت به مسایل جهانی تصمیم بگیرند.

 

رحیم مشایی خاطر نشان کرد: همکاری و اتحاد بین‌المللی در برابر مشکلات و مسایل موجود در جهان یک امر اجتناب‌ناپذیر است.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد خاطر نشان کرد: ترس یا بی‌اعتمادی ملت‌ها نسبت به حضور در صحنه بین‌المللی مانع از دستیابی اجماع جهانی برای تصمیم‌گیری‌های مهم است، لذا باید تلاش شود که مجموعه زیادی از کشورهای دنیا برای حضور فعال در تحولات بین‌المللی انگیزه داشته باشند.

رحیم مشایی گفت: اگر اعتماد در فضای عمومی جهانی وجود داشته باشد، بی‌تردید کشورها تلاش خواهند کرد در همه مسایل و تحولات، تجربیات مفید و سازنده سایر کشورها و ملت‌ها را مورد استفاده قرار دهند و در چنین صورتی شاهد رویدادهای بالنده و مفیدی در دنیا خواهیم بود.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های بسیار زیادی از حیث ملی، تاریخی و دینی دارد و به سمتی حرکت می‌کند که ظرفیت‌های خود را در جهت اتحاد و تعاملات گسترده جهانی مورد استفاده قرار دهد.

سفیر اتریش نیز در این دیدار با اشاره به اینکه ایران و اتریش قرن‌هاست با هم رابطه صمیمی دارند، اظهار داشت: بدون تردید جمهوری اسلامی ایران در آینده نقش بسیار مهمی در عرصه بین‌المللی خواهد داشت و موضوعات مختلفی وجود دارد که دو کشور می‌توانند در خصوص آن با یکدیگر همکاری کنند.

وی خاطر نشان کرد: اتریش به همراه ایران، حامی عدم گسترش سلاح‌های کشتار جمعی است و از هر اقدامی در این زمینه حمایت می‌کند.

پایان فشارها علیه ایران

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد همچنین در دیدار سفیر بلاروس با بیان اینکه بشریت در حال ورود به فضای جدیدی است گفت: فشارهایی که روی کشورهایی مانند ایران و بلاروس وجود دارد بزودی به پایان خواهد رسید.

اسفندیار رحیم مشایی در دیدار سفیر بلاروس با بیان اینکه بنیان روابط ایران و بلاروس قبل از اینکه بر مبنای مسایل سیاسی و اقتصادی باشد بر مبنای دوستی، تفاهم و دیدگاه‌های مشترک دو کشور استوار است، اظهار داشت: دوستی بین دو کشور و دو ملت مستمر و همیشگی خواهد بود و با توجه به اینکه ایران و بلاروس از ظرفیت‌های فراوانی برخوردار هستند، شایسته است که حجم روابط خود را بیش از پیش افزایش دهند.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد گفت: ایران و بلاروس با توجه به مواضع مشترک و نگاه یکسانی که نسبت به مسائل مختلف انسانی و عرصه بین‌المللی دارند، از فرصت‌های مناسبی نیز برای ارتقا و گسترش سطح همکاری‌های خود برخوردار هستند.

رحیم مشایی با بیان اینکه نظام سلطه نمی‌خواهد ملت‌ها مستقل زندگی کرده و از ظرفیت‌هایشان برای پیشبرد امور و ارتقاء سطح زندگی خود استفاده کنند، گفت: از آنجایی که تحقق اهداف بلند انسانی در سایه همکاری‌های بین‌المللی امکان‌پذیر است، لذا تنها راه پیش روی ملت‌ها این است که همه دست به دست هم داده و در ایجاد مدیریت مشترک جهانی با هم مشارکت کنند.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد تصریح کرد: دنیا را باید ملت‌ها با هم اداره کنند و در این خصوص نسبت ملت‌ها با یکدیگر یکسان است، نباید کشوری برای خود حق بیشتری مطالبه کند، چرا که زیاده‌خواهی ثبات و اعتماد ملت‌ها را از بین می‌برد.

رحیم مشایی تصریح کرد: قدرت‌های زیاده خواه نباید فرصت تکرار تجربه‌های تلخ تاریخی را داشته باشند و راه آن ایستادگی و قرار گرفتن ملت‌ها در کنار یکدیگر است.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با بیان اینکه دوران زورگویی و اعمال فشار به کشورهای مستقل و آزادیخواه رو به پایان است، اظهار داشت: بشریت در حال ورود به فضای جدیدی است و فشارهایی که روی کشورهایی مانند ایران و بلاروس وجود دارد بزودی به پایان خواهد رسید.

رحیم مشایی خاطر نشان کرد: امروز ملاک نزدیکی دولت‌ها و ملت‌ها به یکدیگر نوع نگاه آنها نسبت به مسایل جهانی است.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد گفت: باید با نگاه بین‌المللی و جهانی برای استقرار عدالت، صلح و ثبات در جهان تلاش شود و جنبش عدم تعهد فرصتی برای تحقق این دیدگاه است.

رحیم مشایی افزود: جمهوری اسلامی ایران در دوران مدیریت خود بر جنبش عدم تعهد بر این موضوع تمرکز دارد که جنبش عدم تعهد را با تمام ظرفیت‌هایش مورد توجه قرار دهد و اگر جنبش عدم تعهد در مسایل مهم دنیا تاثیرگذار باشد بی تردید منافع همه اعضاء تأمین خواهد شد.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران فعال‌سازی و اثربخش بودن هر چه بیشتر جنبش عدم تعهد را با جدیت پیگیری خواهد کرد و معتقدیم که باید این جنبش در معادلات بین‌المللی حضور فعال و مؤثری داشته باشد و البته راه آن این است که همه اعضاء نسبت به گذشته مشارکت مؤثرتری در آن داشته باشند.

سفیر بلاروس نیز در این دیدار، ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد را یک فرصت طلایی دانست و اظهار داشت: بلاروس به عنوان عضو جنبش عدم تعهد از برنامه‌های ایران برای فعال کردن نقش این جنبش در سطح بین‌المللی حمایت می‌کند.

وی افزود: اعضای جنبش عدم تعهد ظرفیت‌های فراوانی دارند که اگر با یکدیگر هم‌جهت شده و در یک مسیر قرار بگیرند، می‌تواند آثار و نتایج مثبت و سازنده‌ای برای تمام جهان باشد.

سفیر بلاروس همچنین سفر مهندس رحیم مشایی به بلاروس را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست و اظهار داشت: پس از این سفر براساس نقشه راهی که به تصویب رسید، حجم همکاری‌های دو کشور در سه سال گذشته به چندین برابر افزایش یافته است و مصمم هستیم این میزان را هر چه بیشتر ارتقاء دهیم.