وزیر دفاع به چه دلیل درخصوص صحبت‌های آقای ظریف سکوت کرده است و اظهارنظر نمی‌کند؟ آیا زعم آقای ظریف از توان نظامی حریف ما یک نگاه صحیحی است و واقعا آمریکا چنین قدرتی دارد و نظام جمهوری اسلامی نیز دچار چنین ضعفی است که با یک بمب سیستم دفاعی‌اش از بین برود؟

 

حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگاران حوزه احزاب خبرگزاری فارس که مشروح آن متعاقباً منتشر خواهد شد، با اشاره به طیف رای‌دهندگان به روحانی اظهار داشت: رای به روحانی رای معیشتی و هم رای مبتنی بر حفظ غرور ملی بود، اینکه هم سانتریفیوژها هم کارخانه‌ها بچرخد رای می‌آورد، فقط معیشتی نیست و حکایت از این دارد که علاوه بر مسئله معیشت، غرور ملی مردم که نماد امروز استقلال این کشور، انرژی هسته‌ای است برای مردم مهم است.

*دولت در 100 روز توقعات را برآورده نکرد

رسایی ادامه داد: همه منتظر بودند که در این 100 روز اقداماتی صورت گیرد، اما متاسفانه ما در این 100 روز آنچه را که شاهد بودیم نسبت به اتفاقات دولت نتوانست توقعات را برآورده کند البته این به معنای این نیست که دولت در این 100 روز کاری نکرده است چراکه یکسری وظایف برای دولت در سیستم اجرایی تعریف شده است اما بحث بر سر این است که وقتی یک مدیری با این شعار رای می‌آورد و در رأس قرار می‌گیرد، باید با یک سری اقدامات، تحول و تغییری ایجاد کند خصوصا آقای روحانی که هم اینها را شعار داده بود و هم مسیرش خلاف جریانی بود که آقای احمدی‌نژاد در آن حرکت می‌کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: متاسفانه در این 100 روز ما شاهد تحولی که روحانی وعده آن را داده بود، نبودیم و گزارش آقای روحانی از این نظر کاملا خالی بود و بخش زیادی از گزارش به نفی دولت قبل برمی‌گشت.

وی افزود: البته طبیعی است هر کس که در رأس قدرت قرار می‌گیرد در ابتدای کار یکی از اقداماتش می‌تواند نقد دولت گذشته باشد از این رو نمی‌توان به آقای روحانی خرده گرفت اما از این جهت که 80 درصد گزارش ایشان نقد و نفی دولت گذشته بود و هیچ اشاره‌ای به برنامه‌های آینده دولت یازدهم صورت نگرفت، این نقد به او وارد است ضمن اینکه مردم شاهد تحولی جدی نبودند.

*عامل اتفاقات 100 روز اخیر بیشتر عامل روانی بوده است

رسایی خاطرنشان کرد: عامل اصلی برخی اتفاقاتی که در طول این 100 روز اتفاق افتاده بیشتر عامل روانی بود. طبیعی است جریانی رفته و جریان جدیدی آمده و خونی که هشت سال در بدن جامعه بوده، عوض شده و خون جدیدی تزریق شده است؛ این به صورت طبیبعی نشاط می‌آورد. هر کس دیگری هم رئیس جمهور می‌شد این عامل روانی حاکم بود

*سوال از وزیر دفاع درباره اظهارات ظریف پیرامون توان نظامی ایران

نماینده مردم تهران در مجلس از احتمال سوال از وزیر دفاع خبر داد و درباره علت این سوال توضیح داد: وزیر دفاع به چه دلیل درخصوص صحبت‌های آقای ظریف سکوت کرده است و اظهارنظر نمی‌کند؟ آیا زعم آقای ظریف از توان نظامی حریف ما یک نگاه صحیحی است و واقعا آمریکا چنین قدرتی دارد و نظام جمهوری اسلامی نیز دچار چنین ضعفی است که با یک بمب سیستم دفاعی‌اش از بین برود؟ از این رو بنده در این زمینه سوالی را از وزیر دفاع مطرح کردم که حتما در این خصوص وزیر دفاع صحبت‌های شنیدنی خواهد داشت که در وقت خود باید ارائه کند

وی در ادامه در خصوص جایگاه نهادهای مرجع در اصولگرایی تصریح کرد: در جریان اصولگرایی فقط یک جایگاه است که می‌تواند تعیین تکلیف کند و آن هم جایگاه رهبری است؛ تنها مواضع رهبر معظم انقلاب می‌تواند رأی یک فرد را نسبت به اجتهاد و جمع بندی ای که در موضوعی به آن رسیده تغییر دهد تازه این هم در مقام عمل است یعنی آن فرد شاید در مقام نظر هنوز فکر کند که نظر خودش درست است ولی در مقام عمل اجتماعی باید به آنچه از ولی جامع الشرایط شنیده تن دهد.

رسایی در پاسخ به این سوال که راه حل جبران تشتت در جریان اصولگرایی را چه می‌دانید؟ گفت: مهمترین مشکل ما در این مواقع این است که باید بین تکلیف فردی – که لازمه پاسخگویی هر کس نسبت به اعمالش خودش است - و کار جمعی – که لازمه فعالیت های اجتماعی است – جمع بندی کنیم. برای جمع بندی هم باید جریانات سیاسی، چهره های تاثیرگذار و کانون های مرجع اولا مصادیقی که به جامعه معرفی می کنند، کمترین معایب و بیشترین محاسن را داشته باشند تا با شاخص های تبیین شده توسط رهبری انقلاب قرابت داشته باشد و ثانیا در اقناع افکار عمومی تلاش کنند.

«طبیعی است در چنین شرایطی وقتی بدنه اجتماعی ببیند که برای انتخاب، بین دو گزینه قرار گرفته که یکی از 20 امتیاز، نمره 18 می‌گیرد و دیگری نمره 16 ولی دومی واقعا و به شکل محسوسی مقبولیت اجتماعی دارد،می پذیرد که شرط مقبولیت را به عنوان یک امتیاز در تصمیم خودش دخالت دهد ولی وقتی یکی نمره 16 دارد و دیگری نمره 11 و تازه با زور رسانه ها القا می شود که این نمره 11 مقبولیت دارد، مقاومت می کند و بر روی نظر شخصی و مصادقی که خودش به آن رسیده پافشاری می‌کند.»

*ولایتی با هماهنگی هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات باقی ماند

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه مصاحبه درپاسخ به این سوال که آیا معتقدید در انتخابات گذشته این اتفاق صورت نگرفت یعنی بر روی مصادیقی تاکید شد که آنها بیشترین عیوب و کمترین محاسن‌ را داشتند؟گفت: وقتی برخی از احزاب جریان اصولگرایی در انتخابات قبل پشت سر کسی قرار گرفتند که امروز معلوم شده آن فرد با برنامه جریان اصلاح‌طلبی و با هماهنگی آقای هاشمی‌ رفسنجانی در رقابت باقی ماند، به نظر شما غیر از این است؟ اگر برگردید و همان ایام را مرور کنید می بینید که برخی از چهره‌های دینی مؤثر از این فرد هم حمایت می کردند!

وی درباره اینکه منظورتان از این فرد آقای ولایتی است؟ تصریح کرد: بله او پذیرفته بود که اگر آقای مهدوی‌کنی به او بگوید که کنار بروید، کنار برود اما نرفت.

*علت جدایی رسایی از جبهه پایداری

رسایی درباره علت جدایی خود از جبهه پایداری و عدم حضور در شورای مرکزی این جبهه توضیح داد: جبهه پایداری اصلا حزب نیست که شما با پر کردن یک برگه داخل آن شوید یا خارج شوید. به این معنا من اصلا داخل نشده بودم که بخواهم خارج شوم. جبهه پایداری محصول دغدغه مشترک جمعی از دوستان در یک مقطع از حوادث انقلاب بود که پس از جلسات متعدد و در نهایت در محضر آیت‌الله مصباح جمع بندی شد و اعلام موجودیت کرد و بعد از مدتی به سمت کار شبه تشکیلاتی رفت به این معنا که شورای مرکزی برای آن درست شد و شاخ و برگ پیدا کرد.

«بنده نسبت به روندی که منتهی به نتیجه نهایی شد و برخی از افراد مؤثر در آن انتقاداتی داشتم که بیان کردم البته باز چون در نهایت شخصیتی مانند آیت الله مصباح یزدی بر تصمیماتشان نظارت داشت، این مجموعه را از دیگر جبهه ها و جریانات سیاسی در جمع بندی تصمیمات سیاسی شان، مطمئن‌تر می دانم و خودم را به آنها نزدیک می‌دانم هر چند در روش رسیدن به این جمع بندی، عملکردشان را نقد می کنم. شاید برخی از دوستانی که همین الان هم در شورای مرکزی جبهه پایداری هستند هم همین نقدهای ما را داشته باشند.»

*سفرهای خارجی‌ام بر اساس رانت دولتی نیست

نماینده مردم تهران در مجلس درباره سفرهای خود و در پاسخ به اینکه آیا این سفرها مربوط به قبل از دوران نمایندگی است؟ گفت: بله. من دو سال جهت تدریس دینی خارج از کشور بوده‌ام و بعد از آن وقتی برگشتم با توجه به دوستانی که در خارج داشتم از سال 80 و 81 برای تبلیغ در مناسبت ها به خارج از کشور هم دعوت شدم. ادعایی ندارم ولی حضورم از این نوع بوده است و قاعدتاً کسانی که دعوت می‌کنند، یک ویژگی ای می‌بینند. معمولا به دلیل محدودیت هایی که در انتخاب سخنران خارج از کشور است، معمولا اگر کسی منبر موفقی داشته باشد، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد بنابر این سفرهای بنده بر اساس رانت دولتی نیست

*ماجرای انگشت‌نگاری از رسایی در سفارت آلمان و صحبت با سفیر

وی در پاسخ به این سوال که گفته شد برای سفر اخیرتان به آلمان برای اخذ ویزا انگشت‌نگاری شدید، چرا اعتراض نکردید؟ تصریح کرد: همان ابتدا اعتراض کردم اما وزارت خارجه توضیح داد که این کار رفتاری سیاسی نیست بلکه اداری است، فقط درباره ایران نیست بلکه نسبت به همه کشورهای دیگر هم هست و ما هم رفتار متقابل می کنیم. بنده هم بررسی کردم دیدم درست می گویند برای همین اعتراض علنی نکردم.

* 400 روز از پرونده مهدی هاشمی گذشت

رسایی با اشاره به نوع موضع‌گیری های خود در مجلس و پرونده مهدی هاشمی خاطرنشان کرد: آن جایی که وظیفه بدانم کارم را انجام خواهم داد و ملاحظه کاری نمی‌کنم که آیا رسانه ها خوششان می‌آید یا بدشان می‌آید، این کارم رأی آوری دارد یا ضد رأی می شود. آنچه بین خودم و خدای خود می‌فهمم بیان می‌کنم. نمونه آن نیز پرونده مهدی هاشمی است که حدود 400 روز است از این پرونده می‌گذرد و به ندرت دیده‌اید در مجلس صدایی بلند شود و به این پرونده اعتراضی شود که دستگاه قضایی کجای کار هستید؟ فقط چند نماینده هستند که هر از گاهی این موضوع را دنبال می‌کنند.

*شکایت رفسنجانی مربوط به بعد از انتخابات مجلس هشتم است

نماینده مردم تهران در ادامه درپاسخ به اینکه با توجه به اینکه در دادگاه روحانیت پرونده داشتید آیا برای تایید صلاحیت‌تان با شورای نگهبان صحبت کرده بودید؟ گفت: قصه شکایت خانواده آقای رفسنجانی از بنده مربوط به مجلس نهم است؛ بالاخره بنده چون در کار رسانه‌ای هستم از بنده هم شکایت شده اما تاکنون هیچ شکایت جدی که منعی برای حضورم در انتخابات باشد، نداشته‌ام. افراد مختلفی تاکنون از من شکایت کرده‌اند؛ از آقای رحیمی و جوانفکر و مشایی تا آقای هاشمی و لاریجانی و علیخانی و برخی از نهادها مثل مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی یا هیأت نظارت بر مطبوعات.

وی در باره اینکه نتیجه شکایت ها چه شده است، گفت: برخی موارد را خودم هم پذیرفتم که اشتباه از 9 دی بوده که رضایت دادند، در برخی موارد تبرئه شدیم و مواردی هم در جریان است.