اخبار برخي منابع حاكي از آن است كه کریدورهای اطلاعاتی میان دو سرویس اطلاعاتی خارجی و یک فرد نزدیک به یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری درایران ظرف هفته گذشته به نحو قابل توجهی فعال شده است.

این منابع که به دلیل صحبت درباره مسائل محرمانه مایل به افشای نامشان نبودند، با اشاره به اقامت چند ساله یکی از بستگان این کاندیدا در انگلستان و تردد مکرر بقیه اعضالی خانواده وی به این کشور، تاکید کردند که MI6 اکنون تصور می کند نسبت به بقیه سرویس های اطلاعاتی غربی در موقعیت بهتری برای اثرگذاری بر رویدادهای داخلی ایران بویژه کنترل رفتار انتخاباتی یک کاندیدای خاص دارد.

یک منبع مطلع در این باره به «ایران هسته ای» گفت: «ما الان داریم می بینیم که ارتباطاتی که قبلا به طور وسیع شکل گرفته بود، مجددا با قدرت فعال شده است طوری که گویی این ارتباطات اساسا برای همین روزها شکل گرفته بود.»

این منبع اضافه کرد: «انگلستان تنها نیست. سعودی ها هم فعال شده اند و با هم هماهنگ هستند.»

منابع آگاه می گویند در مجموعه این ارتباطات چند کد اساسی در حال مبادله است.

 

1. اولین کد این است که این دو سرویس خواهان آن هستند که فرد مرتبط با آنها، ظرفیت آغاز مجدد حرکت های خیابانی در ایران را برآورد کند. منبع مورد اشاه به «ایران هسته ای» گفت یکی از این دو سرویس در یک گزارش درون سازمانی حرکت عصر شنبه (21 اردیبهشت) حامیان یکی از کاندیداها جلوی در وزارت کشور را «یک آغاز خوب» توصیف کرده است. اطلاعات موجود نشان می دهد این سرویس اکنون از مرتبطان خود خواسته است این موضوع را برآورد کنند که چنین تحرکاتی را چگونه می توان گسترش داد و چگونه می توان آنها را علیه نظام رادیکال کرد. یک کارشناس که با موضوع سر و کار دارد به ایران هسته ای گفت: «سوال غربی ها از فردی که با آنها مرتبط است اکنون این است که بهترین رفتار از سوی غرب که بتواند بیشترین تاثیر را در صحنه داخلی ایران داشته باشد چیست»؟

 

2. کد دوم مربوط به این است که هر دو سرویس خواهان جمع آوری اطلاعات و تدوین برآوردهایی دقیق در این باره هستند که چگونه می توان به بهانه انتخابات حداکثر مقدار بی ثبات سازی را در ایران ایجاد کرد. گزارش های موجود حکایت از آن دارد که این سرویس ها خواهان آن هستند که در این حوزه دو اتفاق بیفتد:

اول- هرگونه نقد وضع موجود و عملکرد دولت باید بلافاصله به کلیت نظام گره بخورد

دوم- باید برآورد شود که امکان دوباره طرح بحث تقلب از سوی یکی از کاندیداهای حاضر در صحنه –که در سال 88 هم بیشترین نقش را در این حوزه داشت- چقدر است؟ منبع گفت وگو کننده با «ایران هسته ای» در این مورد تاکید کرد: «فرد مرتبط با سرویس انگلیس از دو شب پیش مجددا جلساتی را آغاز کرده است که در آن بحث امکان دست کاری در آرا طرح شده است».

در مجموع برآوردها حکایت از آن دارد که سرویس های غربی مجددا به امکان حضور میدانی در صحنه ایران امیدوار شده اند و تصور می کند حلقه های مرتبط با آنها قادرند کارایی گذشته بویژه تحولات 88 را احیا کنند.

در همين حال زاهدان پرس نيز در گزارشي مشابه از سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی در استان سيستان و بلوچستان به نفع كانديداي مذكور خبر داده است.

در اين گزارش آمده است كه اخیرا از طریق ارتباطاتی که با اعضای نزدیک به یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری دارد به وی وعده داده در صورتی که برخی خواسته های عوامل انها را در سیستان و بلوچستان محقق کند سرمایه رای عوامل خود را به سبد کاندیدای مورد نظر واریز خواهد شد.

قرار است طی روزهای آینده یکی از نزدیکان این کاندیدای برای گفتگو با عوامل عربستان به سیستان و بلوچستان سفر کند و در اینباره گفتگوهای را انجام بدهد.

طبق اخبار کسب شده توسط خبرنگار زاهدان پرس، سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی از نزدیکان این کاندیدای ریاست جمهوری خواسته است بررسی کند از زمینه های بی ثبات سازی در جنوب شرق در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یک برآورد دقیق به آنها بدهد.

خبر دریافتی دیگر نیز حکایت می کند که برنامه سرویس اطلاعاتی عربستان در سیستان و بلوچستان با سرویس اطلاعاتی انگلیس هماهنگ بوده و قرار است بی ثباتی در جنوب شرق در صورت امکان تکمیل کننده بی ثباتی تدارک دیده شده در مرکز کشور باشد.

گفتنی است، اعضای خانواده یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری ارتباط نزدیکی با خاندان آل سعود دارند.