به دنبال تحولات منطقه خاورمیانه و بیداری اسلامی علیه حکام مرتجع وابسته به آمریکا در کشورهای مصر، تونس، لیبی، یمن، اردن، بحرین و عربستان که با الگو گرفتن از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران محقق شده است، سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای استعمارگر و حکومت‌های دیکتاتوری منطقه با هدف مقابله با این موج بیداری اسلامی و جمهوری اسلامی ایران به عنوان منبع و منشاء این‌گونه حرکت‌ها، با بکارگیری عوامل و تشکل‌های تروریستی وابسته به خود، به بهانه‌ی سالگرد اغتشاشات سال 84 استان خوزستان، سناریوی جدید را برای ایجاد آشوب در روز جمعه ، تحت عنوان روز خشم در اهواز و برخی از شهرهای عرب‌نشین استان خوزستان طراحی نموده‌اند.

شواهد و قرائن بر این امر دلالت دارد که عوامل بیگانه و تشکل‌های تروریستی تصمیم دارند در مناطق عرب‌نشین استان خوزستان از جمله اهواز ضمن برگزاری تجمعات اعتراض‌آمیز و ایجاد درگیری و آشوب، دست به یک سلسله اقدامات تروریستی و ایذایی زده و با تداوم و گسترش این‌گونه تجمعات و اقدامات، زمینه‌های لازم را برای بهره‌برداری تبلیغاتی رسانه‌های خبری بیگانه و قرار دادن نام کشورمان در ردیف کشورهای بحران‌زده منطقه خاورمیانه فراهم نمایند.

براساس اخبار واصله، تشکیلات تروریستی موسوم به المنظمه‌الوطنیه لتحریر الاحواز(حزم) متشکل از پنج گروه تروریستی خلق عرب، جبهه‌ العربیه لتحریر الاحواز، حرکه النضال العربی لتحریر الحواز، دوله العربستان، جبهه دموکراتیک ملی احواز و مقاومت ملی اهواز به سردکرگی حبیب‌ نبگان عامل بمب‌گذاری‌های استان خوزستان در سال 84 می‌باشد.

تشکل تروریستی "حزم" تاکنون چندین اطلاعیه در این راستا صادر و فردی به نام عادل سویدی مسئول اطلاع‌رسانی خود را برای ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه به خارج از کشور اعزام نموده است. برخی از اعضای اصلی این تشکل تروریستی چندین بار با شبکه‌های خبری عربی منطقه از جمله المستقله، الصفا، الوصال، نورالخلیجیه، الاخباریه، الرافدین، الدلیل و... در ارتباط با دعوت از مردم عرب منطقه خوزستان برای شرکت در تجمع غیرقانونی مورخ 26/1/90 مصاحبه نمودند‌ه‌اند. نامبردگان در مصاحبه‌های خود ادعا کرده‌اند که برخی کشورهای عربی منطقه آماده پشتیبانی از تجمع غیرقانونی و ایجاد آشوب در ایران هستند.

برخی گروهک‌های تروریستی مدعی وابستگی به قوم عرب‌ مستقر در خارج از کشور با صدور بیانیه‌هایی از تجمع غیرقانونی روز 26/1/90 حمایت نموده و خواستار حضور مردم در این تجمع غیرقانونی شده‌اند.

تاکنون ده‌ها تراکت و اطلاعیه در مناطق مختلف عرب‌نشین استان خوزستان با هدف تحریک مردم به شرکت در این تجمع غیرقانونی توسط عوامل بیگانه منتشر شده است.