وزير خارجه کشورمان در پاسخ به اين پرسش که آيا به توافق نزديک هستيد؟ گفت: نه نيستيم، اما حرکت مي‌کنيم. اين مساله به اين بستگي دارد که آنها (1+5) بين فشار و به کار گرفتن اراده سياسي کدام را انتخاب مي‌کنند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ محمد جواد ظريف رييس هيات مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان عصر روز جمعه بعد از نشست عصر خود با وزير خارجه آمريکا به همراه علي‌اکبر صالحي و حسين فريدون در حياط هتل مذاکرات در حال قدم زدن و گپ و گفت بودند که خبرنگاران حاضر در محل هتل در ايوان يکي از سالن‌هاي هتل مشغول تصويربرداري از آنها شدند.
ظريف در پاسخ به اين‌که خنده‌هايتان نشانه رسيدن به توافق است؟ گفت که " من هميشه لبخند مي‌زنم. مذاکرات سخت است و بايد لبخند زد."
اعلام تفاهم سياسي ايران و 1+5 در مقر سازمان ملل در ژنو خواهد بود
اعلام تفاهم سياسي (تفاهم بر سر راه‌حل‌ها) ميان ايران و 1+5 در مقر سازمان ملل در ژنو صورت مي‌گيرد.
يک منبع نزديک به مذاکرات گفت: در صورت رسيدن به تفاهم مشترک در اين مرحله از مذاکرات، اعلام آن توسط وزيران خارجه دو طرف در يکي از مقرهاي سازمان ملل و به احتمال قوي در ژنو صورت خواهد گرفت.
بر اساس توافق ايران و 1+5 مذاکرات هسته‌اي بايد در شهرهايي که مقر سازمان ملل در آن قرار دارد (وين، ژنو و نيويورک) صورت گيرد. با اين حال بخشي از مذاکرات در چهارماه گذشته در شهرهاي مختلف از جمله زوريخ، داووس، لوزان و حتي در مسقط پايتخت عمان صورت گرفته است. با اين حال مقامات حاضر در مذاکرات تاييد کردند که اعلام تفاهم و توافق در هر مرحله‌اي از مذاکرات بايد در مقر سازمان ملل صورت گيرد.
وزير خارجه ايران تاکيد مي کند که که جمهوري اسلامي اراده سياسي لازم براي توافق هسته‌اي را در بالاترين سطوح تصميم‌گيري داراست و براي دستيابي به توافق به اراده سياسي طرف مقابل نياز است.
محمدجواد ظريف صبح روز جمعه پيش از شروع مذاکرات در جمع خبرنگاران با اشاره به برخي خوش‌بيني‌ها براي رسيدن به نتيجه در رسانه‌هاي غربي و احتياط ايران در اين زمينه، گفت: ما هيچ گاه به حرف‌هايي که به نقل از منابع نزديک مطرح مي‌شود، توجه نمي‌کنيم.
او گفت:‌ فضاسازي در کنار مذاکرات يکي از برنامه‌هايي است که همواره از سوي طرف مقابل دنبال مي‌شود.
ظريف افزود: مذاکرات بسيار سخت و پيچيده است و فراز و نشيب‌هاي جدي دارد و در مراحل مختلف ديدگاه‌هاي مختلفي مطرح مي‌شود. برخي مواقع اختلاف نظرهايي‌ در داخل گروه مذاکره کننده با ما يعني طرف مقابل وجود دارد و اين امر باعث مي‌شود که ديدگاه‌هاي متناقض و متفاوتي مطرح شود.
وزير خارجه کشورمان اظهار کرد: بنابراين نياز است که با جديت و دقت و حوصله کار را پيش ببريم تا ببينيم که توافق ممکن است يا خير.
ظريف گفت: ما همواره گفته‌ايم که توافق کاملا امکانپذير است. توافق جامع و کامل؛ اين که چه زماني نگاشته شود و نگارش آن شروع شود يک بحث است، اما اين که مفاهيم و راه‌حل‌ها پيدا شود بحث ديگري است. احساس مي‌کنم که حتما مي‌توانيم به راه‌حل‌ها دست پيدا کنيم. ولي دستيابي به راه‌حل نياز به اراده سياسي از سوي طرف مقابل دارد.
وزير امور خارجه تصريح کرد: دليل آن که به اراده سياسي از سوي طرف مقابل تأکيد مي‌کنم اين است که جمهوري اسلامي ايران اراده سياسي در بالاترين سطوح در سطح مقام معظم رهبري و رييس‌جمهور را دارد. مقام معظم رهبري در سخنراني نوروزي خود فرمودند که همه در ايران خواهان رسيدن به توافق براي حل موضوع هسته‌اي هستند؛ لذا ما هيچ شکي در اراده سياسي از سوي ايران نداريم. بايد همين اراده را با همين جديت و اتفاق نظر از سوي همه مذاکره کنندگان طرف مقابل ببينيم تا بتوانيم به توافق برسيم.
عراقچي: گفت وگوها همچنان بصورت جدي ادامه پيدا خواهد کرد
عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته اي ايران گفت: در دومين روز مذاکرات لوزان، گفت وگوها همچنان بصورت جدي ادامه پيدا خواهد کرد.
سيد عباس عراقچي ، معاون وزير خارجه ايران پيش از ورود در نشست امروز در نزد خبرنگاران افزود: هنوز در موقعيتي نيستيم که بتوانيم قضاوت کنيم که آيا در پايان اين دور و تا پايان هفته مي شود به توافقي در خصوص راه حل ها برسيم يا نه.
عراقچي گفت: هدف اين دور از مذاکرات اين است که بتوانيم در خصوص همه موضوعات به يک راه حل برسيم و بعد در ماههاي آينده اين راه حل ها را مکتوب بکنيم.
وي تصريح کرد: تا هر موقع لازم باشد اينجا هستيم و تلاش مي کنيم که بحث ها را به پيش ببريم و اين مقدار زيادي به اراده سياسي طرف مقابل بستگي دارد.
عراقچي در پاسخ به سوالي در باره نشست ديگر در سطح معاونان وزراي خارجه ايران و 5+1 گفت :امروز هم مانند ديروز در همه سطوح مذاکره خواهيم داشت .
عراقچي افزود: احتمالا در پايان روز مثل ديروز يک جلسه مجدد با مجموعه 5+1خواهيم داشت. ترکييي از ديدارهاي دوجانبه و چند جانبه در سطوح مختلف کارشناسي ,معاونين و وزرا صورت خواهد گرفت و اميدواريم که همه اينها به يک پيشرفتي در مذاکرات منجر شود.
يک منبع نزديک به مذاکرات : بطور جدي درحال گفتگو هستيم
يک منبع نزديک به مذاکرات هسته اي لوزان گفت که بطور جدي در باره موضوعاتي که تا الان راه حلي براي آن بدست نيامده است، در حال مذاکره هستيم.
اين منبع نزديک به مذاکرات هسته اي لوزان در گفت وگو با خبرنگار اعزامي خبرگزاري صدا وسيما افزود:مذاکرات خيلي جدي است و در حال مذاکره در باره همه موضوعاتي که تا الان در باره ان راه حلي بدست نيامده بود ,هستيم تا بتوانيم راه حل هايي بدست آوريم.
وي در پاسخ به اين سوال که شنيده شده است وزراي خارجه ديگر کشورهاي عضو 5+1 راهي لوزان خواهند شد، گفت :وزراي خارجه ديگر کشورهاي گروه 5+1 تا روزهاي شنبه و يکشنبه وارد لوزان مي شوند .
ديدار وزيران خارجه ايران و آمريکا در لوزان سوييس آغاز شد

ديدار وزيران خارجه ايران و امريکا ساعت 10صبح بوقت محلي سوييس در هتل بوري واژ لوزان سوييس آغاز شد.
در اين نشست حسين فريدون دستيار ويژه رييس جمهوري, علي اکبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي , ارنست مونيز وزير انرژي امريکا , سيد عباس عراقچي , تخت روانچي معاونان وزير خارجه ايران , وندي شرمن معاون وزير خارجه آمريکا و هلگا اشميت معاون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا حضور دارند.
دور جديد مذاکرات هسته اي لوزان از چهارشنبه شب گذشته با ديدار معاونان وزراي خارجه ايران و امريکا و معاون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در لوزان آغاز شد.
ديپلمات‌هاي شرکت‌کننده در لوزان: مذاکرات در حال پيشرفت
ديپلمات هاي شرکت کننده در لوزان سوئيس با اشاره به پيشرفت مذاکرات هسته اي مي‌گويند که رسيدن به توافق سياسي نيازمند برطرف شدن شکاف هاي باقي مانده در روزهاي آتي است.
يک ديپلمات ارشد انگليسي پنجشنبه شب گفت: همچنان موضوعات مهمي باقي مانده است که بايد بين طرفين حل شود.
اين ديپلمات انگليسي تاکيد کرد: لازمه رسيدن به توافق سياسي طي روزهاي آينده برطرف شدن شکاف‌هاي باقي‌مانده در مذاکرات است.
همچنين يک مذاکره کننده ارشد چيني گفت: مذاکرات پيشرفت مهم و قابل توجهي داشته اما هنوز اختلافات باقي است و اميدواريم مذاکرات بزودي به نتيجه برسد.
دستيار ويژه رئيس جمهور کشورمان جمعه به مذاکرات لوزان پيوست.
حسين فريدون دستيار ويژه رئيس جمهور کشورمان جمعه به مذاکرات لوزان پيوست.
الميادين:اروپاييها خوشبيني به نتيجه بخش بودن مذاکرات هسته اي را تقويت کردند
محافل اروپائي با اتکا به خبر سفر وزير امور خارجه فرانسه به سوئيس که از آمريکا به لوزان مي رود ، خوشبيني ها به روند مذاکرات هسته اي را تقويت کرده اند.
به گزارش شبکه تلويزيوني الميادين دور جديد مذاکرات دوجانبه هسته اي ميان ايران و سازمان ملل متحد در لوزان سوئيس ايجاد شد. طرفين تلاش مي کنند پيش از پايان مهلت تعيين شده يعني آخر ماه فعلي ماه جاري ميلادي توافقي سياسي حاصل کنند.
مذاکره کنندگان و خصوصاً محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران گفته اند ميان اين مذاکرات وتحولات يمن ارتباطي وجود ندارد.
الميادين افزود: پيش از اين مذاکرات نشانه هاي مثبتي مشاهده مي شد و با انتشار خبر آمدن وزراي امور خارجه کشورهاي ديگر اين نشانه ها تقويت شد.
سيمون بتيت خبرنگار روزنامه لوتان سوئيس به خبرنگار اين شبکه گفت: آمدن وزيران امور خارجه کشورهاي ديگر اين تحليل را تقويت مي کند که زمان دستيابي به توافق اگرچه ممکن است توافقنامه نهائي و کامل نباشد نزديک شده است. ممکن است اين توافق شفاهي باشد.
خبرنگار الميادين افزود: اعضاي هيئت آمريکائي مي گويند در مذاکرات اخير پيشرفتهايي صورت گرفته است اما تلاش مي کنند پيامدهاي عدم دستيابي به توافقنامه تا پايان ماه جاري ميلادي را کم اهميت توصيف کنند و به همين علت آنها مي گويند به علت تنگناي زماني به دستيابي به توافقنامه اي بد رضايت نخواهند داد. اين سخنان شبيه به اظهارات مقامات ايراني است که گفتند مذاکرات تا پايان ماه ژوئن ادامه مي يابد.
حنيف غفاري تحليلگر سياسي ايراني در اين خصوص به خبرنگار الميادين در لوزان سوئيس گفت: اگر تا پايان ماه مارس فعلي چارچوب توافقنامه حاصل نشود اين امر به معناي پايان مذاکرات يا شکست آن نيست. براساس توافقنامه پارسال در وين اين مذاکرات تا پايان ماه ژوئن تداوم خواهد داشت.
الميادين افزود: اين مذاکرات تحت فشارهاي سنگين خارجي است و حملات هوائي عربستان به يمن يکي از اين عوامل فشار محسوب مي شود و برخي کارشناسان وقوع اين حملات را با نزديک شدن زمان دستيابي به توافق در مذاکرات هسته اي ايران را به يکديگر مرتبط مي دانند.
سيمون بتيت خبرنگار روزنامه لوتان سوئيس به خبرنگار اين شبکه گفت: افزون بر اين حملات برخي طرف هاي بين المللي مثل اسرائيل و اکثر کشورهاي عربي حوزه خليج فارس با مذاکراتي با ايران موافق نيستند. اين مسائل بر روند مذاکرات تاثير گذار است به ويژه آنکه آمريکا از حملات عربستان به يمن و ايران از انقلابيون يمني پشتيباني مي کنند.
خبرنگار الميادين افزود: برخي محافل اروپائي خوشبيني ها به روند مذاکرات را تقويت کرده اند. زيرا وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرده است که رولان فابيوس وزير امور خارجه اين کشور پس از سفر به آمريکا به سوئيس آمده است. فرانسه و آمريکا برسر نتايج مذاکرات با ايران اختلافاتي داشتند.
کري و ظريف ديدار مي کنند
وزيران امور خارجه ايران و آمريکا ساعت 10 صبح امروز بوقت محلي سوييس در هتل بوري واژ لوزان سوييس ديدار مي کنند.
به گزارش آريا، در اين نشست علي اکبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي , ارنست مونيز وزير انرژي امريکا , سيد عباس عراقچي , تخت روانچي معاونان وزير خارجه ايران , وندي شرمن معاون وزير خارجه آمريکا و هلگا اشميت معاون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا حضور دارند.
همچنين سيد عباس عراقچي عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته اي کشورمان شامگاه گذشته از برگزاري دور ديگر نشست ايران و گروه 5+1در سطح معاونان وزراي خارجه و مديران سياسي خبر داد. احتمالا اين نشست عصر امروز جمعه برگزار شود.دور جديد مذاکرات هسته اي لوزان از چهارشنبه شب گذشته با ديدار معاونان وزراي خارجه ايران و امريکا و معاون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در لوزان آغاز شد.
هتل بوري واژ محل برگزاري اين نشست ها روز پنجشنبه ميزبان جلسات و ديدارهاي متعددي بين ايران و کشورهاي گروه 5+1بوده است.
آخرين نشست شامگاه پنجشنبه , سومين دور ديدار رئيس سازمان انرژي اتمي با وزير انرژي آمريکا در اين دور از مذاکرات لوزان بود.
عراقچي و ريابکوف ديدار کردند
معاونان وزيران خارجه ايران و روسيه پس از نشست عمومي معاونان وزيران خارجه ايران و 1+5 جداگانه ديدار کردند.در پايان روز نخست مذاکرات دو جانبه ايران و آمريکا، معاونان وزيران خارجه ايران و 1+5 براي جمع بندي مذاکرات انجام شده تاکنون ديدار کردند.قرار است وزيران خارجه 1+5 از روز شنبه به مذاکرات در لوزان بپيوندند.
لوران فابيوس اولين وزير خارجه اي است که احتمالا صبح روز شنبه به لوزان مي آيد.(+)(*)

"Our President, analytical news site"