وزیر امور خارجه گفت: زمانی که تحریم‌های شورای امنیت فروبریزد، تمام تحریم‌های دیگر آمریکا کاغذپاره‌ای بیشتر نخواهد بود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و پس از تذکرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: نکاتی که حضرات محترم نمایندگان مطرح کردند، مورد توجه ما هم است و بنده بارها در رسانه‌های غربی اعلام کردم که در جلسه مذاکره و در حضور 6 وزیر به صراحت گفتم ما و نه هیئت مذاکره‌کننده و نه مردم و نه مقام معظم رهبری به شما اعتماد نداریم.

 

وی افزود: در همه مصاحبه‌ها‌ گفتم غرب باید اعتماد مردم ایران را جلب کند و برخی از اقدامات بجای جلب اعتماد موجب عدم اعتماد است.

 

وزیر امور خارجه ادامه داد: هنوز هم اعلام می‌کنم ما در یک آزمون و یک فرصت قرار داریم. مردم ایران یک فرصت به جهان غرب داد تا یک بار دیگر از بزرگواری این ملت استفاده کنند، فرصت را غنیمت بشمارند و بتوانند اعتماد از دست رفته را به دست بیاورند. این موضع صریح ماست. ما اعتماد نداریم. بی‌اعتمادی ما در بسیاری از موارد افزوده شده است و نگرانی آنها باید این باشد که چگونه اعتماد مردم ایران را جلب کند.

 

ظریف گفت: نکته دوم این است که همانطور که قبلا گفته‌ایم و مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید کرده‌اند، مذاکرات ما صرفا در حوزه هسته‌ای و در هیچ مورد دیگر مذاکره نکرده‌ایم. ما توقع نداریم آنها تحریم‌هایی که در سایر موضوعات گذاشته‌اند، با آنها بحث کنیم.

 

وی افزود: دوستانی که از قول خانم شرمن و آقای کروکر لاطائلات آنها را تکرار می‌کنم بدانند ما راجع به تروریست و حقوق بشر با آنها بحثی نداریم. من به شما بگویم آمریکا 35 سال است که علیه ایران تحریم دارد، آنچه که باعث شده که تحریم‌ها به ما فشار بیاورد و ملت ما با مقاومتش ابزاری در اختیار ما قرار دارد که در مقابل آمریکایی‌ها بایستیم، همین تحریم‌های هسته‌ای بود که از سوی شورای امنیت باز شده است.

 

وی افزود: زمانی که تحریم‌های شورای امنیت فرو بریزد، تمام تحریم‌های دیگر آمریکا تکه کاغذپاره‌ای بیشتر نخواهد بود، کما اینکه در 35 سال گذشته این تحریم‌ها را به ما اعمال کردند.

 

وزیر امور خارجه ادامه داد: در این اعلامیه قبول کردند که هرچه تحریم هسته‌ای وارد کرده‌اند را بردارند، ما در حوزه هسته‌ای مذاکره می‌کنیم، آخه ما می خواهیم در حوزه هسته ای مذاکره کنیم، اما پاسخ آنرا در حوزه حقوق بشر و تروریست بگیریم؟ ما که آن ها اصلا به رسمیت نمی شناسیم. پاسخ مذاکره هسته‌ای،تحریم هسته‌ای است. اصل تحریم‌ها که علیه ایران برقرار شده است بر حوزه هسته‌ای است، ما مذاکره دیگری با آمریکا نداریم.

 

وزیر امور خارجه درباره برخی محدودیت‌ها در خصوص برنامه هسته‌ای ایران، گفت: ما از امروز مذاکره می‌کنیم، ما نمی‌توانیم اقداماتی که در گذشته انجام شده برگردانیم اما زمانی که دیوار تحریم‌ها فرو ریزد همه چیز برمی‌گردد. شما فضای دنیا را ببینید، شرکت‌هایی که سال‌ها جواب تلفن طرف‌های ایرانی را نمی‌دادند، امروز خودشان تماس می‌گیرند و می‌گویند می‌خواهیم با شما ارتباط برقرار کنیم. کشورهایی که حاضر نبودند با وزیر خارجه شما تلفنی صحبت کنند، امروز در صف ایستاده‌اند که ما را به آنجا دعوت کنند تا به آنجا برویم.

 

ظریف گفت: این (توافقنامه) شرایط را عوض می‌کند، فضای جهانی را عوض می‌کند، اسرائیل رژیم صهیونیستی و نتانیاهو که در دست و پا می‌زند این شرایط را بهم بزنند، بخاطر این است که میلیاردها دلار هزینه کردند از ایران چهره غلطی بسازند و امروز این چهره درهم فرو ریخته است نگرانی رژیم صهیونیستی از این است.

 

وی افزود: من از دوستان تشکر می‌کنم، از حمایت مجلس محترم و اینکه مجلس محترم با چشم باز موضوع را دنبال می‌کند، تشکر می‌کنم، اجازه بدهید عرایض خود را با یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، شهدای بسیج و شهدای بزرگ هسته‌ای که همه دستآوردهای نظام جمهوری اسلامی که بزرگترین دستآورد نظام جمهوری اسلامی که مایه قدرت ماست و همان استقلال و آزادی است، یاد و خاطره این بزرگواران را گرامی می‌داریم