ظریف در این جلسه گفت که شاید از نظر تحلیلی نظرات متفاوتی داشته باشم، اما از نظرات رهبرمعظم انقلاب تبعیت می‌کنم و هر چه به من گفته شود، طبق قانون عمل می‌کنم.

محمد جواد ظریف در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس به سوالات مختلفی درباره داشتن گرین کارت، ارتباط با موسویان، رابط خاتمی و سوروس بودنش و چند موضوع دیگر پاسخ داد.

محمدصالح جوکار عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با تسنیم، با اشاره به حضور محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی گفت: در جلسه امروز قرار بود که وزرای پیشنهادی دفاع و امور خارجه حضور داشته باشند که به دلیل طولانی شدن جلسه وزیر پیشنهادی امور خارجه، حضور وزیر پیشنهادی دفاع به جلسه فردا موکول شد.

وی افزود: در این جلسه آقای ظریف تاکید داشت که در حوزه سیاست خارجی یک نفر باید سیاستگذار باشد که آن هم مقام معظم رهبری است و ما از ایشان تبعیت می‌کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: ظریف در این جلسه گفت که شاید از نظر تحلیلی نظرات متفاوتی داشته باشم، اما از نظرات رهبرمعظم انقلاب تبعیت می‌کنم و هر چه به من گفته شود، طبق قانون عمل می‌کنم.

جوکار همچنین تصریح کرد: یکی از نمایندگان از آقای ظریف سوال کرد که آیا شما به سفارت آمریکا رفته و به دنبال گرفتن گرین‌کارت بودید که ظریف این موضوع را تکذیب کرد و گفت، "گرین‌کارت ندارم".

وی ادامه داد: ظریف همچنین در این جلسه در پاسخ به سوالی درباره عدم حضورش در جنگ تحمیلی گفت: در آن زمان در آمریکا به عنوان نماینده انقلاب اسلامی حضور داشتم و با توجه به اینکه اگر به ایران برمی‌گشتم، دولت کارتر اجازه نمی‌داد که مجدد به آمریکا بازگردم لذا نتوانستم به ایران بیایم و در جبهه حضور پیدا کنم.

عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: محمد جواد ظریف در این جلسه گفت که رشته‌ تحصیلی‌اش در ابتدا کامپیوتر بوده و سپس تغییر رشته داده است؛ وی معتقد بود که آن زمان، با توجه به اینکه کشور به دیپلمات نیاز دارد، باید در عرصه روابط خارجی تحصیل کند.

جوکار همچنین گفت: یکی دیگر از نمایندگان درباره ارتباط ظریف با "جورج سوروس" سوال کرد که وی وجود این ارتباط را تکذیب کرد و گفت که می‌گویند من و آقای خاتمی در هتلی در نیویورک با جورج سوروس دیدار کرده‌ایم، چنین هتلی در نیویورک وجود ندارد؛ وی در این جلسه گفت که رابط ارتباط خاتمی و سوروس نبوده و اصل این دیدار را تکذیب کرد و حتی اصل دیدار خاتمی و سوروس را نیز رد کرد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: محمد جواد ظریف در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به سوالی درباره ارتباط با حسین موسویان نیز تاکید کرد که اصلا ارتباطی با وی "نداشته و ندارم". همچنین ظریف تاکید داشت که ارتباطی با فتنه 88 نداشته و ورود به حوادث آن زمان پیدا نکرده است.

 سیدحسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در اینباره اظهار داشت : آقای ظریف در توضیحات خود گفت که اینجانب هرگز گرین کارت نداشته و ندارم، در حالی که 10 سال است شرایط دریافت آن را داشته‌ام؛ خانواده و فرزندانم در حالی در ایران زندگی می‌کنند که می‌توانستند در ایران نباشند، اینجانب پس از رجعت به ایران هرگز به آمریکا سفر نداشتم در حالی که از سه دانشگاه معتبر آمریکا برای استادی دعوت داشتم. ظریف با اشاره به ضرورت هماهنگی در سیاست خارجی نظام گفت که در تمام مراحل کاریم نظرات مقام معظم رهبری را عملیاتی کردم حتی اگر نظرم مخالف با نظر حضرت آقا بود و اینجانب با هر کسی در خارج از کشور در سطح سیاست خارجی ارتباط داشتم، اجازه داشتم.

نقوی خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی وزارت خارجه همچنین گفت که اصول سیاست خارجی ما غیرقابل تغییر است و حتی معتقدم آرمان‌خواهی یک کشور و ملت هیچ‌گاه با منافع ملی کشور مغایرت ندارد، آنچه که امروز به جمهوری اسلامی قدرت می‌دهد گفتمان انقلاب اسلامی است و اینجانب معتقدم آمریکا با جمهوری اسلامی اختلاف مبنایی دارد، ما یک پیام جهانی داریم، یک الگوی جهانی برای ملت‌ها داریم و آمریکا از این پیام و الگو می‌ترسد و ما باید زبان بین‌المللی را بدانیم و هدف خود را با کمترین هزینه و بیشترین منافع دنبال کنیم، خودباوری و توانمندی جمهوری اسلامی قادر بر برداشتن موانع از سر راه سیاست خارجی است و ضرورت آن فهم مشترک و هم افزایی در حوزه اجراست.