در حالی كه صبح امروز با انتشار خبر غیبت آیت الله مهدوی كنی در اجلاس صبح امروز خبرگان بسیاری را متعجب و دچار ابهام كرد، حضور ایشان با بیش از یك ساعت تاخیر این پرسش را به وجود آورده كه علت تاخیر آیت الله مهدوی در اجلاس خبرگان چه بود؟

صبح امروز اگرچه سخنرانی صبحگاهی آیت​الله هاشمی رفسنجانی پایان یافته و نطق​های دیگر اعضا آغاز شده بود، اما آیت​الله مهدوی كنی هنوز در این اجلاسیه حضور نیافته بود.

حجت الاسلام والمسلمین كعبی نماینده مجلس خبرگان كه ظاهرا از قضایا مطلع بوده، در گفت​وگو با خبرآنلاین، در پاسخ به سوالی كه به غیبت آیت​الله مهدوی كنی اشاره داشت، گفت: آیت​الله مهدوی كنی در راه هستند و حتما هم كاندیدا خواهند شد.

اما درباره علت حضور با تاخیر ایشان، یك دلیلی احتمالی می تواند كسالت ایشان باشد، به ویژه كه در جلسه هفته قبل جامعه روحانیت مبارز نیز آیت الله مهدوی بعد از مدتی بستری بودن در بیمارستان، با ویلچر به این جلسه رفته بود.

احتمال دیگر نیز با توجه به این كه در این فاصله، سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی ایراد شد، این است كه چه بسا برخی تمایل نداشته اند آیت الله مهدوی به این سخنان گوش فرا دهد تا احیانا در تصمیم ایشان كه با فشارهای انجام شده اعلام شده بود، تغییری رخ ندهد.