رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به واکنش‌هایی که نسبت به سخنان علی مطهری شد گفت: بنده برخی دعاوی آقای مطهری به خصوص آنچه نسبت به قوه قضائیه مطرح کردند را نادرست می دانم و قدری هم تحقیرآمیز اما بحث در درستی و نادرستی گفتار نیست بلکه بحث در این است که آن ساحتی که در قانون اساسی برای صیانت از آزادی بیان مخصوصا برای نمایندگان قائل شده است، اقتضا دارد دادستان از تفسیر محدود قانون پرهیز کند.

به گزارش "پایگاه خبری تحلیلی رئیس جمهور ما"، لاریجانی تصریح کرد: باید توجه داشت بخش مهم از انتقادپذیری و اصلاح گری در درون سیستم حکومتی از طریق سوال نمایندگان محقق می شود.

وی با اشاره به سخنرانی علی مطهری در نطق میان دستور در خصوص فتنه سال ۸۸ گفت: نکته دیگر در باب سخنرانی آقای علی مطهری است که موجب بحث هایی در کشور شده است؛ فارغ از محتوای مباحث مطرح شده که قابل نقادی است اما این حد اظهارنظر از جانب نمایندگان وجهی برای اعلام جرم توسط دادستانی ندارد و اگر تصور توهین از عبارات آقای مطهری شده است، باید از مسیر قانونی آن که در تبصره یک ماده ۹ قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان مصوب ۱۵ فروردین ۹۱ آمده است، اقدام شود و احتیاج به این همه بحث رسانه ای در کشور نداشت.

رئیس مجلس ادامه داد: بنده نیز برخی دعاوی آقای مطهری به خصوص آنچه نسبت به قوه قضائیه مطرح کردند را نادرست می دانم و قدری هم تحقیرآمیز اما بحث در درستی و نادرستی گفتار نیست بلکه بحث در این است که آن ساحتی که در قانون اساسی برای صیانت از آزادی بیان مخصوصا برای نمایندگان قائل شده است، اقتضا دارد دادستان از تفسیر محدود قانون پرهیز کند و قطعا مقصودم توسل بلاوجه در تفسیر قانون نیست بلکه مراد مر قانون است با نگاه خوشبینانه به آزادی بیان و این رویکرد برای وجهه نظام و آینده آن بهتر و نافع تر است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور طی سخنانی در صحن علنی مجلس با اشاره به قیام ۱۹ دی مردم قم اظهار داشت: ۱۹ دی ماه یادآور حرکت جهنده و مجاهدانه قیام مردم قم در سال ۵۶ است که نقطه آغاز مجدد توفندگی انقلاب اسلامی شد.

وی ادامه داد: حکومت دیکتاتوری پهلوی با ایجاد شرایط خفقان، سخت و سرکوب آزادیخواهان دچار اشتباه محاسباتی شد و با نگارش مقاله ای توهین آمیز به امام خمینی (ره) تصور کرد که ریشه مخالفان را برکنده و می تواند کار را تمام شده تلقی کند که ناگاه فرزندان امام (ره) با انگیزه دفاع از مقدسات اسلام و حمایت از مرجعیت به خیابان های قم ریختند و توفانی به پا کردند که این توفان خشم انقلابی بود که کار رژیم سفاک پهلوی را یکسره کرد.

رئیس مجلس افزود: این نکته مهم است که جوهره انقلاب ما را مشخص می کند گرچه در این ۳۵ سال پس از انقلاب هویت تئوری پردازی های زیادی شده است و ریشه های انقلاب جست وجو کرده اند و در هر یک از این تئوری ها نکات صادق وجود دارد؛ گاه اختلاف طبقاتی، گاه رشد طبقه متوسط، گاه رشد درآمدهای نفتی و رشد شهرنشینی، گاه فساد دستگاه حکومتی و استبداد رژیم و نظایر آن مورد اشاره واقع شده است که هر کدام وجه از انرژی متراکم انقلاب را شکل می داد.

لاریجانی گفت: عنصر اصلی قیام ملت در آن چیزی بود که امام خمینی (ره) در آن وقوف داشت و بارها بر آن تاکید می کرد که ملت برای اسلام قیام کرد؛ حرکت ۱۹ دی و شهادت تعدادی از مردم قم جوهره انقلاب را برای کسانی که قصد فهم حقیقت انقلاب را دارند، مکشوف کرد و بعدها با مراسم چهلم شهدا در سایر شهرها به جریان وسیعی در سطح ملی بدل شد. عدم درک این واقعیت جوهره انقلاب توسط رجال سیاسی غرب و منطقه که عموماً سطحی نگر بودند در طول ۳ دهه پس از انقلاب نیز مشکلاتی برای ملت بزرگ ایران فراهم کرد نظیر جنگ عراق و هم مصائبی برای خودشان ایجاد کرد که امروز در میانه این مشکلات در منطقه دست و پا می زند.

وی تاکید کرد: همین نگاه سطحی به انقلاب موجب شد که آمریکایی ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی هوس موج سواری پیدا کنند و تصور کنند که می توانند با روحیه تاجرمآبانه مجدد، سلطه استعماری خود را نگه دارند؛ اشتباهاتی که در دولت موقت صورت گرفت، این وسوسه را در آنها تقویت کرد که با نگاه نافذ امام خمینی (ره) در مبارزه با شیطان بزرگ به کلی میدان را از آنها گرفت. در جنگ صدام، آمریکا و غرب با تصور بر اینکه فشار بر دولت نوظهور انقلاب و ایجاد اختلاف در درون و ترور رهبران انقلاب می تواند این انقلاب را از مسیر خود منحرف کند همه گونه سازماندهی کمک به صدام و تحریم علیه ایران را انجام دادند اما امام(ره) دفاع مقدس را دفاع حق علیه باطل در چارچوب آموزه های اسلامی تبیین کردند.

رئیس مجلس اظهار داشت: این جوهره انقلاب با مجاهدت اسلامی تبلوری جدید یافت و به صورت حقیقتی قدرتمندتر از گذشته تجلی یافت که امروز در صحنه جهانی و منطقه ای قابل انکار نیست؛ در عین حال مجموعه قرائن نشان می دهد که غرب حتی دیرهنگام به درستی متوجه نشده که با چنین انقلابی ستیز از سنخ ماجراجوی هسته ای بی فایده است. در غیر این صورت با روحیه تاجرمآبانه آن هم در شرایطی که خود تقاضای مذاکرات برای حل موضوع را داشتند برخورد نمی کردند.

لاریجانی با گرامیداشت یاد شهدای ۱۹ دی در استان مجاهدپرور قم گفت: مجلس پس از انتخابات ریاست جمهوری باشکوه ریاست جمهوری با تحلیل دقیق شرایط کشور همکاری صادقانه با دولت را مبنای کار خود قرار داد؛ مخصوصا در مشکلات اقتصادی کشور همکاری سه قوه می تواند هم فضای تحرک را برای کارآفرینان اقتصادی فراهم کند و هم در مذاکرات هسته ای قدرت بیشتری برای مذاکره کنندگان تدارک کند.

وی افزود: به همین جهت در اولین گام به وزرای دولت رای اعتماد قابل توجه داد و من شهادت می دهم که نمایندگان مجلس بسیاری از سیقه ها را نادیده گرفتند و صرفا برای همکاری با دولت جدید و ایجاد بهبود در شرایط کشور به ۱۵ عضو هیئت دولت رای اعتماد دادند اما اینکه ۳ وزیر نتوانستند رای اعتماد مجلس را اخذ کنند، امر غیرمعقولی نبوده و غالبا در رای اعتماد وزرا برخی از افراد موفق به کسب رای اعتماد نمی شوند.

رئیس مجلس با بیان اینکه در لایحه اصلاح بودجه مجلس شورای اسلامی همکاری جدی کرد، گفت: روشن است که وجه دیگر وظیفه نمایندگی نظارت بر کار وزرا و هیئت وزیران و یکی از صور نظارت، سوال است و این حق نمایندگان است؛ در کل این گونه نظارت ها همیشه از کجی ها جلوگیری می کند و از انباشتگی اشکالات مانع می شود لذا نباید انتظار داشت که مجلس نقش مستقل خود را از دست بدهد؛ چرا که استقلال قوا سرمایه اصلی حیات دموکراسی و مردمسالاری است البته اگر از حق زیادتر از حد معقول استفاده شود، به ضد خود بدل می شود.