ماهاراج معتقد است حتی اگر اوباما تهدید خود را عملی کند و چنین لایحه ای را وتو کند باز تصویب چنین مصوبه ای اوضاع را پیچیده تر خواهد کرد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»، شبکه الجزیره در بخش خبرهای روزنامه ها به مطلبی از روزنامه آمریکایی «لس آنجلس تایمز» اشاره کرد که در آن به موضوع اصرار برخی سناتورهای تندرو برای تصویب موج جدیدی از تحریم ها پرداخته است.

 

 

 

 

بنا بر این گزارش، «دافن ماهاراج» سردبیر روزنامه آمریکایی لس‌آنجلس تایمز در مطلب خود به سناتورها آمریکایی توصیه کرده تا فضای توافقنامه موقت ژنو با ایران را که به سوی قطعی شدن در حرکت است پیچیده و مسموم نکنند.

 

 

در این مقاله آمده است: در حالیکه ایران و گروه 1+5 درباره اجرایی شدن توافق هسته ای ژنو به نتیجه رسیده اند و تلاش ها در جریان است تا با دائمی شدن این توافق، برنامه هسته ای ایران متوقف شود گروهی از سناتورها در کنگره بطور بی پروا در تلاش هستند تا تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کنند.

 

 

به اعتقاد نویسنده، لایحه «ایران عاری از سلاح هسته ای» که توسط گروهی از سناتورها آمریکایی «سیاست تضمین» خوانده می شود در حقیقت «قرصی سمی» است.

 

 

در ادامه این مطلب آمده است، تصویب چنین لایحه ای در مقطع کنونی تحریم هایی را علیه ایران به همراه خواهد داشت، آنهم در زمانی که جهان برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران کاهش تحریم های قبلی ایران را در دستور کار خود قرار داده است، روح چنین مصوبه ای نشان دهنده این است که کنگره معتقد است آمریکا باید در صورتیکه اسرائیل به ایران حمله کند در کنار اسرائیل بایستد.

 

 

 

 

لس آنجلس تایمز با نام بردن از برخی سناتورهای افراطی که خواهان تصویب این لایحه هستند می نویسد: این سناتورها اقدام خود را در راستای کمک به اوباما برای متوقف کردن ایران و تن دادن ایران به تعهداتش در توافق موقت معرفی می کنند و معتقدند که این مصوبه نقش «سیاست تضمینی و بیمه» را برای رسیدن اوباما به هدفش دارد. اما بررسی های اطلاعاتی وزارت خارجه نشان می دهد که تصویب این لایحه اوضاع را پیچیده تر خواهد کرد و دورنمای دستیابی به یک توافق جامع و دائمی با ایران را از بین خواهد برد و موجب شکاف در بین متحدان آمریکا در گروه 1+5 در قبال ایران خواهد شد.

 

 

ماهاراج معتقد است حتی اگر اوباما تهدید خود را عملی کند و چنین لایحه ای را وتو کند باز تصویب چنین مصوبه ای اوضاع را پیچیده تر خواهد کرد.

 

 

در پایان، نویسنده از سناتورهای آمریکایی می خواهد تا اجازه دهند مذاکرات پیش برود و اگر ایران در آینده به تعهدات خود عمل نکرد آن وقت فرصت برای اعمال تحریم های بیشتر وجود دارد.

 

 

نویسنده بهترین کمک سناتورها به اوباما در متوقف کردن برنامه هسته ایران را «صبر و حوصله» آنها خوانده است.