تنها چند ساعت بعد از پایان مهلت دولت برای انصراف مردم از دریافت یارانه‌های نقدی، برخی منابع از برگزاری مراسم جشنی اشرافی و میلیاردی توسط همسر رئیس‌جمهور به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) خبر دادند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از نسیم، برخی شاهدان عینی، این جشن را که در محل کاخ سعدآباد و با حضور برخی همسران وزرا، سفرا و زنان دولت برگزار شد را مراسمی "پرهزینه، تجملاتی و اشرافی" توصیف کردند به طوری که به گفته آنها به هر یک از میهمانان پنج عدد سکه بهار آزادی هدیه داده شده و تعداد حاضران نیز حدود ۳۰۰ میهمان بوده است.

اما نکته قابل توجه‌تر از پرهزینه بودن این مراسم، نوع برگزاری خارج از شأن آن بود؛ چراکه در شرایطی که مناسبت برگزاری این مراسم سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) بود، برنامه‌‌هایی با محتوا و کیفیتی غیرمذهبی همچون "شوی لباس"، "رقص دختران نوجوان"، "رقص لزگی ۶ دختر" و "کنسرت موسیقی زنان" برگزار شد؛ تا جایی که به گفته برخی حاضران، معاونت تشریفات نهاد ریاست‌جمهوری، متولی برگزاری این مراسم از حضور برخی زنان حاضر در این مراسم با "حجابی مانکنی و زننده" در محوطه ساختمان حافظیه جلوگیری کرده بود.

بدین ترتیب بود که انتشار این خبر در برخی رسانه ها و انعکاس آن در افکار عمومی اعتراضاتی در گوشه و کنار به این اقدام دولت گرفت.

در همین راستا پیگیری‌های خبرنگاران نسیم درخصوص متولیان برگزاری مراسم جشن اشرافی همسر رئیس‌جمهور، تا این لحظه با واکنش‌های ضد و نقیضی و در مواردی با امتناع از پاسخگویی نهاد ریاست‌جمهوری و مقامات دولتی همراه بوده است.

بعنوان مثال در حالیکه دفتر معاونت تشریفات رئیس‌جمهور اعلام کرد «برگزاری این مراسم به حوزه معاونت تشریفات ریاست‌جمهوری مربوط نمی‌شود و اصل این مراسم بر عهده دفتر رئیس‌جمهور و حوزه معاونت زنان بوده است»، اما یکی از مدیران ارشد معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با نسیم این خبر را تکذیب و اعلام کرده که «مسئولین این معاونت از مدعوین این مراسم بودند که البته خانم مولاوردی به دلیل مشغله در این مراسم حضور پیدا نکرده است».

علاوه بر این تصویری که بعنوان "جدول برنامه‌های اعلامی هفته بزرگداشت مقام زن توسط نهاد ریاست‌جمهوری" در اختیار خبرنگاران قرار گرفته، نشان می‌دهد که بانی برگزاری این مراسم "دفتر همسر رئیس جمهور"! بوده است.

در پی وجود برخی ابهامات و سوالات در اینخصوص، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از بررسی موضوع برگزاری این جشن میلیاردی در کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد و گفت: «معاون پارلمانی رئیس‌جمهور قول تحقیق در رابطه با این موضوع و اعلام نتیجه را به ما داده است».

همچنین جمعی از نمایندگان مجلس درخصوص برگزاری این جشن اشرافی به رئیس جمهور تذکری کتبی دادند که در آن آمده است؛ در بخشی از این تذکر آمده است: "آیا می‌شود از یک طرف شعار انصراف از یارانه‌ها را داد و از طرفی جشنی اشرافی برگزار کرد؟!"

روح‌الله حسینیان، نماینده مردم تهران در مجلس نیز طی تذکری در صحن علنی امروز مجلس گفت: «همسر رئیس‌جمهور اگر می‌خواهد جشن بگیرد در خانه خود جشن بگیرد نه در کاخ‌های مجلل».

این مراسم با واکنش جمعی از تشکل‌های دانشجویی نیز همراه بود؛ انجمن اسلامی دانشجویان ۸ دانشگاه کشور نیز طی نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور، «ریخت و پاش‌های دولتی در این مجالس با وجود تشویق دولتمردان به انصراف مردم از یارانه‌ها را نوعی دهن کجی به ملت» تلقی و تاکید کردند: «برپایی شوی لباس‌های گران قیمت و طلا و جواهرات برای همسران وزرا با دستور شما برای مبارزه با مفسدان اقتصادی همخوانی ندارد».

اما شاید آنچه باید در این میان مورد توجه قرار بگیرد، نامی است که توسط رهبر معظم انقلاب برای سالی که تنها یک ماه از آن نگذشته است، باشد؛ اگرچه رئیس‌جمهور پس از نامگذاری سال ۹۳ بعنوان سال "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" در سخنرانی‌های خود از اهتمام در مسأله فرهنگ سخن گفته بود؛ با این حال برگزاری مراسم جشنی پرهزینه و خارج از چارچوب‌های اسلامی یک "نمره منفی" در کارنامه نهاد ریاست‌جمهوری است و نگرانی‌هایی را در این زمینه در افکار عمومی به همراه خواهد داشت که شفاف سازی در هزینه‌کرد این مراسم و پاسخ دقیق مسئولین ریاست جمهوری را می‌طلبد.