سخنگوی قوه قضاییه از محاکمه غیابی ۴ نفر از فتنه‌گران فراری به خارج از کشور و همچنین نجات ۳۰۰ محکوم به قصاص با توجه به گذشت اولیای دم خبر داد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا در شصت و یکمین نشست خبری اظهار داشت:‌ جابه‌جایی رئیس سازمان زندان‌ها و انتصاب ایشان به رئیس کل دادگستری تهران مسئله‌ای دیگر است که باید در مورد آن صحبت کرد.

وی گفت: بعضی از این غفلت خلاف واقعیت عنوان می‌کنند در حالی که امری ساده‌ای است جناب آقای اسماعیلی که به سمت رئیس کل دادگستری منصوب شده گزینه‌ای بود که از مدت‌ها قبل مطرح بوده است و به لحاظ شایستگی و اهمیت رئیس کلی دادگستری از بین گزینه‌های مختلف ایشان انتخاب شد و ایشان از مدت‌ها قبل برای این منظور در نظر گرفته شده بودند که این امر مصادف شد با این مسئله.

سخنگوی قوه قضاییه افزود:‌ ما به خاطر غوغاسالاری کار خود را به عقب نمی‌اندازیم و به هیچ وجه جابجایی رئیس سازمان زندان‌ها ارتباطی با این موضوع نداشته است و این مسئله و ریاست دادگستری وظایف و اختیاراتی و جایگاهی دارد که برای اسماعیلی ارتقا محسوب می‌شود.

اژه‌ای به مبلغ دیه در سال 93 اشاره کرد و گفت: دیه در سال 93، 150 میلیون تومان تعیین شده که در ماه حرام یک سوم به آن اضافه و 200 میلیون تومان می‌شود و به این مسئله از اول فروردین قابل اجرا است اگرچه ریاست قوه قضاییه می‌تواند تا آخر فروردین اعلام کند اما اجرا از فروردین جاری و ساری است.

وی به اتفاقات هفته گذشته اشاره کرد و گفت: در این هفته چهار نفر از افراد فتنه که به خارج از کشور متواری شده‌اند غیاباً محاکمه و محکوم شدند و تعدادی هم ممنوع‌الخروج شده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر اعلام اسامی افراد گفت: موضوع قطعی نیست چرا که غیابی است بنابراین اسامی اعلام نمی‌شود.

وی تصریح کرد: بیش از 300 نفر از کسانی که محکوم به حکم قصاص نفس شدند با رضایت اولیای دم از اعدام نجات یافتند و با تلاش دوستان، ستاد دیه، دادستان، بستگان قاتل و مقتول و اولیای دم در سال 92، 358 نفر رضایت دادند و اگر رضایت نمی‌دادند این تعداد اعدام می‌شدند.

دادستان کل کشور به قضیه اسفناک فشافویه اشاره کرد و گفت: دادستان به عنوان مدعی‌العموم در این امر وارد شده است و این یک امر تأسف‌بار است که در این شرایط و مدت کوتاه لطمه بزرگی وارد شود و این ماهی‌ها از بین بروند.

اژه‌ای ادامه داد: در این مسیر پرونده تشکیل شده و مسیر غذایی دنبال می‌شود اما ما از مسئولان ذی‌ربط در محیط زیست و آب و فاضلاب توقع داریم در این نقطه یا هر نقطه‌ای که اینگونه به محیط زیست ضربه و خسارت وارد می‌شود توجه بیشتری داشته باشند.