علی مطهری: عده ای با استناد به سخن امام خمینی (ره) که می فرمایند حفظ نظام از واجبات است و بالاتر از هر چیز است و نتیجه می گیرند که می توان حقوق مردم را برای حفظ نظام نادیده گرفت

دموکراسی حضرت علی (ع) برای جامعه امروز ما درس باشد

وی تصریح کرد: اگر انسان کامل و حجت روی زمین نباشد زمین با اهل خودش نابود می شود؛ اولین انسان هم کامل بوده و زمین هیچ گاه از انسان کامل خارج نبوده، انسان کامل یعنی کسی که همه ارزش های انسانی را در خود به طور هماهنگ و در حد اعلا به وجود آورده است.

به گفته مطهری، مشکل ترین مبارزه جنگیدن با نفاق است زیرا مبارزه با زیرکی هایی است که احمق ها را وسیله قرار می دهند، یک انسان یک بعدی فایده ندارد و مانند انسانی است که از نظر جسمی فقط یک عضوش خوب رشد کرده است.

مطهری با بیان این که اگرچه نمی توان انسان کامل بود چون شامل معصومین می شود، افزود: ولی می توان متعادل بود و همه ارزش ها را با هم رشد داد، همانطور که انسان متعادل داریم جامعه متعادل داریم و جامعه ای است که همه ارزش ها را با هم رشد می دهد.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب جامعه ما تک بعدی بود و فقط یا مسائل اجتماعی بود یا مسائل فرهنگی؛ شهید مطهری می فرماید جامعه ای که از یک حق و امر درست افراط می کنند و به انحراف کشیده می شوند.

وی با بیان این که دموکراسی حضرت علی (ع) باید برای امروز جامعه ما درس باشد، افزود: باید ببینیم حضرت علی (ع) با مخالفان خود چگونه برخورد کرد، مهمترین مخالفان حضرت علی (ع) خوارج بودند و ایشان را خیلی اذیت کردند اما امیر المومنین هیچگاه آن ها زندانی نکرد آن ها را شلاق نزد و حقوق بیت المال آن ها را قطع نکرد!!

وی ادامه داد: آن ها حضرت علی (ع) را اذیت می کردند ، روزی یکی از خوارج به حضرت توهین کرد اما ایشان اجازه برخورد نداد زیرا برهان خدا با عصبانیت ظاهر نمی شود.

برای دفاع از اسلام نباید جلوی مخالف را گرفت

این نماینده مجلس اذعان کرد: سیره امیرالمومنین باید برای زمان امروز درس شود، باید دید با مخالفین چگونه بر خورد می کرد؛ برای دفاع از اسلام نباید جلوی مخالفان را گرفت و کسی که اینطور فکر می کند اشتباه است!!

وی به سخنی از شهید مطهری اشاره کرد و توضیح داد: ایشان می گویند جوانان ما فکر نکنند برای دفاع از اسلام باید جلوی ابراز اعقیده مخالفان را گرفت، ایشان در اوایل انقلاب در جمع برادران کمیته که معقتد بودند حتی گلوله هم برای نیروهای شاه حیف است گفتند اسلام اجازه چنین کارهایی را اجازه نمی دهد و باید در دادگاه این مسائل بررسی شود.

مطهری اظهار کرد: در سیره امیرالمومنین حکومت برای احقاق حق و اجرای عدالت است وگرنه ارزشی ندارد و شهید مطهری هم تاکید داشتند چیزی بالاتر از عدالت نیست و آنچه که جامعه را مدیریت می کند عدالت است و عدالت نباید فدای مصلحت نشود.

حاکم نماینده مردم است نه مالک مردم

وی بیان کرد: آیا رابطه مردم و حکومت رابطه مملوک و مالک است یا رابطه صاحب حق و امانت دار؟ حاکم نماینده مردم است نه مالک مردم ، چرا مردم اروپا در قرون وسطا از دین و خدا روگردان شدند؟ مشکل رفتارهای غلط کلیسای کاتولیک بود و آن ها مساله خدا را وارد در حقوق سیاسی اجتماعی کردند.

وی ادامه داد: آن ها گفتند مردم در مقابل حاکم پاسخگو است ولی حاکم در مقابل مردم پاسخگو نیست و فقط باید به خدا پاسخ بدهد و استبداد سیاسی را در جامعه پیاده کردند.

مطهری اضافه کرد: حضرت علی (ع) می فرمایند همان مقدار که مردم بر حاکم حق دارند حاکم هم بر مردم حق دارد و اصولا حق یک موضوع در طرفه است، امروز بعضی ها می گویند حق نقد از ولی فقیه نداریم ولی اینجور نیست ما دیدیم در بعضی جلسات دانشجویی از ولی فقیه نقد می شود و ایشان هم با روی خوش جواب می دهد.

وی تصریح کرد: باید حفظ حقوق مردم در مقابل حفظ حقوق نظام نباشد و متاسفانه بعضی اینگونه فکر می کنند حفظ حقوق مردم ممکن است به نظام آسیب بزند.

مطهری گفت: در سطوح نظام اسلامی هم ممکن است خطاهایی رخ دهد و این که نظام عذرخواهی کند برای اشتباهات یک ارزش است، همانطور که راجع به مرگ ستار بهشتی در مجلس سوال کردیم عده ای می گفتند بر خلاف مصحلت نظام است و باید کتمان کنیم و نباید آن ها را بیان کنیم در حالی که ما می گفتیم باید این ها را بیان کنیم و خودمان اصلاح کنیم.

نباید حقوق مردم را برای حفظ نظام نادیده گرفت

وی تصریح کرد: این خطای مامور بوده و باید محاکمه شود و عذر خواهی شود نظام که قصد کشتن او را نداشته است، اماعده ای با استناد به سخن امام خمینی (ره) که می فرمایند حفظ نظام از واجبات است و بالاتر از هر چیز است و نتبجه می گیرند که می توان حقوق مردم را برای حفظ نظام نادیده گرفت.

وی توضیح داد: باید بینش های خودمان را اصلاح کنیم و نگاهی درستی به آزادی بیان و ولایت فقیه داشته باشیم، باید مفهوم درستی از عدالت اجتماعی داشته باشیم البته نه از نوع عدالت سوسیالیستی که در دنیا شکست خورده است.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار کرد: جامعه اسلامی جامعه بدون تبعیض است نه جامعه بدون تفاوت و تفاوتی که ناشی از اختلاف استعداد ها و اختلاف تلاش و کوشش ها باشد از نظر اسلام به رسمیت شناخته شده است زیرا جامعه مانند مسابقه است و باید تلاش کرد وکسی که تلاش بیشتری کرده جلو می افتد.

وی بیان کرد: اگر می بینیم اختلاس های بزرگ اتفاق می افتد این تبعیض در کار است، مگر می شود 3000 میلیارد تومان اخلاس شود و پولی جابجا شود و این بدون هماهنگی با دولت امکان پذیر نیست، حتما رانتی در کار بوده زیرا بانک وقتی می خواهد وامی به افراد بدهد پدر افراد را در می آورد.

وی اذعان کرد: شهید مطهری تاکید زیادی داشتند که روی استقلال فرهنگی و مکتبی خود باید تاکید زیادی داشته باشیم، فکر نکنیم اسلام برای اداره جامعه کافی نیست و باید از مکاتب بیگانه کمک بگیریم.

استقلال فکری پایه استقلال سیاسی و اقتصادی است

به گفته مطهری، استقلال فکری پایه اسقلال سیاسی و اقتصادی است و این بسیار مهم است زیرا استعمار گران اول استعمار فکری می کنند و فکر یک ملت را عوض می کنند به آن ها بینشی می دهند که آنچه از خود آن ها است همه آن ها بد جلوه کند.

وی به سخن دیگری از شهید مطهری اشاره کرد و گفت: شهید مطهری در باره آزادی تفکر و آزادی بیان تاکید زیادی داشتند که جمله ای از ایشان است که باید بر سردر همه سازمان های حکومتی نوشته شود، هر شخص غیر معصومی در جایگاه غیر قابل انتقاد قرار بگیرد هم خودش فاسد می شود و هم جامعه را فاسد می کند.

وی اظهار کرد: اسلام برای عقل ارزش قائل است و به همین دلیل اجازه مشروب خوردن در اسلام داده نشده است، در جاهایی هم اجازه اعمال زور دارد زیرا مثلا هر کسی نمی تواند هرجور خواست لباس بپوشد و این ها مخالف آزادی نیست.

مطهری تصریح کرد: ملاک محدودیت باید اقدام عملی باشد و نباید به هر بهانه ای جلوی مخالفان را گرفت.

وی در پایان تاکید کرد: جامعه اسلامی همیشه از داخل تهدید می شود و اگر از داخل محکم باشیم و تفرقه نداشته باشیم دشمن خارجی نخواهد توانست کاری انجام دهد، مشکل امروز دنیای اسلام اسرائیل نیست!! بلکه تفرقه مسلمانان است و اگر اتحاد بود اسرائیل دو روز هم دوام پیدا نمی کرد.