اگرچه هیچگونه خبری در تائید برنامه ملاقات مقامات ارشد ایران و آمریکا در سازمان ملل متحد به صورت رسمی انتشار نیافته است اما خبرهای رسیده حاکی از برخی اقدامات برای انجام مذاکره است.

آقای بانکی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز شنبه یک ضیافت نهار برای روسای جمهوری که در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کرده اند را تدارک دیده است که ظاهراً چیدمان صندلیهای این ضیافت نهار دبیر کل سازمان ملل متحد در سالن پذیرایی به طوری است که مقامات ایرانی و آمریکایی به نحوی در کنار یکدیگر قرار گیرند و ضمن مصافحه با یکدیگر گفتگوهایی نیز هرچه مختصر با هم داشته باشند.

در همین حال معاون شورای امنیت ملی آمریکا، از مقامات ارشد امنیتی دولت باراک اوباما؛ آقای «بن رودز»، به خبرنگاران می گوید که رئیس جمهور آمریکا؛ آقای اوباما، چهار ملاقات تک به تک با روسای جمهور کشورهای دیگر دارد.

براین اساس قرار است آقای اوباما روز دوشنبه آقای جاناتان رئیس جمهور نیجریه را ملاقات نماید و همچنین روز سه شنبه قرار است سخنرانی خود را در سازمان ملل متحد انجام دهد و همچنین قرار است با آقای میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان ملاقات نماید.

سپس آقای اوباما یک جلسه خصوصی با آقای بانکی مون دبیر کل سازمان ملل متحد قبل از آغاز مهمانی ناهار که توسط آقای بانکی مون در سازمان ملل متحد تدارک دیده شده است برگزار کند و نهایتا قرار است که با آقای محمود عباس نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات نماید.

اما در همین حال یک برنامه ریزی توسط خانم بن دی ماگیو و تشکیلات او به نام انجمن آسیا قرار است برگزار گردد که قرار است در جلسه ای که روز پنجشنبه بعد از ظهر در یک اتاق فکر برای آقای روحانی برنامه ریزی شده است انجام شود.

در همین رابطه اعضای شورای روابط خارجی آمریکا نیز در این اتاق فکر مشارکت می کنند خانم بن دی ماگیو در ارتباط با فعالیت برای برقراری رابطه ایران و آمریکا تلاشهای زیادی در طی یک هفته گذشته انجام داده است.

در همین ارتباط خانم بن دی ماگیو همچنین قرار است یک قرار ملاقات بین وزرای خارجه دو کشور ایران و آمریکا آقای ظریف و آقای کری توسط او در جلسه ای که برای وزرای خارجه کشورهای مختلف جهان برگزار می کند نیز به انجام برساند.