مناظره انتخاباتی صادق زیباکلام، عباس سلیمی‌نمین و عبدالرضا داوری در موضوع انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم و درخواست ها از رئیس‌جمهور آینده در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.

روز دو شنبه دکتر صادق زیباکلام، دکتر عبدالرضا داوری و دکتر عباس سلیمی نمین به نمایندگی از اصلاح طلبان، حامیان احمدی نژاد و اصولگرایان در دانشگاه مدیریت دانشگاه تهران به مناظره پرداختند. یادآور می شود برخی از رسانه گزارشی ناقص و نارسا از این نشست منتشر کردند. گزارش کامل این مناظره در ادامه آمده است.  

در آغاز این مناظره به درخواست مجری هر کدام از شرکت‌کنندگان به تبیین نظرات خود پرداختند.

صادق زیباکلام گفت: انتخابات 92 از یک جهت بسیار مهم است چون  از انتخابات گذشته پیچیده‌تر است، و دلیل این پیچیدگی شکاف عمیقی است که در درون حاکمیت  به وجود آمده، در حالی که چنین شکافی در سال 76، 84 و 88 وجود نداشت.

وی افزود: این شکاف موجب دو قطبی شدن جریان اصول‌گرا متشکل از اصول‌گرایان سنتی و دولت شده است و هر قدر به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم شکاف بین این دو جریان عمیق‌تر می‌شود.

این استاد دانشگاه افزود: در این انتخابات محل منازعه بین اصلاح‌طلبان یا هاشمی نیست، بلکه رقابت اصلی در جریان اصول‌گرا است. شواهد نشان می‌دهد این رویارویی بین دولت و اصول‌گرایان جدی است به همین دلیل انتخابات 92 از پیچیدگی خاصی برخوردار شده است.

زیباکلام تصریح کرد: دولت برای دریافت تاییدیه مشایی برنامه‌ریزی کرده است، اگر موفق شود پای اصلاحات و آقای هاشمی به میدان انتخابات باز خواهد شد، ولی اگر اصول‌گرایان در برابر دولتی‌ها بایستند و اجازه ندهند نماینده آنها به انتخابات وارد شوند، جریان دولت عملا از گردونه رقابت‌های انتخاباتی حذف می‌شود و اصول‌گرایان به سردمداری ولایتی میدان‌دار می‌شوند، اما اگر دولت موفق به وارد کردن نماینده خود به جریان انتخابات شود، انتخابات بسیارجدی  خواهد شد و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه اتفاقی می‌افتد.

داوری: رئیس جمهور 35 میلیونی می خواهیم
در ادامه عبدالرضا داوری به نمایندگی از جریان دولت، گفت: انتخابات بهار سیاست است و امیدوارم که شرایطی مهیا شود تا انتخابات 92 بهار دیگری را رقم بزند.

وی افزود: این انتخابات مهم‌ترین منبع برای دست‌یابی آحاد مردم به منابع قدرت، ثروت و منزلت است و گروه‌ها و سازمان‌هایی که بتوانند تصویر روشنی از توزیع عادلانه منابع، قدرت، ثروت و منزلت به جامعه نشان دهند، طبیعتا سهم بیشتری از آرای عمومی را به خود اختصاص خواهند داد.

این استاد دانشگاه افزود: آنچه در انتخابات 92 در حال وقوع است، ادامه زنجیره تحولات صد سال گذشته است، به عبارت دیگر بازتولید جریان‌ها و انتخابات گذشته در انتخابات پیش‌رو انجام خواهد شد، من انتخابات 92 را جدای از انقلاب مشروطه، انقلاب اسلامی و انتخابات سال‌های 76، 84 و 88 نمی‌دانم.

داوری با بیان این‌که اراده مردم در دوره‌هایی به نتیجه رسیده و در دوره‌ای نه تصریح کرد: از این منظر انتخابات خاص نیست اما شرایط امروز کشور ما که در زمان  وحشیانه‌ترین  تحریم‌های آمریکا که رد دنیا از 1920 به این سمت آغاز شده  و علیه جمهوری اسلامی ایران که از سال1991 به این سو بی‌سابقه‌ترین نوع تحریم‌ها را شاهد بودیم، شرایطی را به وجود آورده است که این انتخابات را از حساسیت زیادی برخوردار کرده است، چه کسی تا به حال ساختارهای پولی و اعتبار کشوری راغ تحریم کردهاست؟
 
داوری خاطرنشان کرد: بن‌بست فعلی در حوزه سیاست خارجی زمانی شکسته خواهد شد که مشارکت کم‌نظیر مردم و انتخابات رئیس‌جمهوری با رای کم‌نظیرتر رقم بخورد. به عبارت دیگر اگر پنجاه میلیون نفر واجد شرایط رای به صحنه انتخابات بیایند و 35 میلیون نفر به یک کاندیدا رای دهند، یقینا بن‌بست تحریم‌ها شکسته خواهد شد، البته رفتار غرب در مذاکرات آلماتی 2 این موضوع را به روشنی نشان می‌دهد که آنها می خواهند رفتارشان را با رفتار مردم ما در 24 خرداد تنظیم کنند. از این منظر انتخابات 92 می‌تواند واجد فرصت‌ها و تهدیدها برای کشور باشد.

انتقاد سلیمی نمین از ترکیب مناظره
در ادامه عباس سلیمی‌نمین ، گفت: من بحثم را با انتقاد به دوستان انجمن آغاز می‌کنم  ترکیب دعوت‌شدگان به این میزگرد به شکلی است که در نهایت انتخابات دو قطبی می‌شود، در حالی که بنده با دو قطبی شدن فضای انتخابات مخالفم؛ چرا که این پدیده را، پدیده نامبارکی می‌دانم و اصلا در چنین فضایی عقلانیت جایی ندارد، بلکه صف‌بندی‌ها بر اساس دشمنی با قطب مقابل شکل می‌گیرد.

وی گفت: هر چقدر که من نماینده اصول‌گرایان نیستم آقای زیبا کلام نماینده اصلاح طلبان است  و باز می‌گویم دو قطبی شدن فضای انتخابات  هاشمی – احمدی‌نژادی مانع از رشد فکری جامعه می‌شود. و دوستان بدانند ، انتخابات قطبی دوره قبل زمینه‌ای بود، برای پافشاری یک طرف بر ضعف‌های طرف مقابل و در نتیجه پیروزی در انتخابات که این دیگر جواب نخواهد داد و آقای احمدی‌نژاد بداند که مردم حقنه کردن یک نفر از طرف دولت را بر نمی‌شمارند و آقای هاشمی هم بداند که انتخابات میراث خانوادگی او نیست و به این امر باید پایان داد هاشمی و احمدی‌نژاد نمی‌توانند فضای دو قطبی در انتخابات 92 به وجود بیاورند.

سلیمی‌نمین اصول‌گرایان را متشکل از دولت، جبهه پایداری و دو جریان دیگر دانست و افزود: اصلاح‌طلبان نیز چند بخش‌هستند.

وی افزود: تلاش احمدی‌نژاد برای منصرف کردن محمدرضا عارف برای شرکت در انتخابات جواب نداد. جهانگیری نیز در دور اول انتخابات شرکت می‌کند، البته این تکثر خیلی تعیین‌کننده نیست و در نهایت همه کنار می‌روند و تجمیع بر روی دو نفر خواهد بود و اگر ما فضا را قطبی کنیم با احساسات جامعه بازی می‌کنیم و جلوی شعور را گرفته و شور ایجاد می‌کنیم.

زیباکلام: اعتقاد دارم مشایی رای بسیار سنگینی می آورد
در ادامه مجری با بیان این که ما نیز با دو قطبی شدن مخالفیم و اعتقاد داریم که مردم مجبور به پذیرش دو قطب یا سه قطب نیستند و قطب‌های زیادی باید حضور داشته باشند از مهمانان تقاضا کرد تا خواست‌های خود را از رئیس‌جمهور آینده بگویند: زیباکلام در بخش دوم سخنانش با تشریح چگونگی مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات 92، گفت: آمدن یا نیامدن آقای هاشمی یا آقای خاتمی منوط به این است که احمدی‌نژاد و حامیانش بتوانند برای حضور رحیم‌مشایی در انتخابات تاییدیه بگیرند و اگر احمدی‌نژاد موفق نشود، این تاییدیه را بگیرد، نه آقای هاشمی و نه آقای خاتمی و اساسا جریان اصلاح‌طلب در انتخابات 92 شرکت نخواهند کرد؛ چرا که نه اصول‌گرایان تمایلی به حضور اصلاح‌طلبان دارند و نه خود این آقایان تمایلی به شرکت در انتخابات دارند.

وی افزود: شاید اصول‌گرایان بگویند آقایان مصطفی کواکبیان، حسن روحانی و محمدرضا عارف به نمایندگی از جریان اصلاح‌طلب در انتخابات حضور دارند. آنان تلاش خواهند کرد حضور تیپ درجه 2 و درجه 3 اصلاح‌طلبان در انتخابات را طوری وانمود کنند که گویا انتخابات کاملا باز برگزار می‌شود، اما همه می‌دانیم که این آقایان نماینده اصلاح‌طلبان نیستند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: غیر از آقایان هاشمی و خاتمی، اگر قرار بر نامزدی فردی از جریان اصلاح‌طلب در انتخابات 92 باشد، باید علنا و صراحتا این مساله از سوی رهبری اصلاحات به جامعه اعلام شود.

وی با طرح این پرسش که چرا اصول‌گرایان نمی‌خواهند آقایان هاشمی یا خاتمی در انتخابات شرکت کنند؟ پاسخ داد: واقعیت این است که اگر آقایان خاتمی یا هاشمی در انتخابات 92 شرکت کنند؛ قطعا با رای بالایی پیروز خواهند شد، بنابراین اصول‌گرایان نمی‌خواهند روزهای تلخ پس از دوم خرداد 76 را مجددا تجربه کنند.

وی یادآور شد: فقط یک احتمال دارد که اصول‌گرایان با حضور آقایان هاشمی یا خاتمی موافقت کنند، آن هم پس از موفقیت رحیم‌مشایی برای شرکت در انتخابات است. در این صورت اصول‌گرایان باید از این آقایان دعوت کنند تا در انتخابات شرکت کنند چون من معتقدم که رحیم‌مشایی رای بسیار سنگینی  می‌آورد.

این استاد دانشگاه افزود: بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، اصول‌گرایان حداکثر پنج، شش میلیون رای دارند، ولی رای رحیم‌مشایی نسبت به بالاترین نامزد اصول‌گرایان بین دو تا سه برابر است.

داوری: جامیان احمدی نژاد با اصولگرایان مرزبندی جدی دارند / حامیان دولت برای شرکت در انتخابات به جمع بندی نرسیده اند
در ادامه عبدالرضا داوری با انتقاد از سخنان زیباکلام و سلیمی‌نمین، گفت: من دو نکته را در این بین بیان می‌کنم اول این که این آقایان در سخنانشان تصوری از جریان اصول‌گرا را ارائه دادند که گویا احمدی‌نژاد و حامیانش در این جریان قرار دارند، در حالی که طی سال‌های اخیر مرزبندی گفتمانی جریان احمدی‌نژاد و اصول‌گرایان به حدی شفاف شده که این جدایی را اثبات می‌کند.

وی افزود: گفتمان احمدی‌نژاد نشان می‌دهد که پیوندهای سیاسی جریان اصول‌گرا با جریان احمدی‌نژاد چندان جدی نبوده است و بنده جریان احمدی‌نژاد را به هیچ وجه در اردوگاه اصول‌گرایان نمی‌دانم.

دوم این که پیش فرض آقای زیباکلام این بود که جریان احمدی‌نژاد حتما در انتخابات شرکت خواهد کرد، ولی این مساله فقط یک گمانه‌‌زنی سیاسی و رسانه‌ای است یا شاید تحلیلی از برخی رفتارها در دولت است، ولی این تحلیل‌ها متکی بر  سند و مدرک نیست.
وی با اشاره به بخش‌هایی از سخنان احمدی‌نژاد در سفر استانی به سمنان، گفت: احمدی‌نژاد در سمنان گفت "ما نیازمند اصلاحات تند و بزرگ هستیم" بخشی از دوستان در دولت از جمله آقای طاهرزاده تحلیل دادند که ظرفیت گفتمان احمدی‌نژاد از ظرفیت‌های امروز ایران بیشتر است، بنابراین اول باید ظرفیت‌سازی شود تا بعد در دولت به اجرا در آید.

افرادی که به این موضوع اعتقاد دارند بر این باورند که انتخابات 92 زمان خوبی برای حضور حامیان دولت در انتخابات نیست هر چند هستند افرادی در این بین که برعکس این تحلیل اعتقاد دارند.

وی افزود: برخلاف آنچه که در سطح سیاسیون و رسانه‌ها گفته می‌شود، جریان حامیان دولت جمع‌بندی و نقشه راهی برای حضور در انتخابات ندارند و این جریان هنوز برای شیوه حضور در انتخابات جمع‌بندی نداشته است.

اتهام استبداد رای سلیمی نمین به زیباکلام / دست احمدی نژاد و هاشمی در یک کاسه است!
در ادامه عباس سلیمی‌نمین با بیان این‌که بنده در فکر القا کردن مطلبی به افکار عمومی نیستم، گفت: بنده نظرسنج نیستم که بخواهم بر رای افراد تاثیرگذار باشم، اما اینکه اعلام شد رحیم‌مشایی رای بسیار بالایی دارد، این خود نوعی القا است.

وی افزود: این‌که گفته می‌شود رهبری اصلاحات و یا رهبری جریان هاشمی، منظور چیست؟ وقتی صحبت از حزب می‌شود اعضای حزب باید تابع رهبرشان باشند، ولی آیا اصلاح‌طلبان یک حزب هستند یا یک طیف؟ البته این مساله درباره اصول‌گرایان نیز صادق است و اصلا رهبری جریان اصول‌گرا و یا اصلاح‌طلب با کدام معیار مشخص می‌شود.

وی متذکر شد: به اعتقاد بنده این مساله نوعی استبداد رای و محروم کردن توده‌های مردم از انتخابی آزاد است.

اگر گفته شود که محمدرضا عارف نماینده اصلاح‌طلبان نیست و رهبری اصلاحات باید وی را تایید کند، القای نوعی استبداد است. خاتمی چطور خاتمی شد؟ مگر غیر از قرار گرفتن درپروسه رای مردم بوده؟ آیا می‌توان اینحق شهروندی  را از سایر کاندیداهای جریان اصلاح‌طلب گرفت؟

وی گفت :رقابت بین جریان هاشمی و احمدی‌نژاد را نوعی دعوای کاذب است ،حضور هاشمی در صورت حضور مشایی یعنی دعوای کاذب و ظاهری؛ چرا که در پشت صحنه جریان هاشمی و احمدی‌نژاد ارتباطات بسیار گسترده‌ای دارند تا جامعه را قطبی کنند
و این‌که گفته می‌شود اصول‌گرایان مجبور خواهند شد به دلیل حضور رحیم‌مشایی به سمت جریان اصلاحات یا هاشمی بروند، باید پاسخ داد که اصول‌گرایان اصلا وارد چنین بازی سیاسی نخواهند شد.

زیباکلام: خنده دار است که من مستبد باشم و سلیمی نمین طرفدار حقوق شهروندی
در ادامه مجری برنامه با سوال از زیبا کلام در خصوص حضور هاشمی در انتخابات گفت: جدای از قضیه ورود آقای رحیم‌مشائی آقای هاشمی که امکان حضور دارند و این عدم حضورشان به خاطر ترس از شکست دوباره و سه باره در انتخابات نیست؟
صادق زیباکلام با انتقاد از سخنان سلیمی‌ گفت: این‌که هیچ تضاد و تقابلی بین احمدی‌نژاد و هاشمی وجود نداشته، حقیقت ندارد، طوری که آقای سلیمی‌نمین القا می‌کند و می‌گوید که رقابت آنها با هم جنگ زرگری است، و این نمی‌تواند واقعیت داشته باشد که  آنها دستشان با هم در یک کاسه باشد و این نشان می‌دهد که آنها از سال 84 و 88 با هم مشکلی نداشتند که این را همه می‌دانند که داشتند.

این استاد دانشگاه تهران، ادامه داد: آقای سلیمی‌نمین بحث از حقوق اجتماعی و شهروندی می‌کند. این خیلی خنده‌دار است که من مستبد و او مدافع حقوق شهروندی شده. ما در یک مناظره دیگر نیز که مربوط به انتخابات مجلس بود، شرکت کردیم و من در آنجا نیز این مساله را مطرح کردم که اصلاح‌طلبان در انتخابات حضورنخواهند داشت، اما آقای سلیمی ‌می‌گفت که فضا باز است و همه طیف‌ها حضور دارند کسانی مثل کواکبیان، نمایندگان اصلاح‌طلبان هستند، اما همین آقای کواکبیان از حوزه انتخابیه‌اش در حوزه سمنان هم نتوانست رای بیاورد. اگر جامعه، آقای کواکبیان را اصلاح‌طلب می‌شناخت، چرا در همان حوزه سمنان  به او رای نداد.

وی ادامه داد: من نمی‌گویم  چه کسانی اصلاح‌طلبان هستند، ولی اگر شما اصرار دارید افرادی مثل حسن روحانی، کواکبیان، محمد شریعتمداری نمایندگی اصلاح‌طلبان را دارند، بگذارید خاتمی در انتخابات شرکت کند و آن‌وقت ببینید مردم چه کسی را به عنوان اصلاح‌طلب می‌شناسند. 
زیباکلام خطاب به سلیمی‌نمین ابراز عقیده کرد: شما می‌گویید انتخابات آزاد است، ولی بحث  این است که مردم نمی‌خواهند در انتخابات شرکت کنند.
صادق زیباکلام در پاسخ به مجری برنامه که پرسید چرا هاشمی رفسنجانی در انتخابات شرکت نمی‌کند؟ پاسخ داد: وقتی صحبت از این می‌شود که هاشمی نماز جمعه بخواند، به او حمله می‌شود، شما می‌گویید راه باز است و او چرا در انتخابات شرکت نمی‌کند.

داوری: تضاد بین اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی یک تضاد کاذب و فرعی است
عبدالرضا داوری نماینده دولت نیز از سلیمی‌نمین انتقاد کرد و گفت: از کسی که تخصص تاریخ دارد، انتظار می‌رود براساس سند و مدرک صحبت کند. این‌که بگوییم در جلوی صحنه جنگ زرگری است و در پشت صحنه پیوندها برقرار شده، شایسته یک جمع دانشگاهی نیست. شاید در رسانه‌ها چنین چیزهایی را بگوییم، ولی واقعیت اینگونه نیست.

وی گفت : از صدر مشروطه تا امروز یک تضاد دائمی بر تحولات ایران حاکم بوده ؛ رهبری در سال 73 در دیدار با مدیران صدا فرمودند: مارکیست‌ها حرف بی‌ربط زیاد دارند، اما یک جمله درست دارند و آن این است که مبارزه یک علم است و باید تضاد اصلی صحنه را تشخیص دهید و ببنید تضاد در کجا قرار گرفته تا زمانی که این تضاد اصلی را تشخیص ندهید، دچار تضادهای فرعی خواهید شد و نمی‌توانید تحلیل درستی داشته باشید.

داوری تاکید کرد: تضاد اصلی در چند سال اخیر بین مدیریت مردمی و غیرمردمی است. آنچه خاتمی در سال 76 گفت و من هم به او رای دادم، همان بود که احمدی‌نژاد در سال‌های 84 و 88 گفت. منتها خاتمی به شعارهایش پایبند نبود، ولی احمدی‌نژاد به شعارهایش پایبند بود. در تقابلی که در سال‌های اخیر شکل گرفته، تضاد بین مدیریت مردمی و غیرمردمی است که در چهار حوزه اقتصاد، اجتماعی، سیاست داخلی و سیاست خارجی خود را نشان می‌دهد. در مسائل اقتصادی تضاد بین جامعه‌گرایان و بازارگرایان وجود دارد. جامعه‌گرایان معتقدند که اقتصاد باید تابع همه حوزه‌های اجتماعی شود، ولی بازارگرایان معتقدند که همه باید از حوزه اقتصاد تبعیت کنند.

در بحث اجتماعی ما فطرت‌گرایی و اقتدارگرایی را داریم  که فطرت‌گرایان می‌گویند که آحاد مردم از فطرت پاک برخوردارند و نیاز نداریم با اقتدارگرایی و سخت افزاری جامعه را مدیریت کنیم، در حالی که اقتدارگرایان سیاست‌های اقتدارگرایانه را پیگیری می‌کنند.

وی ادامه داد: در بحث سیاست داخلی مدیریت مردمی، در پی تامین بستر مناسب برای مشارکت آحاد مردم است، در حالی که مدیریت غیرمردمی به حضور افراد خاص معتقد است. در بحث سیاست خارجی هم مدیریت مردمی بر توانمندی‌های بومی برای ارتباط با خارج تکیه می‌کند، در حالی که مدیریت غیرمردمی بر اساس نظریات داروین معتقد است که ما هنگجامی می‌مانیم که با محیط اطراف سازگار شویم و انان تمام عرصه‌ها را  برای ادغام در دیپلماسی جهانی بررسی می‌کنند.

داوری تاکید کرد: مردم مدیریت مردمی می‌خواهند،‌اما تضاد بین اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی تضاد اصلی نیست. بلکه تضاد کاذب و حداکثر یک تضاد فرعی است.  و با انتقاد به آقای سلیمی‌نمین باید بگویم که شاید در مورد اصلاح‌طلبان بتوانیم بگوییم فرماندهی واحد ندارند، اما در مورد اصول‌گرایان اینطور نیست و  آنان نشان داده‌اند که تصمیمات اصلی را به یک گروه شیخوخیت واگذار می‌کنند.

سلیمی نمین خطاب به زیباکلام: شما مستبد هستید و ادبیاتتان زیبنده دانشگاه نیست / احمدی نژاد هیچ مشکلی با هاشمی ندارد!
در ادامه این نشست، عباس سلیمی‌نمین نیز به صادق زیباکلام انتقاد وارد کرد و گفت: ادبیاتی که به کار می‌برید، زیبنده دانشگاه نیست؛ چطور است که شما خود را از اصلاح‌طلبان کاسه داغ‌تر از آش می‌دانید، در حالی که آنها می‌گویند ما کاندیدای حداقلی و حداکثری دارم و افرادی مثل کواکبیان کاندیدای حداقلی ما هستند.

او ادامه داد: حرف‌های شما که می‌گویید طرفداری من از حقوق مدنی خنده‌دار است، مستبدانه است. درباره دفاع هاشمی از کاندیداهای اصلاح‌طلبان باید بگویم که او درنشستی که با آقای روحانی داشته ، از حسن روحانی دفاع کرده و او را مناسب دانسته است. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم که روحانی هیچ نزدیکی با جریان هاشمی ندارد. چون هاشمی خودش را در راس جریان اصلاحات می‌داند، احساس می‌کند اگر در انتخابات شرکت کند، رای بیشتری می‌آورد، اما مساله اینجاست که هر گروه و حزبی، احساسات مثبت و منفی در جامعه ایجاد می‌کند و این مساله این نگرانی را باری هاشمی و این تشکیک را ایجاد کرده که چهره هاشمی در جامعه مثبت است یا منفی والا هیچ مانعی برای حضور او در انتخابات وجود ندارد.

حضور روحانی هم برای این است که زمینه حضور هاشمی را فراهم کند. اعزام افراد به صحنه انتخاباتی به این معنا نیست که فردی که صحنه‌گردانی می‌کند خودش برنامه‌ای برای ورود نداشته باشد.

او تاکید کرد: من به این مساله اذعان دارم که آقای احمدی‌نژاد کنونی با هاشمی هیچ مشکلی ندارند  و اینها سابق بر این مشکل داشتند و برای این که به گفته دوستمان مستند صحبت کنم می‌گویم که آقای احمدی‌نژاد در حال حاضر آدم‌ها و شیوه‌های هاشمی را به کار می‌گیرد. برای مثال  صنعت نفت را به نعمت زاده می دهد و در عرصه فرهنگ از جاسبی با آن نامه دروغین به رهبری استفاده می کند و مرتضوی که از  آدم‌های هاشمی است  احمدی‌نژاد بالاترین پست‌ها را به آنها می‌دهد و حاضر است خلاف قانون آنها را روی کار نگاه دارد.

زیباکلام: اصولگرایان هاشمی و خاتمی را بر مشایی ترجیح می دهند
در بخش دیگری از این نشست، زیباکلام به تشریح علل حضور پیدا نکردن هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال پرداخت و گفت: مساله این است که فرض کنید هاشمی یا خاتمی در انتخابات شرکت کردند و از این دو نفر یک نفر رئیس‌جمهور شد و مراسم تحلیفشان هم برگزار شد و دولت تشکیل دادند، اما وقتی می‌خواهند کارشان را شروع کنند، چه کار می‌خواهند بکنند پاسخ هیچ است، چون به آنها اجازه داده نخواهد شد تا کاری انجام دهند.

به همین دلیل اصلاح‌طلبان تردید دارند در انتخابات شرکت کنند چون هیچ بخشی از قدرت را در دست ندارند. مجلس، سپاه، بسیج، روحانیت مبارز، جامعه مدرسین، شورای نگهبان و آیت‌الله مصباح با انها مخالف هستند و از روز اول در برابرشان خواهند ایستاد. در دوم خرداد 76 جناح راست غافلگیر شد، چون تصور نمی‌کرد چنین زلزله‌ای بیاد و خاتمی رای بیاورد. یکی، دو سال طول کشید تا آنها توانستند خودشان را جمع و جور کند، اما این بار از همان ابتدا در مقابلشان  خواهند ایستاد، به همین دلیل خاتمی یا هاشمی نمی‌توانند هیچ کاری کنند.

زیباکلام گفت: اگر رحیم‌مشایی بتواند وارد انتخابات شود آن زمان، شرایط عوض می‌شود، چون اصول‌گرایان دو گزینه بیشتر نخواهند داشت، یک گزینه بد که هاشمی و یا خاتمی است و یک گزینه بدتر که مشایی است. از بین بد و بدتر، اصلاح‌طلبان بد را انتخاب می‌کنند، چون می‌دانند هاشمی و خاتمی قابل کنترل هستند.

پاسخ داوری به اظهارات سلیمی نمین
در ادامه این نشست،‌ داوری این مساله را مطرح کرد که اختلاف‌نظر او با زیباکلام در این است که اگر یک رئیس‌جمهور با محدودیت ارتباط  و جای پا داشتن در منابع قدرت انتخاب شود، اگر به رای بالای مردم متکی باشد و بتواند آن را به نفع مطلوب مدیریت کند، می‌تواند برای خودش پایگاه قدرت خوبی ایجاد کند.

خاتمی در سال‌های ابتدایی ریاست‌جمهوری‌اش فضاهای خوبی در اختیار داشت،‌ منتها نتوانست از آن به خوبی استفاده کند و اتفاقاتی که از اواسط سال 78 افتاد شکافی را در بین طرفداران خاتمی ایجاد کرد که حتی آقای زیبا کلام هم در زمانی منتقد آنها بود و من معتقدم که هر رئیس‌جمهوری با رای بالا بیاید هم در داخل و هم در خارج قدرت مانور زیادی خواهد داشت.

داوری در پاسخ به بحث دیگر سلیمی‌نمین مبنی بر استفاده احمدی‌نژاد از مهره‌های هاشمی گفت: کسانی که احمدی‌نژاد استفاده کرد، از طیف‌های مختلف سیاسی بودند  و به گفته خود رئیس‌جمهور تا زمانی که افراد در شبکه‌های سیاسی نباشند باید از آنها استفاده کرد.

وی گفت:  آقای سلیمی در مورد اشخاص دچار اشتباه شده‌اند، آقای نعمت‌زاده در دوره اول ریاست‌جمهوری مدیر عامل پتروشیمی بودند و ایشان مهندس شافعی به عنوان رئیس سازمان گسترش  و نوسازی ( ایدو) منصوب کردند و ایشان نیز مهندس ترکان را که یک شخص سیاسی بود به کار گرفتند و احمدی‌نژاد گفت ترکان نباید در آنجا باشد. به هر حال همه ما مهندس شافعی را می‌شناسیم که از اول انقلاب از کابینه شهید رجائی در عرصه بوده‌اند با این حال نمی‌توانیم بگوییم این مساله پیوند احمدی‌نژاد و هاشمی است. در مورد جاسبی و مرتضوی هم نمی‌شود گفت که آنها آدم‌های هاشمی هستند.  در کلام راحت می‌شود این موضوع را مطرح کرد اما این که تلاش رئیس‌جمهور بود که آقای جاسبی از دانشگاه آزاد رفتند را کسی نمی‌تواند منکر شود و اگر آقای احمدی‌نژاد از آقای جاسبی به عنوان مشاور در شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده می‌کنند این به برخورد اخلاقی احمدی‌نژاد به این آدم‌ها برمی‌گردد وگرنه اگر تلاش احمدی‌نژاد نبود، تغییراتی در دانشگاه آزاد اتفاق نمی‌افتاد.

داوری برخلاف نظر زیباکلام از حضور هاشمی در انتخابات خبر داد و گفت: ما خبر داریم که اقلام تبلیغاتی او در حال آماده شدن است و دفاتر تبلیغاتی‌اش را هم آماده کرده است. و مهم‌ترین استراتژی هاشمی، حذف کاندیدای رای‌آور دولت است، و یقین بدارید او در روزهای آخر اعلام کاندیداتوری خواهد کرد.

سلیمی نمین: زیباکلام دچار تناقض گویی است
در بخش دیگری از این نشست، عباس سلیمی‌نمین مساله تناقض‌گویی در سخنان زیباکلام را مطرح کرد و گفت: نمی‌توانیم بگوییم ریاست‌جمهوری قدرتی ندارد. آنهایی که می‌خواهند در قدرت بمانند این حرف را می‌زنند و پیشنهاد تغییر قانون اساسی را می‌دهند. اگر اصلاح‌طلبان هیچ کاری نتوانسته‌اند بکنند، پس کارنامه‌ای هم ندارند، ولی برچه اساس می‌گوییم آنها خوبند یا نه.

اگر اینطور است، پس چرا این همه دست و پا می‌زنند که رای بیاورند. این حرف بی‌مبنایی است. کسانی این حرف را می‌زنند که خودشان می‌خواهند در قدرت ماندگار شوند.

رویکرد مردم به این دلیل به اصلاحات تغییر کرد که کارنامه آنها ایراداتی داشت و این‌که آنها می‌گویند نمی‌خواهند کاندیدا شوند، خلاف عملکردشان است. همین آقای هاشمی دو سال است که دارد برای انتخابات کار می‌کند.

زیبا کلام: مدل توسعه اقتصادی هاشمی برگرفته از آرژانتین، برزیل و سنگاپور است
در ادامه زیبا کلام گفت: من همچنان معقتدم که آقای هاشمی در انتخابات 92 شرکت نخواهد کرد با بررسی هشت سال ریاست جمهوری آقای هاشمی و اعتقادات ایشان که اصول‌گرایان با بسیاری از آنها مخالف هستند، می‌توان درک کرد که چرا هاشمی در انتخابات 92 شرکت نخواهد کرد.

اعتقاد بنیادین هاشمی درباره خوب و یا بد بودن تضادهای موجود در جمهوری اسلامی با اعتقادات اصول‌گرایان جور در نمی‌آید. بین هاشمی و جریان اصول‌گرا در حوزه‌های اقتصادی،‌ سیاست خارجی و بسیاری از مسائل داخلی تضاد وجود دارد.

در حوزه اقتصاد هاشمی با تمام وجود معتقد به اقتصاد آزاد آدام اسمیت است، الگوی اقتصاد ایرانی اسلامی یا اسلامی ایرانی یا اقتصاد مقاومتی هیچ یک مدینه فاضله هاشمی نیست، مدل توسعه اقتصادی هاشمی مدل اقتصادی غربی است که در در کشورهای برزیل، آژانتین، مالزی، سنگاپور و ترکیه جواب داده است، برزیل که روزگاری بیست ویکمین اقتصاد جهان بود به اقتصاد هفتم جهان ارتقاء یافته است ترکیه نیز که یک اقتصاد کشاورزی داشت در حال حاضر بیش از 120 میلیون دلار صادرات دارد، هاشمی در پی اجرایی کردن چنین مدل اقتصادی است،‌اقتصادی که مورد انتقاد اصول‌گرایان است. هاشمی اگر بتواند کلنگ برمی‌دارد و اقتصاد فاسد ایران را نابود می‌کند.

زیباکلام با اشاره به اندیشه هاشمی رفسنجانی در عرصه سیاست خارجی گفت: هاشمی در عرصه سیاسی خارجی معتقد به ستیزه‌گری همیشگی با آمریکا نیست. وی ایران را برای همیشه پرچم‌دار مردم مستقل و آزاده دنیا نمی‌داند، وی در دهه شصت و در جریان مک‌فارلین تصمیم به مذاکره با آمریکا گرفت، ولی امروز قدرت هاشمی به مراتب کمتر از دهه 60 و 70 است ،بنا براین دلایل ایشان در انتخابات 92 شرکت نخواهد کرد

وی خطاب به سلیمی نمین پرسید شما با کدام استدلال می‌گوید که هاشمی دو سه سال است مخفیانه برای حضور در انتخابات تلاش می‌کند.

دکتر داوری: اصولگرایان با هاشمی مشکلی ندارند / ناگفته هایی از کاندیداتوری هاشمی در سال 84
در ادامه عبدالرضا داوری نماینده دولت در این نشست گفت: برخلاف آقای زیباکلام باید بگویم بخشی مهمی از اصول‌گرایان گفتمان هاشمی را قبول دارند مانند ائتلاف 2+1  اقایان ولایتی و قالیباف و 2+1 و موتلفه... و فقط ایثارگران در این زمینه با ایشان همراه نیستند.

وی با تاکید بر این‌که هاشمی بنا بر همان دلایلی که در سال 84 در انتخابات شرکت کرد، در انتخابات 92 نیز حضور خواهد یافت گفت: هاشمی توسعه بازارگرایانه را قبول دارد، در حالی که الگوی اقتصاد آزاد موجب از پا درآمدن 80 کشور جهان شد هر چند که برزیل و ترکیه و کشورهای دیگری براساس این الگو موفق شدند.

وی افزود: در سال 84 جمعی از نیروهای اصلاح‌طلب با هاشمی جلسه ای داشتند و در آن جلسه نسخه‌های توسعه را ارزیابی کرده و معتقد بودند که توسعه در ایران مختل شده چون سیاست خارجی ما ایدئولوژیک است و تا زمانی که این ایدئولوژی کم رنگ نشده ما به غاوج توسعه که حل شدن در نظام بین‌المللی است نخواهیم رسید  و این امر با  کم کردن نقش ولی فقیه و تقویت جایگاه رئیس‌جمهور  صورت می‌گیرد و این از دیگر اعتقادات هاشمی است به اعتقاد ایشان رئیس‌جمهور باید فردی متشخص باشد که در برابر رهبری نظرات خود را دنبال کند.

و با این توصیف هیچ کس از این چنین ویژگی جز هاشمی رفسنجانی برخوردار نیست. هاشمی در 7 ماه اخیر نشان داده که وارد انتخابات خواهد شد بازگشت پسر هاشمی و رفتن دختر و پسر ایشان به زندان و کلا بررسی مجموعه دیدارها و با مقایسه گفتارهای هاشمی از مهرماه سال 83 تا مهر 84 در مقایسه با رفتارهای او از 91 به این سو نشان می‌دهد،  او در این انتخابات شرکت می کندرفتار هاشمی فراز و فرودهای زیادی دارد.

داوری تصریح کرد: هاشمی معتقد است در دوره احمدی‌نژاد در توسعه کشور اختلال به وجود آمد. البته احتمال دارد هاشمی در این سن ترجیح دهد در پشت صحنه انتخابات عمل کند.
سلیمی نمین: هاشمی و احمدی نژاد به دنبال خارج کردن جامعه از ریل عقلانیت هستند
عباس سلیمی‌نمین نماینده جریان اصول‌گرا در این نشست گفت: هاشمی برای موفق شدن در انتخابات دقیقه 90 وارد انتخابات نمی‌شود، همانطور احزاب سیاسی برای حضور در انتخابات از دو سال قبل فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند هاشمی نیز مثل آنان از دو سال قبل برای شرکت در انتخابات برنامه‌ریزی کرده است.

وی افزود: اگر هاشمی بخواهد بیاید، آمدنش نباید به صورتی باشد که شکستی بر شکست‌های گذشته‌اش بیافزاید، بنابراین باید ارتباطات داخلی و بین‌المللی خود را تقویت کندکه در حال انجام این کارها است. وقتی صحبت از احتمال آمدن می‌شود یعنی تلاش برای‌ آمدن.

وی در بخش دیگری از سخنانش دعوای احمدی‌نژاد و هاشمی را همچنان ظاهری دانست و افزود: هاشمی و دولت احمدی‌نژاد مسئله چندانی با هم ندارند، جریان هاشمی و دولت در پی خارج کردن جامعه از تعقل و ایجاد نوعی شور انتخاباتی هستند تا بر انتخابات سوار شوند.

وی با اشاره به بخش‌های از سخنان زیباکلام گفت: هاشمی بحث ارتباط با آمریکا در زمان امام را رد کرده است و من نیز بر نقد کتاب او این مسئله را جویا شدم که به صراحت آن را رد کرد و اسناد آن هم موجود است، ولی خوشبختانه آقای زیباکلام بر این موضوع صحه گذاشت، هاشمی تاکنون نگفته است برخلاف قانون اساسی عمل کرده است قانون اساسی وجود جنگ و صلح و ارتباط با آمریکا را مشخص کرده است و هاشمی با قلم خود تاکنون این قانون را نفی نکرده است

وی تاکید کرد: رهبری در این باره تصمیم‌گیری کرده‌اند و هاشمی نیز خلاف قانون اساسی عمل نکرده است، ولی آقای زیباکلام این موضوع را نفی کرد.

وی با بیان این که فردمحوری و اشرافیگری جزء ویژگی‌های شخصیتی هاشمی است، گفت: تبعیت از الگوهای نظام‌ سرمایه‌داری از دیگر ویژگی‌های هاشمی است.

وی افزود: الگوی ترکیه در عرصه اقتصاد چندان هم موفق نبوده است با بررسی وضعیت کشور برزیل در حالی که از مدل جهانی طبعیت کرد، مشخص می‌کند که نسل‌های زیادی در این کشور باید کار کنند تا این کشور بتواند سود بسیار هنگفت وام بانک جهانی را بازپرداخت کند.

این جلسه بعد از دو ساعت و نیم نشست و بحث در آخر با سوالات کتبی و شفاهی حاضران از مهمانان پایان یافت.

منبع: شهروند