روستاي قلعه حسن خان كه در گذشته نه چندان دور داراي قنات و چشمه‌هاي پر آب بود ، از زمان به اصطلاح اصلاحات ارضي تا كنون به ماواي روستا نشينان مهاجر از روستاها و شهرهاي كوچك شده و امروز به شهري با جمعيت حدود 400 هزار نفر رسيده است.

شهر قدس يا همان قلعه حسن خان در كيلومتر 19 جاده مخصوص تهران كرج از كاروانسراي قديمي سنگي تا زمينهاي شهريار، زمينهاي جاده ملارد تا جاده شهريار گسترده شده و هنوز كوچه‌هاي آن شكل هندسي خاصي ندارد و هر گونه كه افراد در گذشته خواسته‌اند كوچه‌هاي تو در تو ادامه داشته و اكثر كوچه‌ها بن بست و باريك است، عمده مردم به دليل درآمد اندك فاضلاب منازل را با لوله‌اي روانه كوچه‌هاي باريك كرده و مشكلات بهداشتي فراواني براي خود به وجود مي‌آورند.

بنابر اين گزارش، اكثر مردم به دليل افت فشار آب در سر راه كنتورهاي آب يك دستگاه پمپ قرار داده و آب را شب هنگام در تانكرهاي 300 ليتري در پشت بام خود ذخيره مي‌كنند و در روز استفاده مي‌كنند.

با وجود اين مشكلات برخي از اين مردم هنوز با مشكلاتي مانند نداشتن گاز، آب و برق مواجه هستند و در اين راستا اهالي خيابان ولي عصر(عج) خيابان محمد آباد به دليل مشكل نبود گاز و آب نامه‌اي به رييس جمهور و مسئولان ديگر نوشتند.

اين نامه كه به امضاي حدود 180 نفر از اهالي قلعه حسن خان رسيده با عنوان " دادخواست مردم شهر قدس (قلعه حسن خان) از رييس جمهور، مديران و مسئولان دلسوز نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و دست‌اندركاران اجرايي كشور از دست شهرداري و مسولان شهري قلعه حسن خان " نوشته شده است.

در اين نامه آمده است: ما مردم قلعه حسن خان با وجود گذشت بيش از سه دهه از پيروزي انقلاب اسلامي با وجود اينكه اخيرا اين شهر نيز به پايتخت ملحق شده(پيش شماره تلفن به 021 تبديل شده است)، ولي هنوز در فقر امكانات شهري به سر مي‌بريم، به طوري كه تمامي خيابانها و كوچه شهر ما مثل مناطق جنگ زده مي ماند و در خور يك جامعه شهري با جمعيتي بالغ بر 300 هزار نفر نمي‌باشد.

در نامه گروهي از مردم شهر قدس آمده است: با وجود اضافه شدن روزانه چندين خانه به اين شهر محروم مسئولان اجرائي و شهرداري نسبت به آن بي‌تفاوت هستند و در صورتي در شهركهاي اطراف تهران مسئولان و شهردار آن مناطق تمام امكانات رفاهي و شهري را در كنار زيباسازي شهر مد نظر قرار داده و اقدام به نوسازي بافت‌هاي فرسوده كردند، اما متاسفانه شهردار قلعه حسن خان با وجود مشكلاتي همچون عدم آسفالت كشي، گازرساني و انشعاب‌ آب شهري اجازه حفاري در محله محمدآباد به دستگاه‌هاي مربوطه را نمي‌دهد.

در اين نامه مي خوانيم: ما مردم محله محمد آباد (قلعه‌حسن خان) ‌با 300 خانوار هر روز با مشكلات عديده‌اي به دليل نبود آسفالت خيابانها و كوچه‌ها در فصل زمستان ميان گل و لاي خيابانها با چكمه تردد كرده، كه اين امر موجب ازدياد موش و حشرات موذي شده است.

در نامه برخي از مردم شهر قدس آمده است: بنابراين با توجه به مشكلات مذكور سوال‌ ما اهالي از شهردار قلعه حسن خان اين است كه هنگام ساخته شدن اين خانه‌ها در كمتر از شش ماه و شكل‌گيري محله محمد آباد كجا بوده‌اند كه اكنون از بدون مجوز ساخته شدن خانه‌ها دم مي‌زنند و يا اينكه قضيه ديگري بين ماموران برخورد با تخلفات ساختماني شهرداري، با مسئولان و شهردار محترم نهفته است. لذا ما از مسئولان رسانه ها هم خواهشمنديم كه صداي ما را به گوش دلسوزان و خدمتگزاران نظام برسانند و بخواهند مسئولي از پايتخت براي بازديد كلي شهر بيايند.

در ادامه نامه آمده است: ما اهالي در پايان جا دارد كه از مدير و مسولان شركت برق منطقه قلعه حسن خان تقدير و تشكر نماييم كه خالصانه و دلسوزانه به مردم خدمات رساني كرده و تمام كوچه‌ها و خيابانهاي صعب‌العبور شهر را از نعمت برق مهيا ساختند.

پيش از اين هم مردم قلعه حسن خان در 22 ديماه سال جاري از مسئولان شركت گاز خواهان اتصال انشعاب گاز و آب شدند.