نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: در دل موافقت نامه اخیر که در ژنو انجام شد، نقاط قوت و منفی، فرصت‌هایي جدی و تهدیدهای بسیار اساسی وجود دارد.

علیرضا زاکانی امروز در مراسم يادواره شهداي بسيج مهندسين جهرم، افزود: آنچه مهم است چطور از فرصت‌های این بیانیه استفاده کنیم و بعنوان یک آرمان‌گرای واقع‌بین به موضوع باید بنگریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود قرائت‌های مختلف از توافقنامه ژنو، گفت: بعضی ها گفتند جام زهر است و برخی نیز تاکید داشتند که با این بیانیه کار تمام شد.

وي ادامه داد: ممکن است که یک تیم اگر هنگام مذاکرات محکم‌تر برخورد می کرد سطح مطالبات ما بالاتر می‌رفت به طور مثال در آلماتی۲ حاضر شده بودند با ۳ ویژگی با ما تفاهم کنند که انگلیسی‌ها نگذاشتند اما امروز نمایندگان این مرز و بوم رفتند تفاهم کردند و خطوط قرمز را هم لحاظ کردند.

زاکانی با تشریح دیدار تیم مذاکره کننده قبل از حضور در ژنو با رهبر معظم انقلاب و با يادآوري اينكه مقام معظم رهبري ۳ الی۴ خط قرمز را ترسيم فرموده بودند، گفت: رهبر معظم تاكيد فرمودند كه غنی سازی در كشور نباید مورد شک و تردید قرار بگیرد، هیچ موادی از کشور نباید خارج شود، هیچ کجا نباید تعطیل شود و هیچ اقدامی که غیر قابل برگشت باشد نباید انجام دهید.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: امروز بحث موضوع هسته‌ای که اسباب وحدت ملی ما را فراهم کرده، نباید موجب شکاف بین مردم شود و در این مسیر دولت و مجلس باید دست به دست هم بدهند و سقف امکان بهره‌مندی از این بیانیه را برای خودشان فراهم کنند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: گرچه ما معتقدیم نظام سلطه زیر آن خواهند زد و اگر آن سقف را نتوانیم جا بیندازیم تضییع حقوق آیندگانمان را کرده ایم در همین راستا ما نباید در داخل کشور خودمان دچار انفعال شویم باید زمینه را فراهم کنیم که آنها گام به گام جلو آمده زیرا طرف های مقابل از اصل این فناوری و دانش می ترسند، اینکه می بینیم که آمریکا در مقابل ما کرنش نشان می دهد اما عملا دنبال تفاهم می باشد به خاطر این است که جان کری اعلام کرد که تحریم ها دیگر برای مردم ایران اثری ندارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: همه ما باید تکلیف خود را خوب بشناسیم و ناظر به نتیجه تکلیف خود را انجام بدهیم تا از مواضعی که رهبری انقلاب می فرمایند از تحت زعامت ایشان بفهمیم که وظیفه ای داریم و تکلیف خود را در همین راستا انجام دهیم.

زاکانی همچنين به ديدار خود با مقام معظم رهبري اشاره و با بيان بخشي‌هايي از سخنان معظم‌له در خصوص دوران قبل و بعد از انقلاب و دوران دفاع مقدس، گفت: ايشان فرمودند"دوران جنگ که با آن عظمت و بزرگی خلق شد، باید هزاران کتاب نوشته شود تا گوشه ای از عظمت دوران دفاع مقدس معلوم شود".

وی افزود: تعبیر رهبری این بود که دوران جنگ تحمیلی مثل یک تابلوی نقاشی است که از دور بسیار زیبا اما وقتی انسان نزدیک می شود می بیند که آن هنرمند چقدر زحمت کشیده تا توانسته این تابلو را بکشد که اسباب تشویق دیگران را نیز فراهم کند.

زاكاني با اشاره به تعبير مقام معظم رهبري در مقايسه بين دوران دفاع مقدس و امروز كشور، گفت: رهبری فرمودند " جنگ با همه بزرگی و عظمتش درکنار همه سختی‌هایش در مقابل شرایط فعلی هیچ است، آن دوران جهاد اصغر بود امروز دوران دفاع اکبر است با این مبنا سختی‌های امروز و پیچیدگی‌های امروز بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از دوران دفاع مقدس است و به فضل و کرم الهی این انقلاب یقینا به پیروزی خواهد رسید و هرکسی در این مسیر خسته و یا دچار انحراف بشود جوانها نمی گذارند بار انقلاب به زمین بماند".

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی همچنين گفت: باید خود را محک بزنیم و ببينيم كه در دوران سخت و طاقت فرسای جهاد اکبر چه وظیفه ای داریم تا اسباب تحول ما را فراهم کند زیرا حضور ما در صحنه می‌تواند امکانی ایجاد کند تا رهبری انقلاب میدان مطالباتشان را بالا ببرند.

زاکانی گفت: بعضی‌ها حق دفاع مقدس را بد حساب می‌کنند در همین راستا باید محاسبه کنیم ما باید تا کجا باید پای انقلاب بایستیم تا هز لحظه که هستیم باید خود را برای انقلاب هزینه کنیم.

این عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با اشاره به فرق دیروز با امروز بیان کرد: رهبر معظم انقلاب شرایط را سخت تر از گذشته ترسیم فرمودند، البته صدر اسلام هم به ما این را یاد داد کسانی که در دوره جهاد اصغر موفق بودند لاجرم توفیق مدار در زمان جهاد اکبر نبودند آنچه مهم است این است که امروز کجای کار هستیم و در چه شرایطی سیر می کنیم و با انقلاب اسلامی چگونه رسالت های خود را انجام می دهیم.

وی افزود: همه ما باید مختصات خود را نسبت به انقلاب اسلامی در بیاوریم که چه مسئولیت های سنگینی در مسیر جبهه حق، در قبال اسلام و رهبری انقلاب داریم زیرا این انقلاب خواص اهل حق جان بر کف می خواهد که هم بصیرت داشته باشند و هم بصیرتشان به جا باشد همچنین اهل قیام و ایثار در مسیر آرمان های انقلاب اسلامی باشند.