سخنگوی کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس با بیان این مطلب که نباید وظایف نمایندگی تحت الشعاع فعالیت های حزبی، ‌گروهی و جناحی قرار گیرد، ‌گفت: تذکرات داهیانه رهبرانقلاب خطاب به مجلس هشدارهای جدی است تا نمایندگان به وظایف نمایندگی خود بیش از گذشته توجه کرده و به مباحث حاشیه ای و جانبی کمتر بپردازند.

دخیل عباس زارع زاده با اشاره به تذکرات مقام معظم رهبری به نمایندگان، ‌تصریح کرد: متأسفانه این امر به روال عادی از سوی برخی نمایندگان تبدیل شده که چندان توجهی به مسئولیت نمایندگی خود ندارند و در رابطه با بررسی طرح ها و لوایح و رأی گیری ها مشارکت جدی را از آنها نمی بینیم.
وی ادامه داد: تذکرات داهیانه رهبرانقلاب خطاب به مجلس هشدارهای جدی است تا نمایندگان به وظایف نمایندگی خود بیش از گذشته توجه کرده و به مباحث حاشیه ای و جانبی کمتر بپردازند.

عضو کمیسیون شوراها و سیاست داخلی با اشاره به اینکه برخی مواقع شاهدیم که میزان مشارکت نمایندگان در رأی گیری کمتر از تعداد نمایندگان حاضر در صحن است، افزود: ادامه این روند مشکلاتی را برای مجلس ایجاد خواهد کرد که مهمترین آن کم شدن میزان اعتماد مردم به مجلس و نمایندگان است که وکلای ملت به وظایف خود توجهی ندارند.
وی در ادامه گفت و گوی خود با شبکه ایران اضافه کرد: همچنین مشارکت پایین نمایندگان در رأی گیری برای تصویب طرح ها و لوایح، منجر به سوء استفاده سایر مسئولان و نهادها خواهد شد که این امر برای مجلس نقص است.
نماینده مهریز و بافق خاطر نشان کرد: نباید وظایف نمایندگی تحت الشعاع فعالیت های حزبی، ‌گروهی و جناحی قرار گیرد.
وی در ادامه با بیان این مطلب که رسیدگی به مشکلات حوزه انتخابیه از جمله مشغله های نملایندگان است که منجر به عدم حضور آنان در صحن علنی می شود،‌ گفت: متأسفانه کم کاری صدا و سیما در تشریح وظایف نمایندگی و آشنا نکردن مردم با وظایف اصلی نمایندگی منجر به آن شده که مردم اطلاع چندانی از وظایف و نقش واقعی نماینده نداشته باشند.
سخنگوی کمیسیون شوراها و سیاست داخلی با بیان این مطلب که مجلس نباید به گونه ای عمل کند که منجر به گلایه مقام معظم رهبری شود، بیان داشت: امیدواریم فرمایشات رهبری مورد توجه جدی نمایندگان قرار گیرد تا بار دیگر شاهد این گونه تذکر و گلایه ایشان نباشیم.
گفتنی است مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در جمع نمایندگان اسلامی با اظهار گلایه از حضور کم تعداد نمایندگان در برخی جلسات و خالی بودن صندلی ها، تأکید کردند: نمایندگان باید در مجلس، هم حضور جسمانی و هم حضور ذهنی و قلبی داشته باشند و نسبت به طرح ها و لوایح اهتمام جدی نشان دهند.
ایشان همچنین تأکید کردند: رفتار نمایندگان قطعاً در تربیت جامعه و سوق دادن آن به سوی برخی ارزش ها یا ضد ارزش ها تأثیرگذار است.
رهبر انقلاب در ادامه فرمایشات خود با تأکید بر لزوم کار دقیق و کارشناسی نمایندگان در مورد طرح ها و لوایح افزودند: این موضوع، حق مردم بر دوش نمایندگان است بنابراین دادن رأی ممتنع در طرح ها و لوایح قابل قبول نیست زیرا اگر فرد نماینده صاحب تخصص در آن موضوع است باید براساس اجتهاد خود عمل کند و اگر صاحب تخصص هم نیست از متخصصان مشورت بگیرد.