روزنامه الجزیره: ایران بر مبنای اصل اولیه سیاست استراتژیک، یعنی ضرورت استفاده از سرزمین های غیرخودی برای دفاع از خاک خود، پیروزی های زیادی به دست آورده است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» ؛ روزنامه سعودی "الجزیره" در گزارشی به اظهارات اخیر سرلشکر "رحیم صفوی" مشاور نظامی مقام معظم رهبری واکنش نشان داد.
این روزنامه سعودی در گزارش خود از کشورهای عربی به علت اینکه همچنان تحت دایره نفوذ ایران هستند به شدت انتقاد کرده است.
سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی در سخنرانی در جمع بازنشستگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامى با اشاره به پیروزی های منطقه ای ایران گفته بود: «خط مقدم دفاع ما اکنون دیگر در جنوب ایران نیست، بلکه در جنوب لبنان و مرز این کشور با اسرائیل است، چون عمق استراتژیک ما اکنون به سواحل مدیترانه و شمال اسرائیل رسیده است.»
الجزیره در این باره نوشت: «این سخن ژنرال ایرانی خالی از حقیقت هم نیست؛ چرا که ایران با داشتن همپیمانانی مانند سوریه و حزب الله لبنان و حکومت شیعی عراق و سایر گروه های نظامی و سیاسی که شناسنامه های کشورهای عربی را حمل می کنند، نفوذ خود را در سطح منطقه گسترانیده است. ایران بر مبنای اصل اولیه سیاست استراتژیک، یعنی ضرورت استفاده از سرزمین های غیرخودی برای دفاع از خاک خود، پیروزی های زیادی به دست آورده است.
باید گفت که هزینه برای این نوع دفاع، بسیار عاقلانه تر و به صرفه تر از درگیری در مرزهای خودی است.»
این روزنامه سعودی با انتقاد از عدم تدبیر دولت های عربی و ضعف در مقابل ایران، اظهار تعجب کرده است که سرزمین های عربی حوزه دریای مدیترانه به سپر حمایت از نظام تهران تبدیل شده اند، و از سوی دیگر کشورهای همسایه ایران همچون آذربایجان و ارمنستان که پایگاه های اسرائیلی و آمریکایی در آنها وجود دارد، مورد توجهشان نبوده و اکنون بار حمایت از ایران به دوش کشورهای عربی افتاده است.

در همین زمینه بخوانید:

عمق استراتژیک ایران؛ از شلمچه تا مرزهای اسرائیل/ تحلیلی بر سخنان اخیر سرلشکر صفوی