"همچنان تیم اوباما تاکید دارد که عدم توافق بهتر از توافق بد است و به نظر می رسد که تیم آمریکایی به شدت از اینکه به ضرب الاجل هسته ای با ایران نزدیک می شود، وحشت زده است. غرب بر این باور است که بدون انجام توافقات نهایی با ایران، این کشور مذاکره کنندگان غربی را به وحشت انداخته و دولت آمریکا بازنده اصلی خواهد بود."

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ روزنامه واشنگتن پست (Washingtonpost) در مقاله ای به قلم جنیفر روبین، تحت عنوان " معامله با ایران متوقف شده است" نوشت: «ما در حالی به روزهای پایانی انتخابات میان دوره ای آمریکا نزدیک می شویم که به ضرب الاجل توافق هسته ای مذاکرات ایران با 5+1 در حال نزدیک شدن هستیم.»
روبین که از مخالفان جدی توافق هسته ای با ایران است، با تبیین شرایط مذاکرات هسته ای، از ایستادگی ایران در برابر خواسته های غرب سخن گفته و با اشاره به مخالفان دولت اوباما در آمریکا، تاکید می کند رئیس جمهور آمریکا برای توافق با ایران راه سختی را در پیش دارد.
این مقاله نویس آمریکایی در مطلبی تهدیدآمیز نوشت:
«به نظر می رسد گفتگوهای هسته ای با ایران متوقف شده و این خبر خوبی است. ایران به طور علنی اعلام کرده که هر توافقی را نمی پذیرد، مخصوصا غنی سازی اورانیوم را از برنامه هسته ای خود خارج نمی کند.
ایران توافقی را نمی پذیرد که در آن عقب نشینی را در برنامه هسته ای خود لحاظ کند و مقامات ایران نیز این را به طور صریح اعلام کرده اند.
اینکه "عباس عراقچی" درخواست "وندی شرمن" مبنی بر برچیدن برنامه هسته ای ایران را رد کرد، نشان می دهد که ما چقدر اهرم های فشار کمی علیه ایران به کار گرفته ایم که این کشور از پیامدهای رد درخواست آمریکا نمی ترسد.
مقامات ایرانی امیدوارند که جهان نیز در زمینه توافق همکاری کند و این روند به نتیجه خوبی برسد اما وندی شرمن نیز به طور صریح اعلام کرده است که به دنبال پایان برنامه هسته ای ایران است.
همچنان تیم اوباما تاکید دارد که عدم توافق بهتر از توافق بد است و به نظر می رسد که تیم آمریکایی به شدت از اینکه به ضرب الاجل هسته ای با ایران نزدیک می شود، وحشت زده است. غرب بر این باور است که بدون انجام توافقات نهایی با ایران، این کشور مذاکره کنندگان غربی را به وحشت انداخته و دولت آمریکا بازنده اصلی خواهد بود.
در صورتی که مذاکرات هسته ای به جایی نرسد، اهرم های فشاری که علیه ایران وجود داشت، به هدر رفته است. توافقات صورت گرفته نیز بی اعتبار خواهند شد زیرا ایران مصمم است که در زمینه برنامه هسته ای عقب نشینی نکند و احتمال حصول توافق جدید با وجود بن بست در مذاکرات تا 24 نوامبر، بسیار بعید است.
در صورت برنامه ریزی برای امضای توافق موقت جدید و یا افزایش مدت زمان مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی، باید گفت ایران شروع به غنی سازی اورانیوم بیشتری خواهد کرد و این در حالی است که ایران می گوید که همکاری های زیادی را برای رسیدن به توافق نهایی انجام داده است.
هرچند که تمدید زمان و یا توافق جدید از طرف کنگره رد شده است اما اوباما همچنان در تلاش است هرگونه توافقی انجام بشود در حالی که توافق نهایی است که می تواند تحریم ها را معلق کند.
هنوز یک شانس وجود دارد و آن این است که دولت آمریکا نمی تواند توافقی را امضا کند که موجب رضایت رهبران ایران بشود زیرا در صورت حصول چنین توافقی، ایران ادعا می کند که شیطان بزرگ را شکست داده است.
با این وجود نیز باید گفت ایران همچنان یک پوشش محافظتی از توافق انجام شده، بدست نیاورده و باید گفت ایران هنوز لذت چندانی از توقف تحریم ها نبرده است هرچند که ایران به برنامه هسته ای خود ادامه می دهد.
به نظر می رسد که نرسیدن به توافق و یا افزایش مدت زمان مذاکرات باعث خواهد شد که ایران هیچ چیز را متوقف نکند و ما نیز هیچ چیزی را از تحریم ها کم نکنیم.
با وجود زمان باقی مانده تا ضرب الاجل نهایی قدرت های جهان به دنبال توافق نهایی با ایران هستند ولو با تمدید زمان مذاکرات. مقامات غربی اعلام کرده اند که همچنان توافقات نهایی امکان پذیر بوده و بر این باروند که عدم توافق نهایی موجب تنش خواهد شد.
تداوم وضع موجود حاکی از این است که ایران هیچ ترسی از تداوم مخالفت با غرب ندارد. صادقانه باید گفت که اوضاع زیر نظر رئیس جمهور اوباما بسیار خوب پیش می رود؛ کسی که اصلا اشاره به گزینه نظامی نمی کند و قول هم داده که تحریم های جدید را وتو خواهد کرد و این موضوع را ایران، ناظران غربی، اسرائیل و متحدان سنی ما نیز می دانند.
با رئیس جمهوری که آمریکا دارد بهترین نتیجه ممکن از مذاکرات هسته ای، تمدید دوباره توافق اولیه است که این امر می توان اوباما را از دردسرهای جدید مصون نگه دارد و خطر تحریم های جدید کنگره آمریکا نیز رد شود.
مطمئنا تحریم های جدید و تهدیدات نظامی از سوی اسرائیل می توانست ایران را بیشتر از چیزی که اوباما توانسته، متوقف کند.
رئیس جمهور جدید آمریکا می تواند تحریم های جدید را علیه ایران اعمال کند و می تواند به گزینه های نظامی اعتبار بیشتری ببخشد و تهدیدات نظامی اسرائیل را ارتقا دهد.
این روند است که می تواند به توافق جدی در برنامه هسته ای منجر شود.»