جلسه همگرایی اصولگرایان ظاهرا موجب واهمه شدید جریان اصلاح طلب شده است، چرا که درکنار هجمه رسانه ای گسترده علیه این همایش، به فکر عملکرد متقابل هستند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ اتحاد اصولگرایان راهبردی است که پیش‌ازاین نیز بارها نتیجه‌بخش بوده است. از انتخابات شورای شهر گرفته تا مجلس و ریاست جمهوری. اما اکنون اصولگرایان پس از یک تجربه تلخ عدم موفقیت، مجدداً ضرورت این همگرایی را درک کرده‌اند؛ اتحادی که بنا ندارد اختلاف سلایق را از بین ببرد، بلکه هدفش همگرایی و تضارب آرا در مسیر اصولگرایی برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب و مورد قبول کل این جریان است.

حضور برخی از بزرگان جریان اصولگرایی در این همایش، خود نشان‌دهنده عزم گروه‌های اصولگرا برای همگرایی و اتحاد است، اما برای به نتیجه رسیدن این راهبرد حضور حداکثری جریان‌های اصولگرا ضروری به نظر می‌رسد.
اکنون‌که آوای اتحاد و همگرایی اصولگرایان برخاسته است، بر همه جریان‌هایی که نام اصولگرا را بر خود گذارده‌اند واجب است تا از اختلاف سلایق به عنوان و شکاف تعبیر نکرده و برای همگرایی بیشتر، به این حرکت اتحاد محور بپیوندند، تا بدین‌وسیله هم اتحاد معنا و رنگ و بوی واقعی‌تر به خود گیرد و هم راه اختلاف‌افکنی توسط دیگران بسته شود.

از اهمیت این اتحاد همین بس که برگزاری همایشی با محوریت همگرایی اصولگرایان، واهمه شدیدی در جریان اصلاح‌طلب ایجاد کرده است؛ آن‌چنان که امروز در مطالب و یادداشت‌های متعددی سعی بر سیاه نمایی این اتحاد نمودند و بارها سعی کردند القاء کنند که همگرایی اصولگرایان محقق نخواهد شد.

البته این فعالیت رسانه‌های اصلاح‌طلب در حقیقت نوعی فرار به جلو است، زیرا شکاف در جریان متبوع آن‌ها بارها خودنمایی کرده است و آخرین نمود آن نیز مخالفت با فعالیت حزبی به نام «ندا» زیر پرچم اصلاح‌طلبی بوده است.

همچنین یکی از آخرین واکنش‌ها به همایش همگرایی اصولگرایان که نشان‌دهنده انشقاق و چنددستگی در میان اصلاح‌طلبان است، سخنان حجت‌الاسلام محمد زارع فومنی دبیر کل حزب مردمی اصلاحات است. فومنی در این رابطه پیشنهاد نمود: «هر چه سریع‌تر جبهه متحد اصلاح‌طلبان با محوریت هاشمی رفسنجانی تشکیل شود تا بتوانیم با یک جبهه واحد در انتخابات آینده پیروزی مهمی را به دست آوریم.»

این سخنان فومنی در حالی مطرح‌شده است پیش‌ازاین نیز برخی از هاشمی رفسنجانی درخواست ارائه لیست انتخاباتی نموده بودند که هاشمی به آن‌ها پاسخ داده بود: از ما گذشته است! اما مطرح‌شدن مجدد این درخواست و دست به دامان هاشمی شدن توسط اصلاح‌طلبان، خود نشانه دیگری از اختلافات گسترده میان آنان و درک عدم داشتن مقبولیت و بدنه اجتماعی کافی است.

فومنی همچنین با اشاره به اتهامات اصلاح‌طلبان به یکدیگر، از آنان خواست تا اختلافات را گسترش ندهند و به یکدیگر اتهام اصلاح‌طلب نبودن نزنند.
دبیر کل حزب مردمی اصلاحات گفت: «نباید این‌گونه تقسیم‌بندی‌ها صورت گیرد بلکه باید همه اصلاح‌طلبان زیر چتر اصلاحات و هاشمی رفسنجانی به یک جبهه واحدی برسند که بتوانیم در انتخابات آینده پیروزی مهمی را به دست آوریم.»

پرواضح است که اتحاد اصولگرایان می‌تواند سد محکمی در برابر کسانی باشد که با آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی در تعارض هستند و همچنین رقیب جدی در آوردگاه‌های سیاسی برای جریان‌های مختلف معتقد به نظام اسلامی و در حقیقت راهبردی برای خدمت و آبادانی و پیشرفت کشورمان خواهد بود.