مجری: اینکه می‌گویند فضای آن موقع دانشگاه‌ها فضای خاصی بود به خاطر فضای بسته‌ی سالیان آخر دوره‌ی آقای هاشمی در دانشگاه‌ها بود، درست است؟ فضای بسته‌ای که اجازه‌ی انتقاد نمی‌داد به دانشجو ها.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت دهم میهمان برنامه تلویزیونی شناسنامه بود. قسمتی از این برنامه به فضای آزادی بیان در دولت سازندگی می پردازد که متن آن در ذیل می آید:

مجری: شما قائم‌مقام معاونت دانشجویی در زمان قبل دوم خرداد بودید یا بعد از دوم خرداد؟

دانشجو: قبل از دوم خرداد. زمان وزارت آقای هاشمی‌گلپایگانی بود. دور دوم آقای هاشمی رفسنجانی بود که آقای هاشمی‌گلپایگانی شدند. وزیر آقای دکتر سلیمانی بودند که وزیر مخابرات بودند.

من آقای دکتر سلیمانی را خیلی وقت بود می‌شناختم. ایشان در اروپا بودند. در انجمن اسلامی فرانسه بودند. اول هم که آمدم در سازمان اسلامی پژوهش‌ها همکاری‌هایی داشتیم.

آقای دکتر سلیمانی شدند معاون دانشجویی آقای دکتر هاشمی‌گلپایگانی. با من تماس گرفتند گفتند بیا اینجا. من هم علاقه به ایشان داشتم و رفتم خدمت ایشان به عنوان قائم‌مقام معاون پژوهشی سه سال پایانی.

مجری: اینکه می‌گویند فضای آن موقع دانشگاه‌ها فضای خاصی بود به خاطر فضای بسته‌ سالیان آخر دوره‌ آقای هاشمی در دانشگاه‌ها بود. درست است؟ فضای بسته‌ای که اجازه‌ انتقاد نمی‌داد به دانشجوها.

دانشجو: یکی از مواردی که من فکر می‌کنم آقای خاتمی خوب بود به خاطر شکستن این فضا بود. فضای انتقاد از رئیس‌جمهور. هیچ‌کس به خودش اجازه نمی‌داد که از رئیس‌جمهور انتقاد کند. در دوره‌ی آقای هاشمی‌رفسنجانی اینگونه بود.

مجری: این روحیه خود ایشان بود یا نه اطرافیان ایجاد کرده بودند؟

دانشجو: بالاخره وجود داشت. این وجود داشت که کمتر اجازه‌ انتقاد از رئیس‌جمهور می‌شد.

مجری: خودتان هم چنین حسی را می‌کردید که به عنوان قائم‌مقام معاون دانشجویی که با دانشجو‌ها حشر و نشر داشتید می‌گفتید که این فضا خوب نیست؟

دانشجو: بله، رئیس‌جمهور باید مورد نقد قرار بگیرد، اما آن موقع این فضای نقادی وجود نداشت. نه در روزنامه‌ها شما چنین چیزی را می‌دیدید نه در مجموعه‌ها این چیز دیده می‌شد.

این فضا همان ظرف دو سه سال اول اصلاحات به هم ریخت و بحث آزادی تبدیل شد به هرج و مرج و نهایتا رسید به آنجایی که بحث ۱۸ تیر ما را شرمنده کرد.

مجری: شما آنجا چه می‌کردید؟ کجا بودید؟

دانشجو: من خیلی جا‌ها بودم. هم خیابان کارگر بودم و هم دانشگاه بودم. آن چیزی که مسئولین و خصوصا خواص ما باید یاد بگیرند از حضرت آیت‌الله مهدوی‌کنی است. خدا روح ایشان را با ارواح ائمه‌ معصومین و شهدا محشور کند. شما از ایشان آدم سیاسی‌تر و مبارزتر نمی‌بینید. از قبل انقلاب و بعد انقلاب در تمام موارد بین خواص‌مان جزو شاخصه‌ها هستند. یک بار جمله‌ای دشمن شادکن شنیدید؟ یک جمله فقط؟

 

دانلود لینک مستقیم فیلم با حجم 6.9 مگابایت

"Our President, analytical news site"