وزیر امور خارجه کشورمان تمدید تحریم‌ها توسط دولت آمریکا را فرافکنی دانست. علی‌اکبر صالحی در واکنش به اقدام اوباما، رییس جمهور آمریکا مبنی بر تمدید تحریم‌ها گفت: بالاخره این‌ها تحریم‌های یک جانبه است و آمریکا امسال برای سی و دومین سال اقدام به این عمل زده است و چیز جدیدی نیست.

وی خاطرنشان کرد: ایالات متحده آمریکا برای اینکه خود را از سرگشتگی و سردرگمی نجات دهد سعی می‌کند با اقداماتی نظیر تحریم ایران فرافکنی کرده و پیشاپیش به افکار عمومی دنیا اعلام کند که ما ایران را کماکان تحت فشار داشته و چنین و چنان تا بلکه بتواند آن قدرت و هیبت خود را حفظ کند.

وزیر امور خارجه ایران به بیداری افکار عمومی دنیا اشاره کرد و افزود: البته مردم دنیا نیز بیدار شدند و می‌دانند که دیگر دولت آمریکا نمی‌تواند با این اقدامات خشونت آمیز و رفتارهای غیر منطقی و غیرعقلانی هیبت گذشته خود را بازگرداند.

صالحی همچنین تاکید کرد: الان دنیا، دنیای عقلانیت است. دنیای جنگل که نیست که بخواهد منطق زور حاکم شود. الان دیگر افکار عمومی بیدار شدند. شما ببینید در منطقه چه تحولاتی رخ می دهد. مردم دنیا نیز بیدار شدند. امیدواریم بیداری های پشت سر هم داشته باشیم و این بیداری ها تنها آغاز راه است. یقینا این موج بیداری تمام جهان را فرا خواهد گرفت و امیدواریم سردمداران آمریکا مقداری به خود امده و شیوه های منطقی و اصولی تعاملات با سایر کشورها را پیشه کنند و الا با روشی که هم اکنون در پیش گرفتند روز به روز تحلیل رفته و کنار گذاشته می‌شوند.