عدم آشنایی و احاطه جریان رسانه‌ای حامی دولت در موضوعات مرتبط با مسائل فنی و نیز مذاکرات هسته ای واقعیتی است که در حدود 2 سال اخیر به‌وضوح آشکار شده است. با این حال اما تاکنون تلاشی برای رفع این نقیصه صورت نگرفته است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ ضعف حامیان دولت در فهم مسائل مربوط به هسته‌ای در ماجرای اخیر ادعای ظریف مبنی بر بازرسی از اماکن نظامی و مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای نیز آشکار شده است؛ به گونه‌ای که این حامیان رسانه‌ای در حالی خود را به میانه میدان منازعه انداخته‌اند که هنوز متوجه نشده‌اند میان بازرسی‌های نظامی و هسته‌ای تفاوت وجود دارد و آنچه اساسا درباره پروتکل الحاقی بر سر آن اختلاف‌نظر وجود دارد، موضوع بازرسی نظامی است و نه هسته‌ای!
به‌عنوان نمونه خبرگزاری دولتی ایسنا وابسته به جهاد دانشگاهی در دفاع از ادعای ظریف گزارشی منتشر کرده که سابقه این خبرگزاری در پوشش اخبار هسته‌ای را زیر سوال می‌برد!
سایت ایران هسته‌ای نیز در گزارشی به همین موضوع اشاره کرده است. براساس گزارش این سایت، خبرگزاری ایسنا در اقدامی عجیب تلاش کرده است دسترسی‌های هسته‌ای آژانس را با دسترسی‌های نظامی مخلوط کرده و اینگونه نتیجه‌گیری کند که در 8 سال گذشته دسترسی به دانشمندان و مکان‌های نظامی وجود داشته است.
ایسنا در گزارش خود به مواردی از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرده که همه آنها مربوط به دسترسی‌های مرتبط با مکان‌ها، تجهیزات، اسناد و افراد هسته‌ای است و این هیچ ربطی به برنامه نظامی ایران یا موضوع PMD ندارد.
جالب است که ایسنا جز موضوع دسترسی به پارچین در پاییز 84 فقط به دسترسی به یک دانشگاه اشاره کرده بی‌آنکه روشن کند این دانشگاه هیچ ربطی به مسائل دفاعی نداشته است.
جنبه طنزآلود گزارش ایسنا این است که گفت‌وگوهای متعارف آژانس با افراد درگیر در تاسیسات هسته‌ای را با گفت وگو با مقام‌های دفاعی و نظامی خلط کرده است، در حالی که این امر جزو وظایف روتین آژانس است و آنچه اکنون آژانس به بهانه PMD خواستار آن است دسترسی به افراد، مکان‌ها، اسناد و تجهیزات نظامی است.
این در حالی است که در توافق لوزان دسترسی‌های فراپروتکلی تفاهم شده که مشخصا افراد، تاسیسات، اسناد و تجهیزات نظامی را به بهانه PMD هدف می‌گیرد. عباس عراقچی 4 خرداد در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری تایید کرد تیم مذاکره‌کننده فهرستی از افراد و مکان‌های نظامی را برای دسترسی دادن به آژانس دریافت کرده و در واقع این دسترسی را پذیرفته بوده، اما این امر با مخالفت رهبر معظم انقلاب اسلامی منتفی شده است. در واقع عراقچی اعتراف کرد که تیم مذاکره‌کننده در این باره برخلاف دستورالعمل ابلاغ شده عمل کرده است.
گفتنی است؛ روزنامه شرق نیز طی روزهای گذشته گزارشاتی در دفاع از ادعای ظریف منتشر کرده است که متاسفانه در آنها بی‌دقتی در فهم اصل ماجرا، یعنی منشأ بازرسی‌ها در دولت سابق به چشم می‌خورد.(+)

"Our President, analytical news site"