بنیانگذار انقلاب اسلامی گرچه در ایام انتخابات مجلس اول به دلیل مشکل قلبی در بیمارستان تحت درمان بود اما همان زمان نیز نگاه ملت ایران را به دشمن در کمین نشسته توجه دادند و از مردم خواستند با حضور گسترده در این انتخابات هم همبستگی خود را حفظ کنند و مصالح اسلام و كشور اسلامى را فداى منافع شخصى يا گروهى نكنند.

به گزارش «پایگاه خبری تحلیلی رئیس جمهور ما»، مرور این پیام در شرایط کنونی که دشمنان مانند گذشته برای کاهش حضور مردم در انتخابات در تلاشند، می تواند به روشن تر شدن جبهه بندی دشمن که از همان روزهای اولیه انقلاب آغاز شده، کمک کند.

متن کامل پیام امام راحل که روز 23 بهمن 1358 و از بيمارستان قلب‏ تهران صادر شد، بدین شرح است:

بسم اللَّه الرحمن الرحيم‏

من با كمال مباهات از رشد سياسى و تعهد اسلامى ملت شريف ايران تشكر مى‏كنم كه در همه ‏پرسيهاى گذشته، خصوصاً در انتخاب رئيس جمهور، در اخلاق اسلامى و تعالى روحى، گوى سبقت را ربودند و ثابت كردند كه انقلاب اسلامى بزرگ ما قبل از آنكه انقلاب سياسى و اجتماعى باشد، يك انقلاب معنوى روحانى است. من در ايام آخر عمر با اميدوارى كامل و سرافرازى از نبوغ شما به سوى دار رحمت حق كوچ مى‏كنم.

سرفرازى و مباهات آن گاه به حد كمال خواهد رسيد كه در انتخابات مجلس شوراى اسلامى، چون انتخابات رياست جمهورى كمال رشد انسانى- اسلامى خود را نشان دهيد. شما اى ملت عزيز كه براى خدا و جلب رضاى او بپاخاستيد و با تأييد و توفيق ذات مقدسش به پيروزى معجزه‏ آسا رسيديد، اكنون نيز در اين مرحله كه مقام امتحان است كوشش كنيد كه مصالح اسلام و كشور اسلامى را فداى منافع شخصى يا گروهى نكنيد.

من انتظار دارم كه وحدت كلمه خود را حفظ و در انتخاب وكلاى خود رضاى حق را بر رضاى خود مقدّم داريد. من متواضعانه از شما مى‏خواهم كه حتى الامكان در انتخاب اشخاص با هم موافقت نماييد و اشخاصى اسلامى، متعهد، غير منحرف از صراط مستقيم الهى را در نظر بگيريد و سرنوشت اسلام و كشور خود را به دست كسانى دهيد كه به اسلام و جمهورى اسلامى و قانون اساسى معتقد و نسبت به احكام نورانى الهى متعهد باشند و منفعت خود را بر مصلحت كشور مقدّم ندارند.

من از شما مى‏خواهم كه تا انعقاد مجلس شوراى اسلامى كه شوراى انقلاب به منزله آن است، از شوراى انقلاب اسلامى و از افراد آن شورا كه خدمتگزار به اسلام و به ملت و مورد تأييد اين جانب هستند پشتيبانى نماييد. من از شوراى انقلاب مى‏خواهم كه به خدمت صادقانه خود ادامه دهند و از همه اعضاى دولت، چه كشورى و چه لشكرى مى‏خواهم كه صادقانه با آنان همكارى نمايند و چون برادران با وفا از هم پشتيبانى كنند و چنانكه دستور اسلام است، يد واحده بر «مَنْ سِوى‏» «1» باشند.

من در بيمارستان دعاگوى شما هستم و انتظار آن دارم كه همبستگى شما را در مسائل كشورى بشنوم. من از همه ملت و همه گروهها خواهانم در اين لحظات حساس كه دشمنان همه در كمينند و منتظر فرصت، به خاطر خداى متعال و به خاطر مصالح كشور و ملت و به خاطر خونهاى ريخته شده در راه آزادى و استقلال، به خاطر هر چه كه آن را محترم مى‏شماريد از اختلاف و نفاق دست برداشته و خود را در مقابل حق و خلق سرفراز نماييد از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمين را خواستارم. و السلام على عباد اللَّه الصالحين.
روح اللَّه الموسوي الخمينى‏