جشنواره ساندنس چون سال‌هاي گذشته امسال نيز در بخش‌هاي مختلف خود فيلم‌هايي ضدايراني و ضد اسلامي را نمايش مي‌دهد كه در يكي از آنها پيمان معادي نقش تروريستي مسلمان به نام علي را بازي مي‌كند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از سینماپرس بسیاری از جشنواره های سینمایی در غرب برای مطرح شدن وارد موضوعات سیاسی جهان می شوند و یا رویکرد خود را در انتخاب فیلم های سینمایی به گونه‌ای می‌چینند که حاشیه‌پردازی‌ها در آن جشنواره پررنگ تر از متن شود یعنی بر موج حساسیت‌ها و اتفاقات روز سوار می شوند و می‌تازند.

جشنواره ساندس نیز یکی از آنهاست که با پرداختن به موضوع تروریست و محدودیت‌های کشورهایی چون ایران سعی کرده کانون توجه باشد. جالب آنکه این جشنواره معروف در بخش بین الملل دو فیلم در مورد ایران دارد که یکی درباره محدودیت های دخترها در جامعه سنتی ایران است و دیگری اشاره به محدودیت های امکانات در ایران می کند.


در فیلم «کمپ اشعه ایکس» دختری از فضای کوچک زندگی خود به ارتش امریکا پناه می برد تا جذب ارتش شود. فیلم یک زندانی تروریست را که آدم با اخلاقی است نشان می دهد و از یک مسلمان به نام علی برای هویت او استفاده می شود.

این جشنواره از طرفی در بخش بین الملل زنی ایرانی را به تصویر می کشد که علاقه به همنجسگرایی دارد که این فیلم را «اخوان» کارگردانی کرده است و آن «رفتار خوب» نام دارد. تنها تفاوت این فیلم مستند نسبت به دیگر فیلم های در رابطه با همجنسگرایی وجود شخصیت یک ایرانی است. شیرین دختری که می کوشد تا علیرغم میل به همجنسگرایی به صورت کلیشه خوب رفتار کند.

فیلم کوتاه «بیشتر از دو ساعت» ساخته علی عسگری نیز در میان فیلم‌های رقابتی بخش بین الملل دیده می‌شود. این فیلم که فیلمنامه آن نوشته عسگری و فرنوش صمدی است، درباره دختر و پسری است که در نیمه‌های شب در پی یافتن یک بیمارستان برای درمان دختر هستند اما در این راه با مشکلات فراوانی روبه‌رو می‌شوند.

دربخش فیلم های داستانی بلند و مستند محصول آمریکا، فیلم «کمپ اشعه ایکس» به کارگردانی پیتر ساتلر، با بازی کریستن استوارت به نمایش درآمد که ماجرای دوستی عمیق یک زن نگهبان در بازداشتگاه گوانتانامو، با یکی از زندانیان مجرم برای عملیات تروریستی است که نقش وی را پیمان معادی بازی می کند.

«سپیده، دست اندازی به ستاره ها» فیلم دیگری است محصول دانمارک - ساخته بریت مدسن ماجرای واقعی دختر جوانی است که آرزو داردعلیرغم سنت های بازدارنده ایرانی فضانورد شود. آرزویی که برای دست یافتن به آن باید از فرد غیرمنتظره ای کمک بگیرد.

«رفتار خوب»، محصول مشترک آمریکا و انگلستان ساخته دزیره اخوان، ماجرای شیرین زن جوان ساکن بروکلین است که علیرغم تمایل به همجنسگرایی می کوشد به صورت کلیشه ای یک «دختر خوب ایرانی» باقی بماند اما موفق نمی شود.

سی‌امین دوره جشنواره فیلم ساندنس از 16 تا 26 ژانویه 2014 در «سالت لیک سیتی» امریکا برگزار می‌شود و رابرت ردفورد موسس این جشنواره است که قرار بود برای حمایت از سینمای مستقل باشد اما چندسالی است گرایشات سیاسی مشهود پیدا کرده که از گزینش آثار مشخص است.