هفته گذشته بی بی سی فارسی طی یادداشتی در صفحه اینترنتی خود، از رئیس جمهور ایران خواست تا که مسئولیت مذاکرات هسته ای ایران را از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه منتقل و واگذار نماید. یک هفته پس از انتشار این یادداشت رسانه وابسته به دولت انگلیس ، دکتر حسن روحانی در طی حکمی محمد جواد ظریف را به عنوان مسئول مذاکرات هسته اي با طرف هاي خارجي انتخاب نمود.

هفته گذشته بی بی سی فارسی طی یادداشتی در صفحه اینترنتی خود، از رئیس جمهور ایران خواست تا که مسئولیت مذاکرات هسته ای ایران را از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه منتقل و واگذار نماید.

در بخشی از این یادداشت آمده است "اگر حتی تصمیم رهبران جمهوری اسلامی این بوده که نوع تعامل ایران بر سر مسئله هسته ای باید نظارت عالیۀ شورای عالی امنیت ملی را با خود به همراه داشته باشد، با توجه به حضور وزیر امور خارجه در شورا و گزارش دهی وی و رهنمود گیری او از شورا، این خواستۀ جمهوری اسلامی به راحتی مرتفع می شود."

البته این دلیل، تنها توجیهی است که از سوی بی بی سی فارسی و دیگر موافقان ، برای واگذاری این پرونده مهم به وزارت خارجه مطرح می شود و مستقیما برای شورایی که اساسا به‏ منظور تأمین‏ منافع ملی‏ و پاسداری‏ از انقلاب‏ اسلامی‏ و تمامیت‏ ارضی ‏تشکیل شده است جایگاه مشورتی قائل می شوند .

یک هفته پس از انتشار این یادداشت رسانه وابسته به دولت انگلیس ، دکتر حسن روحانی در طی حکمی محمد جواد ظریف را به عنوان مسئول مذاکرات هسته اي با طرف هاي خارجي انتخاب می نماید.

در این حکم، مذاکرات ایران و 1+5 از مذاکرات با آژانس تفکیک نشده و به جای آن از عنوان کلی «طرف های خارجی» استفاده شده است، بنابراین می توان نتیجه گرفت که مسئولیت هر دو مذاکره به وزارت خارجه واگذار شده است که برخی منابع می گویند دکتر محمد جواد ظریف ریاست تیم مذاکره کننده ایران با گروه 1+5 را بر عهده خواهد گرفت.

بنابر گفته برخی از کارشناسان اقدام اخیر رئیس جمهور خواسته و یا ناخواسته سبب تضعیف شورای امنیت ملی ایران که متشکل از " حسن روحانی (رئیس‌جمهور و رییس شورای عالی امنیّت ملی) علی لاریجانی (رئیس مجلس شورای اسلامی) صادق لاریجانی (رئیس قوه قضائیه) محمدباقر نوبخت (به عنوان مسئول برنامه و بودجه و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور) سرلشکر سید حسن فیروزآبادی (رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح) سرلشکر عطاءالله صالحی (فرمانده کل ارتش ایران) سرلشکر محمدعلی جعفری (فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) محمدجواد ظریف (وزیر امور خارجه ایران) عبدالرضا رحمانی فضلی (وزیر کشور ایران) سید محمود علوی (وزیر اطلاعات ایران) دو نماینده از جانب رهبر ایران: حسن روحانی و سعید جلیلی(دبیرشورا) می باشد" خواهد شد.

در همین حال مهم است بر این نکته تاکید شود که آنچه بر عهده وزارت خارجه گذاشته شده دقیقا «مسئولیت مذاکرات» است و مسئول هماهنگی بین دستگاهی و برگزاری جلسات هسته ای مطابق اعلان سخنگوی وزارت خارجه، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی خواهد بود.

لازم بذکر است که پرونده هسته ای ایران، یکی از پرونده های مهمی است که مستقیما با امنیت کشور ایران مرتبط است و دکتر حسن روحانی رئیس جمهور فعلی ایران ازسال 1368 تا 1384 دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی ایران بوده و از تاریخ 14 مهر 1382 مسئولیت مستقیم تیم مذاکره کننده هسته ای ایران را برعهده گرفت و به مدت 678 روز در رأس تیم مذاکرات هسته ای قرار داشته است.