اینکه اساساً توافقی محرمانه وجود داشته یک دروغ بود! اینکه حتی از محتوای همان توافق‌های ظاهراً محرمانه میان ایران و آژانس، اعضای 1+5 به‌طور دقیق خبر نداشته‌اند یک دروغ دیگر بود! اینکه دولت اوباما قصد ندارد آن محتوا را در اختیار کنگره قرار بدهد هم یک دروغ سوم بود! و حتی اینکه همین حالا لابی صهیونیستی در کنگره از جزییاتِ توافقات ایران و آژانس بی‌خبر است نیز یک دروغ چهارم است!

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ کسی در ایران تام کاتن[1] را از یاد نمی‌برد! سناتور جمهوری‌خواه اهل ایالت آرکانزاس آمریکا که به همراه 46 دوست کنگره‌نشین‌اش یکی از افتضاحات تاریخ سیاست خارجی جهان را رقم زدند و با نوشتن نامه‌ای خطاب به رهبر معظم انقلاب عملاً به ایشان یادآور شدند که از نظر آن‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا اساساً کسی نیست که بخواهد با ایران به توافقی پایدار برسد! امضاکنندگان نامه تهدید کرده بودند که هر توافقی با ایران می‌تواند توسط رئیس‌جمهور بعدی آمریکا به هیچ انگاشته شود! و حتی دقت نکردند که به این ترتیب کارهای رئیس‌جمهور بعدی آمریکا هم تعهدی برای این کشور نخواهد آورد!! سرکرده این جماعت کم‌عقل که پس از نگاشتن این نامه‌ی بی‌معنا، مغایر با حقوق بین‌الملل و حتی خلاف قوانین داخلی آمریکا![2] نزد دوست و دشمن مورد تمسخر قرار گفتند همین جناب سناتور تام کاتن بود. البته ایشان افتخار کل‌کلِ توئیتری با وزیر محترم امور خارجه‌مان را نیز در کارنامه دارند و از جناب دکتر ظریف هم جواب‌های توئیتری کوبنده دریافت داشته‌اند![3]

شیرین‌کاری جدید آبوت و کاستلو!

جناب کاتن که ظاهراً به هیچ قیمتی دست از شلیک به مواضع خودی برنمی‌دارند، حدود 10 روز است که از یکی دیگر از خلاقیت‌هایشان رونمایی کرده‌اند! ماجرا از این قرار است که جمعه 26 تیرماه ایشان به همراه دوست باهوششان جناب مایک پومپئو[4] نماینده جمهوری‌خواه اهل کانزاس تصمیم می‌گیرند تعطیلات آخر هفته را در وین بگذرانند! این زوج آبوت و کاستلو در سفرشان به وین ازجمله به دیدار برخی مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌روند و ایده «شیرین‌کاری جدید» همان‌جا شکل می‌گیرد!

زوج موفقِ آبوت و کاستلو!

تام کاتن (راست) و مایک پومپئو؛ در حال رونمایی از شیرین‌کاری جدیدشان
در شبکه جمهوری‌خواه و تندروی فاکس نیوز

جنابانِ تام کاتن و مایک پومپئو در اولین ساعات روز سه‌شنبه 30 تیرماه یک بمب خبری ویژه را که در وین به صورت دست‌ساز! آن را آماده کرده بودند در مرکز آمریکای همیشه زیر بمباران خبری منفجر می‌کنند. خبر موردنظر کوتاه اما آن‌چنان گیرا و جذاب است که سروکار حضرات آبوت و کاستلو فوراً با خبرنگاران و گزارشگران می‌افتد. البته بی‌جنبه‌های آماده آتش‌افروزی در GOP (کمیته ملی جمهوری‌خواهان آمریکا) هم اصلاً کم نمی‌گذارند و خلاصه کار به جایی می‌رسد که ظرف چند ساعت همه‌ی فضای خبری تحت تأثیر شانتاژ جدید قرار می‌گیرد: «دو توافقِ[5] جانبی و محرمانه نیز با ایران امضاشده!»

آغاز آتش سنگین روی مواضع خودی!

بماند که معلوم نیست این آقایانِ به اصطلاح نماینده چقدر موجب خنده مردم آمریکا و جهان هستند، اما فقط به فاصله چند ساعت واکنش‌ها شروع می‌شود و از صبح چهارشنبه مقالات و یادداشت‌های روزنامه‌ها و رسانه‌های آمریکا بر این شانتاژ خبری متمرکز می‌شوند. البته سه وزیرِ اوباما حتی روز سه‌شنبه در جلسه‌ای که با کمیته روابط خارجی سنا داشتند نیز از عنایات رئیس این کمیته سناتور باب کورکر[6] (از مخالفان با اصل و نسب توافق با ایران!) محروم نبودند و بارها مجبور شدند توضیح دهند که «بحث در خصوص محتوای توافقات ایران با آژانس به صورت عمومی ممکن نیست!» اشاره وزرای گرفتارشده‌ی اوباما هم صرفاً به روال بسیار عادی و همیشگی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود که مدت‌هاست به هدف «تشویق کشورها برای همکاری بیشتر» کلیه توافقاتش با اعضا آژانس را از همه کشورهای دیگرِ جهان ازجمله دیگر اعضاء «محرمانه» نگاه می‌دارد.

لوگوی جوپ؛ کمیته ملی جمهوری‌خواهان ایالات‌متحده

اما آقای رئیس کورکر و همکاران او در سنا و صدالبته همراهان ایشان در کمیته آتش افزورِ ملی جمهوری‌خواهان (GOP) گویی که جانی تازه گرفته باشند، به توصیف پُل ریشتر[7] در لس‌انجلس‌تایمزِ چهارم مرداد «جبهه‌ای جدید علیه توافق و دولت اوباما» گشودند و با اعتمادبه‌نفس بالا شروع به زدن حرف‌های نامربوط کردند!

ازجمله باب کورکر هشدار داد که «اگر دولت جزییات این دو توافق جانبی را منتشر نکند احتمال دارد او به دنبال افزایش زمان نظر دهی کنگره درباره این توافق بیفتد!»[8]

باب کورکر، رئیس تندرو و جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا

جان بوینر[9] رئیس مجلس نمایندگان و نماینده جمهوری‌خواه اهل اوهایو، میچ ‌مَک‌کانِل[10] رئیس جناح اکثریت مجلس سنا و سناتور جمهوری‌خواه اهل کنتاکی، تام کاتن[11] سناتور جمهوری‌خواه اهل آرکانزاس، و مایک پومپئو[12] نماینده جمهوری‌خواه کانزاس در یک نامه با چهار امضاء که چهارشنبه 31 تیر برای اوباما فرستادند خواستار دریافت توافقات جانبیِ «تاکنون مخفی مانده!» شدند. آن‌ها ازجمله نوشتند: «فراهم نشدن این دو توافق جانبی برای کنگره این نهاد را در بی‌خبری نسبت به اطلاعات مهمی قرار می‌دهد! که مرتبط با مسیر بالقوه ایران برای رسیدن به توان هسته‌ای هستند. این می‌تواند تأثیرات زیان‌آوری روی توان ارزیابی اعضای کنگره درباره توافق بگذارد!» این نامه‌نگاری اما ظاهراً برای تسکین درد بی‌درمانِ «سودجوییِ» جناب کورکر کافی نبود و اصلاً افاقه نمی‌کرد! لذا ایشان همراه با عضو ارشد این کمیته سناتور بن کاردین[13] نامه دیگری را هم این بار با دو امضاء خطاب به جان کری نوشتند و خواهان دریافت «دیگر متونِ مرتبط با توافق هسته‌ای!!» شدند.

واشنگتن‌تایمزِ پنجشنبه اول مرداد از قول جناب پروفسور! مایک پومپئو نوشت «من واقعاً درک نمی‌کنم یک نماینده کنگره چطور می‌تواند به توافقی رأی دهد که حتی از تمام محتوای آن هم آگاه نیست!» سناتور رابرت منندز[14] (رفیق شفیق جناب کورکر و از منتقدین برجسته توافق) بر پایه شنیده‌هایی که یکی از سناتورها به لس‌انجلس‌تایمز می‌گوید این جور بازرسی کردن از تأسیسات ایران را مانند «محافظت روباه‌ها از قفس مرغ‌ها!» ارزیابی می‌کند!! مارک دوبویتز[15] از بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها[16] ابراز عقیده می‌کند که توافق جانبی مربوط به پارچین به نمونه‌ای خطرناک تبدیل خواهد شد چراکه دیگر کشورها را تشویق می‌کند تا خواهان این شوند که آزمایشاتِ تحقیقاتی خود را «برای آژانس» انجام دهند!

مارک دوب‌ویتز، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها

کورکر باز هم دست برنمی‌دارد و به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا در جلسه با جان کری و دو وزیر دیگر کابینه با اشاره به توافقات جنبی ایران و آژانس، بساط تکه‌پرانی راه می‌اندازد و می‌گوید «این مثل این است که از قهرمانان حرفه‌ای بخواهیم نمونه‌های آزمایشگاهی‌شان را خودشان برای آزمایشگاه پست کنند!!»

دقت داریم که تک‌تک این جملات در رسانه‌های آمریکا بازتابی وسیع پیدا می‌کنند و دوستان با اعتمادبه‌نفس بالا روی افکار عمومی ایالات‌متحده رژه می‌روند! و دست‌آخر باز تام کاتن است - کسی که در مورد این پرونده واقعاً می‌توانیم او را یکی از «سران فتنه!» بنامیم - که بی‌اخلاقی را به وخیم‌ترین حد خود می‌رساند و به گزارش جردن فابیان از نشریه هیل، چهارشنبه در خلال یک سخنرانی می‌گوید: «اینکه ما الآن متوجه وجود بخش‌هایی مخفی از این توافق خطرناک می‌شویم این پرسش را هم پیش می‌کشد که چه چیزهای دیگری ممکن است مخفی و به‌دوراز مداقّه و بررسی ما نگه داشته شده باشند؟!!»

پاتک‌های دولت اوباما

سوزان رایس؛ مشاور امنیت ملی کاخ سفید

در جلسه توضیح در خصوص توافق‌های جانبی ایران و آژانس اتمی بین‌الملل

دولتی‌ها و حامیان توافق با ایران در این چند روز مدام در برابر تلاش‌های آتش‌افروزان جمهوری‌خواه دست‌وپا زدند. سوزان رایس[17] مشاور امنیت ملی کاخ سفید بعدازاینکه توضیح داد که خدایی و پیغمبری‌اش این است که خود ما در دولت آمریکا هم متن آن دو توافقی را که شما می‌خواهید در اختیار نداریم چون بین ایران و آژانس بوده است، خواست تا خیال همه آقایان را راحت کرده باشد و گفت «ما از متن‌های مربوط به توافق مستقل ایران و آژانس آگاهیم، محتوای آن‌ها را میدانیم، برایمان قانع‌کننده بوده است و خلاصه‌ای را که در اختیار داریم به‌طور کامل در جلسه‌ای محرمانه در اختیار کنگره آمریکا خواهیم گذاشت.»

جان کربی؛ سخنگوی تازه‌وارد اما کارکشته وزارت خارجه آمریکا؛
او پیش از این سال‌ها سخنگوی پنتاگون بود اما اخیراً از نظامی‌گری استعفا داد

همچنین آدمیرال سابق جان کِربی[18] سخنگوی تازه‌وارد اما باتجربه وزارت خارجه آمریکا گفت که آن متونی که آقایان میگویند، «ترتیباتی فنی»[19] و استاندارد است که میان آژانس و هر کشوری که مورد بازرسی قرار می‌گیرد وضع می‌شوند و «علنی نمی‌شوند، هرگز دولت‌های دیگر از آن‌ها باخبر نمی‌شوند، اما متخصصین آمریکایی در این مورد خاص با محتوای آن‌ها هم آشنایی دارند!»

ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا هم وجود هرگونه «بخش محرمانه» در توافق هسته‌ای را منکر شد و به تلویزیونِ دموکراتِ ام.اس.ان.بی.سی آمریکا گفت: «هیچ توافقِ مخفی مطرح نیست... آژانس امور خود را با کشورهایی که در آن‌ها بازرسی دارد هماهنگ می‌کند و با آن‌ها به توافقاتی می‌رسد.»

گروهی از بازرسان آژانس اتمی بین الملل در نیروگاه بوشهر؛ تصویر از اسپوتنیک روسیه

کلسی داونپورت[20] از انجمن کنترل تسلیحاتی[21] هم در مقام پاسخ به مارک دوبویتز، همکار تندروی خود در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که گفته بود «محرمانه ماندن توافقات ایران و آژانس خطرناک است!» می‌گوید «اتفاق خطرناک زمانی رخ خواهد داد که آژانس قوانین مربوط به محرمانگی قراردادها را بشکند و درنتیجه این کار، کشورها در خصوص همکاری با بازرسان بی‌میل شوند.» و دست‌آخر هم حرف‌های جان کری بود که به گزارش مارتین ماتیشاک[22] از نشریه هیل این‌گونه گفت: «خیر! هیچ توافق جانبی نداریم. هیچ توافق مخفی میان ایران و آژانس وجود ندارد که 5+1 از جزییات آن خبر نداشته باشند.»

چرا این اتفاق‌های مضحک دقیقاً در خانه کدخدا می‌افتد؟!

افرادی مانند تام کاتن و مایک پومپئو یعنی دقیقاً عده‌ای که به عقیده نگارنده آمریکایی‌های واقعی(!) هستند و این روزها جریان‌هایی بسیار قوی و مرتبط با صهیونیست‌ها را در آمریکا نمایندگی می‌کنند؛ تعدی و تجاوز به هر حقانیت و حقیقتی را نه‌فقط در مواقع ضروری بلکه به عنوان محل ارتزاق خود مورداستفاده قرار می‌دهند!

رونالد درمر سفیر اسرائیل در آمریکا و جان بوینر رئیس مجلس نمایندگان

رونالد دِرمِر[23] سفیر اسرائیل دقیقاً در میانه این جنجال رسانه‌ای با 40 عضو کنگره جلسه محرمانه برقرار می‌کند و به گزارش واشنگتن‌تایمز به نقل از دیو برت[24] نماینده ویرجینیا که یکی از شرکت‌کنندگان این جلسه محرمانه بوده «خلاصه حرف آقای سفیر این بود: کمتر به جزییاتی مثل سانتریفیوژها توجه کنید!... اصل حواستان را به این جمع کنید که چه کسی آن‌سوی میز این مذاکره اخلاقی است؟! ایران! کشوری که موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد!!»

به نظر نگارنده تا وقتی چنین افرادی در ایالات‌متحده آزادانه می‌چرخند و جلسه برگزار می‌کنند و تخم نفرت و بدبینی می‌پاشند، خوشمان بیاید یا نه، نمی‌توانیم روی «سرِ عقل آمدنِ آمریکا» حسابی باز کنیم.

از میان رفتن اعتماد متقابل، نتیجه جامعه سیاسی بیمار

نمایندگان سیاسی ایالات‌متحده به برکت وجود اسرائیل و علاقه‌مندان به اسرائیل - که در هیئت حاکمه‌شان فراوان‌اند - امروز قادرند به‌سادگی در چشم رسانه‌ها زل بزنند و به هدف خاموش کردن آتش‌هایی که خودشان به جان خودشان انداخته‌اند از «نقض عهد» سخن بگویند! وقتی سوزان رایس و جان کربی به زبان بی‌زبانی میگویند برای ساکت کردن رقبایشان محتوای توافق محرمانه ایران و آژانس را در جلسات غیرعلنی به آن‌ها اطلاع خواهند داد خیلی خوب خبردارند که این کار نقض قوانین بین‌المللی است، خدشه‌دار کردن اعتبار آژانس است، از میان برنده‌ی ارزش آمریکا در ذهن و ضمیر اعضای 1+5 است و از همه مهم‌تر خونی تازه است در رگ‌های آمریکا ستیزی ما ایرانیان؛ اما انگار چاره‌ای هم ندارند! این کارها را می‌کنند چون جامعه سیاسی‌شان بسیار بیمارتر از این حرف‌هاست!

ما چقدر ضرر می‌کنیم؟ یک نقض عهد و ناجوانمردی دیگر از آمریکا به تجربیات انبوهِ سی‌وهشت‌ساله‌مان اضافه می‌شود. اما آمریکا چقدر ضرر می‌کند؟ زین پس برای ما ایرانی‌ها چقدر سخت خواهد بود نشان دادن اینکه به آمریکایی‌ها «به هیچ‌وجه» نباید اعتماد کرد؟! آیا کشورهای دیگر این وضعیت را تماشا نمی‌کنند؟ آیا هم‌پیمانانِ آمریکا خباثت و بدعهدی را تشخیص نمی‌دهند و احتمالاً گمان نمی‌کنند که روزی ممکن است این خباثت گریبان آن‌ها را هم بگیرد؟

سقوط چندساعته قلمرو ابرقدرت؛ تنها با تهاجم چند دروغ!

اتفاقاتی از این دست به خوبی نشان می‌دهند که برخی سیاست مردان آمریکایی به شکلی اساسی از وجدانیات بی‌بهره‌اند و می‌توانند «هر چیزی» را به سود خود مصادره کنند. اینکه اساساً توافقی محرمانه وجود داشته یک دروغ بود! اینکه حتی از محتوای همان توافق‌های ظاهراً محرمانه میان ایران و آژانس، اعضای 1+5 به‌طور دقیق خبر نداشته‌اند یک دروغ دیگر بود! اینکه دولت اوباما قصد ندارد آن محتوا را در اختیار کنگره قرار بدهد هم یک دروغ سوم بود! و به نظر نگارنده، حتی اینکه همین حالا لابی صهیونیستی در کنگره از جزییاتِ توافقات ایران و آژانس بی‌خبر است نیز یک دروغ چهارم است! آن‌ها که باید بدانند، حتی محتوای جلسات مذاکرات هسته‌ای را نیز به دقت شنود کرده‌اند و می‌دانند و مسائل مربوط به پارچین و مطالعات ادعایی از مسائلی است که برای همه طرف‌های حاضر در مذاکره فاش است؛ پس برای اسرائیل هم فاش است.

مسئله این است که ایالات‌متحده آمریکا ابرقدرتی است که فضای رسانه‌ای‌اش را می‌شود ظرف چند ساعت با مشتی دروغ و ادعاهای مضحک و مزخرف به وضعی کشاند که تنها درمانش ارتکاب بدعهدی و نقض قوانین ملی و بین‌المللی است.

آن‌ها که در ایران که لِنگ ظهر شده است و آفتاب حقیقت در وسط آسمان است، هنوز دارند خواب آمریکا را می‌بینند(!) و هنوز گمان می‌کنند که این «بزرگ‌ترین شهرِ کوران در تمام دنیا!» یک آرمان دست‌نیافتنی است؛ باشد که به ماجراهایی شبیه به این هم - که دقیقاً جلوی چشم ما در حال رخ دادن هستند - نیم‌نگاهی بیندازند و آن آمریکای خیالی و هالیوودی را گاهی هم با پیکسل‌های بالاتر ببینند!(+)
محمدحسین امینی
پانوشت:
[1]- Tom Cotton
[2] - فرهنگ نیوز | چرا نامه سناتورهای جمهوری‌خواه ناقض قوانین است؟
[3] - فرهنگ نیوز | گفتگوی توییتری ظریف و تام کاتن بر سر نامه سناتورهای آمریکایی
[4]- Mike Pompeo
[5] - اشاره به دو توافقی است که جمهوری اسلامی ایران اخیراً و در حاشیه توافق هسته‌ای با 5+1 با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امضا کرده است. توافق اول درباره بازرسی از سایت نظامی پارچین یعنی جایی که برخی گزارش‌های ادعایی از انجام شدن آزمایش انفجاری برای توسعه کلاهک هسته‌ای! در آن حکایت کرده است؛ و توافق دوم نیز پیرامون نحوه حل‌وفصل پرونده مطالعات ادعایی در خصوص ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران است. دو موضوعی که همواره از مسائل مجادله برانگیز در مذاکرات هسته‌ای ایران و 5+1 بوده‌اند و همه مفاد این دو توافق در جلسات مذاکره موردبحثِ 5+1 قرارگرفته و چیزی از آن نیست که همه اعضای 5+1 از آن باخبر باشند. اما طبق روال عادی آژانس، وقتی توافقی با یکی از اعضا امضا می‌شود متن آن محرمانه نگهداری می‌شود نه به این معنا که چیزی جز مفاد توافق شده در وین در آن وجود دارد!
[6]- Bob Corker
[7]- Paul Richter
[8] - برخی قانون‌گذاران آمریکایی در اثر تلقینات GOP معتقد هستند که ناتوانی کنگره در دسترسی به این متون (توافقات طبیعتاً محرمانه ایران و آژانس!) ممکن است قانون بازبینی توافق هسته‌ای - که توسط اوباما امضاشده و به کنگره اجازه داده تا این بازبینی را 60 روزه انجام دهد - نقض کند. استدلال این گروه این است که در آن قانون به بررسی «همه مواد و همه ضمایم مرتبط» با توافق هسته‌ای (All related materials and annexes) اشاره شده است؛ حال‌آنکه این دو متن هنوز در اختیار کنگره نیستند!!
[9]- John A. Boehner
[10]- Mitch McConnell
[11]- Tom Cotton
[12]- Mike Pompeo
[13]- Ben Cardin
[14]- Robert Menendez
[15]- Mark Dubowitz
[16]- Foundation for the Defense of Democracies
[17]- Susan E. Rice
[18]- John Kirby
[19]- Technical arrangements
[20]- Kelsey Davenport
[21]- Arms Control Association
[22]- Martin Matishak
[23]- Ronald Dermer
[24]- Dave Brat
"Our President, analytical news site"